Strona głównaTop 10Te wsie zostaną miastami. Będzie nowe najmniejsze miasto w Polsce (Top 11)

Te wsie zostaną miastami. Będzie nowe najmniejsze miasto w Polsce (Top 11)

Co roku kolejne polskie wsie zostają miastami. 1 stycznia 2019 r. planowane jest nadanie praw miejskich 11 miejscowościom. To całkiem duża liczba, w ubiegłych latach takich zmian było dużo mniej. Miastem ponownie stanie się m.in. Pacanów, dom Koziołka Matołka. Jesteście ciekawi jakie wsie jeszcze? Wszystkie mamy w naszej galerii.

Chełmiec

 zamek w Nowym Sączu
Przy okazji wizyty w Chełmcu, można zobaczyć zamek w Nowym Sączu. Fot. Shutterstock

Data wprowadzania zmian to zawsze 1 stycznia. Już na początku tego roku prawa miejskie miał uzyskać Chełmiec, ale nastąpiło przesunięcie (na skutek interwencji radnych). Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. – Chełmiec będzie już oficjalnie miastem, jak mówi rozporządzenie rady ministrów z 2017 r.

Chełmiec to wieś w woj. małopolskim w powiecie nowosądeckim. Nigdy nie posiadała praw miejskich. 90 proc. populacji stanowi tam ludność pozarolnicza, co jest wskazaniem do utworzenia miasta. Mieszka tam ponad 3 400 osób.

Koszyce

Krajobraz woj. małopolskiego
Krajobraz woj. małopolskiego. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

10 z 11 wsi w tym zestawieniu już kiedyś było miastami. Jedynie Chełmiec nigdy nie miał praw miejskich. Reszta je odzyskuje po dłuższej przerwie. Tak jest właśnie z Koszycami.

Koszyce to wieś w woj. małopolskim w powiecie proszowskim. Co ciekawe ma niespełna 800 mieszkańców. Prawa miejskie Koszyce posiadały w latach 1374-1870. Były też miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

Upadek miasta datuje się na XVII wiek, kiedy to panowała w nim zaraza (z 1654 r.). Miejscowość zniszczyli także Szwedzi podczas potopu.

Lubowidz

Krajobraz woj. mazowieckiego
Krajobraz woj. mazowieckiego. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Lubowidz znajduje się w woj. mazowieckim w powiecie żuromińskim. Król Zygmunt Stary nadał miejscowości prawa miejskie w 1446 r. Lubowidz posiadał je do 1660 r. Podobnie jak poprzednia wieś, przestał być miastem w wyniku najazdu szwedzkiego.

Na uwagę w Lubowidzu zasługuje młyn nad Wkrą i drewniany kościół parafialny poświęcony w 1804 r. W środku znajduje się m.in. zabytkowa chrzcielnica z 1825 r. Niestety z dawnych zabytków architektury drewnianej niewiele zostało po pożarze w 1968 r. Dziś wieś ma ok. 1 700 mieszkańców.

Nowa Słupia

Sanktuarium na Świętym Krzyżu
Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

To wieś w woj. świętokrzyskim w powiecie kieleckim malowniczo położona w Górach Świętokrzyskich i licząca ok. 1 300 mieszkańców. Była już miastem w latach 1351-1870.

Założyli je w 1351 r. benedyktyni na mocy przywileju króla Kazimierza Wielkiego. Prowadzili opactwo na Świętym Krzyżu, a miejscowość znajdowała się w ich majątku. Miasto obsługiwało pielgrzymki zmierzające na Święty Krzyż. Upadło po powstaniu styczniowym.

Znajduje się tam wiele zabytków, m.in. sakralnych. Rozpoznawany jest kamienny pielgrzym, czyli figura przypominająca klęczącego mężczyznę. Podobno to rycerz zmierzający na Święty Krzyż, skamieniały za swoją pychę i przekonanie, że dzwony opactwa biją na jego cześć. Podobno przesuwa się na szczyt co roku o ziarenko piasku, a gdy tam dotrze – nastąpi koniec świata.

Nowy Korczyn

Ruiny synagogi w Nowym Korczynie
Ruiny synagogi w Nowym Korczynie. Fot. Jakub Hałun, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

To niewielka wieś w woj. świętokrzyskim w powiecie buskim licząca nieco ponad 1 000 mieszkańców. 1 stycznia 2019 r. stanie się jednak miastem. Kiedyś już nim była, konkretnie w latach 1258-1870. W Nowym Mieście Korczynie odbywały się nawet sejmiki generalne Prowincji Małopolskiej zgodnie z tradycją zjazdów rycerskich. Miejscowość wzbogaciła się na młynarstwie i piwowarstwie. Spławiano tędy zboże Wisłą do Gdańska.

Miejscowość stopniowo przestawała mieć znaczenie. Zaczęło się od przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy, upadku dopełniły rozbiory i trzy wielkie pożary w XIX w.

We wsi znajdziemy mnóstwo zabytków, takich jak dom Długosza, zespół pofranciszkański z 1257 r., ciekawe ruiny synagogi, kościół Świętej Trójcy, cmentarz i źródło św. Kingi – woda z niego ma podobno właściwości lecznicze. Stał tam też kiedyś zamek, ale niestety nie zachował się do naszych czasów.

