Strona głównaCiekawostkiRekordy temperatur w Polsce. Gdzie było najcieplej, a gdzie najzimniej?

Rekordy temperatur w Polsce. Gdzie było najcieplej, a gdzie najzimniej?

Suwałki to polski biegun zimna, a Wrocław to najcieplejsze miasto? Tak się utarło, ale to nie do końca prawda. Wiecie jaką najniższą temperaturę zanotowano w naszym kraju i gdzie to było, a kiedy i gdzie było najcieplej? Oto rekordy klimatyczne w Polsce .

Najwyższa odnotowana temperatura

pole rzepaku na opolszczyźnie
Krajobraz woj. opolskiego. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Jeśli wierzyć dawnym przedmiotom pomiarowym, najwyższa temperatura powietrza została odnotowana w Polsce 29 lipca 1921 roku. Termometry w Prószkowie w woj. opolskim pokazały wtedy 40,2 stopnia. Od tamtej pory ten rekord nie został pobity.

Tego samego dnia tego samego roku w Zbiersku w Wielkopolsce odnotowano równe 40 stopni Celsjusza, a niewiele chłodniej było w Pętkowie w woj. wielkopolskim (39,6 stopnia).

W późniejszych latach najbliżej do pobicia rekordu było w 1959 roku. Termometry w Kończewicach w woj. kujawsko-pomorskim pokazały 39,6 stopnia.

Najniższa odnotowana temperatura

ratusz w siedlcach
Ratusz w Siedlcach. Fot. Shutterstock

Najniższą temperaturę powietrza w Polsce odnotowano w Siedlcach. Trudno w to uwierzyć, ale 11 stycznia 1940 roku termometry pokazały -41 stopni Celsjusza. Była to ogólnie bardzo mroźna zima, czego wyraz można znaleźć w licznych źródłach pisanych, m.in. o tematyce wojennej. Zima stulecia zebrała żniwo m.in. wśród więźniów obozów koncentracyjnych.

Inną mroźną zimą była ta w 1929 roku. Z 10 i 11 lutego 1929 roku pochodzą rekordy najniższych temperatur w Polsce z miejsc 2-5. Były to kolejno pomiary w miejscowościach: Żywiec (-40,6 stopnia), Olkusz (-40,4 stopnia), Poronin (-40,4 stopnia) i Sianki w woj. podkarpackim (-40,1 stopnia).

Najwyższa i najniższa średnia temperatura roczna

kasprowy wierch zimą
Kasprowy Wierch zimą. Fot. Shutterstock

Meteorolodzy mierzą także średnią wieloletnią temperaturę roczną. Najniższą odnotowano dla Kasprowego Wierchu: w latach 1931-1960 wynosiła ona średnio -0,6 stopnia Celsjusza.

Z kolei najwyższą średnią wieloletnią temperaturę odnotowano w Słubicach w woj. lubuskim. To 8,6 stopnia Celsjusza.

Największa amplituda wieloletnia

Jezioro Żywieckie. Fot. Shutterstock

Największą amplitudą wieloletnią może się pochwalić Żywiec. Różnica między najzimniejszym a najcieplejszym dniem na przestrzeni kilku lat wyniosła tam 78,6 stopnia Celsjusza!

Najcieplej było 12 sierpnia 1921 roku (38 stopni), natomiast najzimniej 11 lutego 1929 roku (-40,6 stopnia).

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE