Strona głównaCiekawostkiPolskie miasto wysoko w prestiżowym zagranicznym rankingu. Nie zgadniesz które

Polskie miasto wysoko w prestiżowym zagranicznym rankingu. Nie zgadniesz które

Innowacyjne, doskonałe dla przedsiębiorców, mekka artystów. Tak określone zostało jedno z polskich miast w rankingu Lonely Planet Best in Travel na najlepsze destynacje do odwiedzenia w 2019 r. Znalazło się w towarzystwie takich miejsc jak Malediwy, Houston czy dolina Nilu. Domyślacie się już, o które miasto chodzi? To Łódź!

Łódź na drugim miejscu

Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi
Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi. Fot. Shutterstock

Lonely Planet wyznaczyło miejsca na świecie (miasta, państwa i atrakcje) z najciekawszą ofertą turystyczną, które trzeba zobaczyć w 2019 r. Opinię wydali czytelnicy wydawnictwa. To, że polskie zakątki są w światowej czołówce miejsc wartych odwiedzenia, wcale nas nie dziwi. Miłą niespodzianką jest jednak fakt, że to Łódź!

Polska stolica filmu zajęła drugie miejsce w rankingu wyprzedzając Ekwador, Słowenię czy Argentynę.

Oto pełna lista miejsc z najciekawszą ofertą turystyczną w 2019 r. według Lonely Planet

 1. Dolina Południowego Nilu, Egipt
 2. Łódź, Polska
 3. Park Narodowy Great Smoky Mountains, USA
 4. Malediwy
 5. Houston, USA
 6. Argentyna
 7. Bangladesz
 8. Albania
 9. Ekwador
 10. Słowenia

Architektura górą

stacja łódź fabryczna
Łódź Fabryczna. Fot. unsplash.com

Tak wysokie miejsce Łodzi to wielki sukces. Lonely Planet argumentuje jej drugą pozycję tym, że Łódź „łączy renowację industrialnych przestrzeni z odważnymi projektami architektonicznymi”. Trzeba przyznać, że stare fabryki, Manufaktura, Łódź Fabryczna, nowe przestrzenie miejskie czy pałac Izraela Poznańskiego robią wrażenie.

Nowoczesność i starocie

mural w łodzi przedstawiający geparda
Łódź słynie z murali. Fot. Mariola Anna S, Shutterstock

Łódź ma układ miejski niepodobny do tego w innych większych polskich miastach. Bez centrotwórczego rynku, za to z osią ul. Piotrkowskiej, znacznie się wyróżnia. W tym układzie trudno o taką niespójność architektoniczną, jaka rzuca się w oczy np. w Warszawie. Na ścianach widzimy murale, z których Łódź stała się znana. Z drugiej strony to stolica polskiej kinematografii z łódzką Filmówką i ogromem festiwali kulturalnych, teatralnych i filmowych z Transatlantykiem na czele.

Miasto fabryk i Tuwima

Łódzka Manufaktura
Łódzka Manufaktura. Fot. Grzegorz Czapski, Shutterstock

Łódź to także stolica polskiego przemysłu włókienniczego ze słynną fabryką Scheiblera. Centrum handlowe Manufaktura na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego to przykład jednej z najciekawszych modernizacji obiektu we współczesnej Polsce.

Mówiąc o Łodzi nie wolno zapominać o Tuwimie. Niepokorny twórca znany z ciętego języka ukochał sobie to miasto i był z nim związany, a dzięki temu możemy przysiąść w Łodzi na ławeczce Tuwima.

Ławeczka Tuwima
Ławeczka Tuwima. Fot. Janusz Baczyński, Shutterstock
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

 1. Super!
  Gratulacje dla Łodzi ~
  Choć wydaje mi się, że gdyby
  Lonely Planet odwiedził Wrocław
  To bezapelacyjnie wygrałby
  WROCŁAW !!!
  Wrocław to jest najpiękniejsze
  Miasto nie tylko Polski, ale i Europy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE