Innowacyjne, doskonałe dla przedsiębiorców, mekka artystów. Tak określone zostało jedno z polskich miast w rankingu Lonely Planet Best in Travel na najlepsze destynacje do odwiedzenia w 2019 r. Znalazło się w towarzystwie takich miejsc jak Malediwy, Houston czy dolina Nilu. Domyślacie się już, o które miasto chodzi? To Łódź!

Łódź na drugim miejscu

Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi
Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi. Fot. Shutterstock

Lonely Planet wyznaczyło miejsca na świecie (miasta, państwa i atrakcje) z najciekawszą ofertą turystyczną, które trzeba zobaczyć w 2019 r. Opinię wydali czytelnicy wydawnictwa. To, że polskie zakątki są w światowej czołówce miejsc wartych odwiedzenia, wcale nas nie dziwi. Miłą niespodzianką jest jednak fakt, że to Łódź!

Polska stolica filmu zajęła drugie miejsce w rankingu wyprzedzając Ekwador, Słowenię czy Argentynę.

Oto pełna lista miejsc z najciekawszą ofertą turystyczną w 2019 r. według Lonely Planet

 1. Dolina Południowego Nilu, Egipt
 2. Łódź, Polska
 3. Park Narodowy Great Smoky Mountains, USA
 4. Malediwy
 5. Houston, USA
 6. Argentyna
 7. Bangladesz
 8. Albania
 9. Ekwador
 10. Słowenia

Architektura górą

stacja łódź fabryczna
Łódź Fabryczna. Fot. unsplash.com

Tak wysokie miejsce Łodzi to wielki sukces. Lonely Planet argumentuje jej drugą pozycję tym, że Łódź „łączy renowację industrialnych przestrzeni z odważnymi projektami architektonicznymi”. Trzeba przyznać, że stare fabryki, Manufaktura, Łódź Fabryczna, nowe przestrzenie miejskie czy pałac Izraela Poznańskiego robią wrażenie.

Nowoczesność i starocie

mural w łodzi przedstawiający geparda
Łódź słynie z murali. Fot. Mariola Anna S, Shutterstock

Łódź ma układ miejski niepodobny do tego w innych większych polskich miastach. Bez centrotwórczego rynku, za to z osią ul. Piotrkowskiej, znacznie się wyróżnia. W tym układzie trudno o taką niespójność architektoniczną, jaka rzuca się w oczy np. w Warszawie. Na ścianach widzimy murale, z których Łódź stała się znana. Z drugiej strony to stolica polskiej kinematografii z łódzką Filmówką i ogromem festiwali kulturalnych, teatralnych i filmowych z Transatlantykiem na czele.

Miasto fabryk i Tuwima

Łódzka Manufaktura
Łódzka Manufaktura. Fot. Grzegorz Czapski, Shutterstock

Łódź to także stolica polskiego przemysłu włókienniczego ze słynną fabryką Scheiblera. Centrum handlowe Manufaktura na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego to przykład jednej z najciekawszych modernizacji obiektu we współczesnej Polsce.

Mówiąc o Łodzi nie wolno zapominać o Tuwimie. Niepokorny twórca znany z ciętego języka ukochał sobie to miasto i był z nim związany, a dzięki temu możemy przysiąść w Łodzi na ławeczce Tuwima.

Ławeczka Tuwima
Ławeczka Tuwima. Fot. Janusz Baczyński, Shutterstock

Atrakcje w Polsce

 • Rafting Active Move w Szczawnicy

  Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

 • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

  W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

 • Ruiny kościoła w Kobułtach

  Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

Zobacz naszą kolekcję plakatów

  1 KOMENTARZ

  1. Super!
   Gratulacje dla Łodzi ~
   Choć wydaje mi się, że gdyby
   Lonely Planet odwiedził Wrocław
   To bezapelacyjnie wygrałby
   WROCŁAW !!!
   Wrocław to jest najpiękniejsze
   Miasto nie tylko Polski, ale i Europy

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here