Oleśnica

Krajobraz woj. świętokrzyskiego
Krajobraz woj. świętokrzyskiego. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Miasto Oleśnica istnieje już w woj. dolnośląskim, a od 1 stycznia 2019 r. będziemy mieli kolejne. To dziś wieś w woj. świętokrzyskim w powiecie staszowskim licząca około 2 000 mieszkańców. Posiadała prawa miejskie w latach 1470-1870.

Podobnie jak w przypadku Nowego Korczyna, rozbiory spowodowały stopniowy upadek miasta. Choć Oleśnica ceniona była dzięki rzemiośle miejscowych mistrzów murarskich, niedogodne położenie przy granicy zaborów zahamowało jej rozwój.

Opatowiec

Krajobraz woj. świętokrzyskiego
Krajobraz woj. świętokrzyskiego. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Opatowiec także leży w woj. świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim. To najmniejsza ze wszystkich wsi w naszym zestawieniu, w której mieszka zaledwie około 400 osób. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to nowe najmniejsze miasto w Polsce. Najmniejsza dziś Wiślica ma około 500 mieszkańców.

Czytaj więcej: Najmniejsze miasta w Polsce (top 8)

Już w 1085 r. wieś została nadana benedyktynom z Tyńca przez żonę Władysława Hermana. Prawa miejskie Opatowiec posiadał w latach 1271-1870. Działał tu klasztor dominikanów, odbywały się jarmarki. W 1500 r. przy kościele parafialnym powstało bractwo mężczyzn umiejących czytać, działały także łaźnie i założony przez Jana Olbrachta szpital dla ubogich. Miasto podupadło m.in. po potopie szwedzkim. W Opatowcu możemy wybrać się na przeprawę promową przez Wisłę.

Pacanów

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

Pacanów w woj. świętokrzyskim w powiecie buskim miał już prawa miejskie w latach 1265-1870. Swoją pozycję zawdzięczał położeniu na szlaku do Kielc i Tarnowa. Miejscowość zawdzięcza sławę Koziołkowi Matołkowi, bohaterowi dziecięcych opowiadań. Od 2003 roku w Pacanowie organizowany jest ogólnopolski Festiwal Kultury Dziecięcej. Można tutaj znaleźć także Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka i pomnik Koziołka Matołka. Pacanów ma ponad 1 000 mieszkańców.

Pierzchnica

Krajobraz woj. świętokrzyskiego ponidzie okolice buska
Krajobraz woj. świętokrzyskiego. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Pierzchnica to kolejna wieś z woj. świętokrzyskiego z powiatu kieleckiego licząca około 1 000 mieszkańców. Pierzchnica najpierw była wsią królewską, a następnie miastem królewskim z nadania Kazimierza Wielkiego (w latach 1370-1870). Powstał tam jarmark, działali rzemieślnicy. Miasto zostało zaatakowane przez Szwedów i spalone. O odebraniu mu praw miejskich zadecydowała jednak pomoc powstańcom styczniowym.

Szydłów

wieś miasto szydłów mury miejskie
Szydłów zwany jest polskim Carcassone. Fot. Shutterstock

Leżący w woj. świętokrzyskim w powiecie staszowskim Szydłów, liczy ponad 1 100 mieszkańców i w latach 1329-1870 był już miastem. Miejscowość znana jest z sadów śliwkowych, których jest w tej okolicy około 1000. Co roku w tej śliwkowej stolicy Polski odbywają się Dni Szydłowa, a podczas nich Święto Śliwki.

Wieś stanowiła królewszczyznę, a już jako miasto Szydłów słynął z produkcji sukna. Cechów rzemieślniczych było zresztą o wiele więcej. W miejscowości w XVI w. działały nawet wodociągi!

W Szydłowie czas się zatrzymał. Ta unikatowa wieś zwana jest polskim Carcassone. Zachowała średniowieczny charakter dzięki pozostałościom XIV-wiecznych murów i innych zabudowań. Szydłów to żywy relikt średniowiecza – wystarczy spojrzeć na to miasto by poczuć się jakby czas cofnął się o kilka stuleci.

Czytaj więcej: Szydłów – żywcem wyjęty ze średniowiecza

Wielbark

Krajobraz woj. warmińsko-mazurskiego
Krajobraz woj. warmińsko-mazurskiego. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Wielbark znajduje się w woj. warmińsko-mazurskim w powiecie szczycieńskim. W latach 1723-1946 był miastem. Status ten stracił z powodu znacznych zniszczeń wojennych. Odzyska go 1 stycznia 2019 r. Ponad 99 proc. spośród ok. 3 tys. mieszkańców stanowi tu ludność pozarolnicza.

Wielbark został założony przez komtura krzyżackiego Fryderyka von Willenberga, a wkrótce powstał tam zamek. Osada leżąca przy szlaku z Warszawy do Królewca rozwijała się dzięki sukiennictwu. Znana była także z eksploracji bursztynu. Ciekawostką jest, że w czasie swojej kampanii w 1807 r. stacjonował tam Napoleon.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE