Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje Świnoujścia (Top 7)

Darmowe atrakcje Świnoujścia (Top 7)

Co można zobaczyć w Świnoujściu za darmo? Jest sporo takich miejsc, gdzie wejdziemy bezpłatnie. Warto tu przyjechać i nacieszyć oczy pięknymi nadmorskimi krajobrazami. Oto darmowe atrakcje Świnoujścia (Top 7).

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy
Wolin, Woliński Park Narodowy. Fot. Shutterstock

To jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Wstęp do niego jest bezpłatny (poza obiektami edukacyjnymi takimi jak Zagroda Żubrów). Jest kilka szlaków turystycznych WPN. Czerwony Szlak Brzegiem Bałtyku ma 19 km długości i prowadzi od bramy dyrekcji parku przez Kawczą Górę, plażę w Międzyzdrojach, latarnię morską Kikut, jezioro Koprowo i Kołczewo.

Szlak niebieski ma 26 km długości. Od bramy WPN prowadzi koło stanowiska broni V3, przez Jezioro Turkusowe, punkt widokowy Zielonka, kościół w Lubiniu, dąb Wolinian, Karnocice, Dargobądź, Mokrzycę Małą i Wolin. Jest też szlak zielony prowadzący koło jeziora Czajcze.

Stawa Młyny

stawa młyny
Stawa Młyny. Fot. Shutterstock

Tę szczególną trakcję Świnoujścia można zwiedzać za darmo. To jedno z najpiękniejszych nad Bałtykiem. Stojąca na falochronie stawa to inaczej znak nawigacyjny. Ta w Świnoujściu przypomina wyglądem wiatrak. To w tyn miejscu powstają najcudowniejsze fotografie znad polskiego morza. Najlepiej przyjść tam o zachodzie słońca.

Plaża w Świnoujściu

świnoujście plaża
Plaża w Świnoujściu. Fot. Shutterstock

Opalanie się na plaży i pluskanie w morzu to także darmowe atrakcje Świnoujścia. Plaża w Świnoujściu jest jedną z popularniejszych w tej części wybrzeża, więc może być dość zatłoczona. Jest jednak szeroka, piaszczysta i ma bogatą ofertę gastronomiczną. Każdy znajdzie tam kawałek miejsca dla siebie, zwłaszcza poza sezonem.

Zalew Szczeciński

Zalew Szczeciński
Zalew Szczeciński. Fot. Tomasz Przywecki, CC BY-SA 3.0

Zalew Szczeciński to tak naprawdę laguna przybrzeżna Morza Bałtyckiego. Można tu wynająć łódkę i wybrać się w rejs albo pójść na spacer fragmentem wybrzeża. Przez zalew można z Polski przedostać się do Niemiec, jako że przez jego środek przebiega granica polsko-niemiecka. Zalew ma 687 km kwadratowych powierzchni i średnio niecałe 4 m głębokości.

Czytaj także: Największe i najciekawsze zalewy w Polsce (Top 17)

Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Muzeum Rybółówstwa Morskiego w Świnoujściu. Fot. Radosław Drożdżewski, CC BY-SA 4.0

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu mieści się w budynku byłego Ratusza Miejskiego, który jest najstarszym w mieście. Można oglądać tam wystawy takie jak:

  • Historia miasta Świnoujście
  • Herb i widoki Świnoujścia na ceramice
  • Fauna mórz i oceanów
  • Świat żywej rafy koralowej
  • Złoto Bałtyku – wystawa bursztynu
  • Rybołówstwo dalekomorskie
  • Modele żaglowców
  • Przyrządy nawigacyjne
  • Dawne narzędzia połowowe

Normalnie bilet normalny na wystawy stałe kosztuje 7 zł, a ulgowy 5 zł, ale niedziela jest dniem bezpłatnego wstępu na wystawy własne.

Centrum Ochrony Przyrody Karlshagen

Centrum Ochrony Przyrody Natuschutzzentrum Karlshagen w Niemczech

Na Uznamie niedaleko Świnoujścia, ale już po stronie niemieckiej, znajduje się Centrum Ochrony Przyrody Karlshagen (Naturschutzzentrum Karlshagen). Jest to park przyrody z wydmami, piękną promenadą plażową, dużą ilością zieleni i wystawą morskich okazów. Przygotowano tam wiele atrakcji dla dzieci, takich jak quizy. Można też coś zjeść. Centrum otwarte jest od godz. 10 do 16 (w sezonie do 17), a wstęp jest darmowy.

Latarnia Morska Świnoujście

Latarnia Świnoujście. Fot. Shutterstock

Latarnia morska w Świnoujściu znajduje się na Szlaku Latarni Morskich. Jest najwyższym znakiem nawigacyjnym na wybrzeżu Bałtyku. Powstała w 1854 roku i do XX wieku była ośmiokątną wieżą o wysokości 65 metrów. Po generalnym remoncie nadano jej okrągły kształt. Ucierpiała podczas II wojny światowej ale wyremontowano ją i podwyższono do 68 m. Raz do roku, w Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich, wstęp na latarnię w Świnoujściu jest darmowy. W tym roku przypada on w niedzielę 18 sierpnia. W zwykły dzień bilety normalne kosztują 7 zł, a ulgowe 5 zł.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE