Strona głównaCiekawostkiRezerwat Madohora – okolicznym mieszkańcom brakuje wody pitnej!

Rezerwat Madohora – okolicznym mieszkańcom brakuje wody pitnej!

Rezerwat Madohora to obszar ścisłej ochrony, który znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego i obszaru Natura 2000. Obejmuje partie szczytowe oraz zbocza Łamanej Skały (Madohora). Leży na terenie gmin: Ślemień (województwo śląskie) i Andrychów (województwo małopolskie). W ostatnich latach długotrwałe susze przyczyniły się do deficytu wody pitnej na tym obszarze. W związku z tym mieszkańcy postulują poszerzenie obszaru Rezerwatu.

Wydzielenia, o które miałby być rozszerzony rezerwat, są jednym z kluczowych obszarów źródliskowych rzeki Wieprzówka. W miesiącach letnich koryto tej rzeki w wielu miejscach pozostawało zupełnie suche. Rola obszaru źródliskowego rzeki jest dla rozwiązania problemu ogromna. Pełni on dla okolicznych terenów rolę swoistej “gąbki”, która akumuluje wodę i wolno ją oddaje. Oprócz wartości krajobrazowych, rzeka stanowi zasadnicze źródło zaopatrzenia w wodę pitną okolicznych miejscowości.

Ten poważny problem można rozwiązać jeśli powiększy się obszar Rezerwatu i tym samym zatrzyma gospodarkę leśną. Powiększenie obszaru chronionego postulują władze Andrychowa, a pozytywną opinię w tej sprawie wyraziła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie. Niestety poszerzenie rezerwatu konsekwentnie blokują leśnicy, którzy w dodatku lada dzień rozpoczną na tym terenie prace leśne na ogromną skalę. Wycinka na przyszłym obszarze chronionym, w skali przewidzianej przez Lasy Państwowe, ogołoci wydzielenie ze znacznej części rosnących tam starych drzew oraz zniweczy sens działań zmierzających do poszerzenia rezerwatu.

Dlatego potrzebne jest szybkie działanie! Stowarzyszenie Pracowania na rzecz Wszystkich Istot wspomaga mieszkańców gmin leżących na terenie Rezerwatu i pracuje na rzecz przekonania Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych w Katowicach, pana Józefa Kubicę do tego, żeby zaprzestał blokowania rozszerzenia Rezerwatu. Stowarzyszenie zbiera podpisy pod listem do Dyrektora. Także Ty możesz oddać swój głos i wspomóc rozszerzenie obszaru ścisłej ochrony.

Tutaj możesz podpisać petycję do Dyrektora Józefa Kubicy. Podpisz.

Tutaj możesz wesprzeć finansowo projekt poszerzenia Rezerwatu. Wesprzyj.

Mamy nadzieję, że wspólnie przyczynimy się do rozszerzenia obszaru Rezerwatu!

Żródło: Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Zdjęcie okładkowe: Łamana Skała w Rezerwacie Madohora, Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE