Strona głównaTop 10Najwyższe w Polsce: wiadukty, drzewa, budynki i wiele innych (Top 9)

Najwyższe w Polsce: wiadukty, drzewa, budynki i wiele innych (Top 9)

Które budowle są najwyższe w Polsce? A wiecie, które drzewo nosi tytuł najwyższego? Oto Top 9 z naprawdę imponującymi danymi!

Najwyższy wodospad w Polsce

Siklawa
Siklawa. Fot. Shutterstock

Siklawa (Wielka Siklawa) to nasza duma narodowa – największy polski wodospad. Położony jest w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. Wodospad spływa z progu dwiema lub trzema strugami. Wszystko zależy od poziomu wody w Wielkim Stawie. Siklawa najpiękniej prezentuje się latem i jesienią. Wtedy to wokół wodospadu można podziwiać wielobarwne tęcze. Promienie jesiennego i letniego słońca zdecydowanie podkreślają urodę tego miejsca. Siklawa ma wysokość około 65 m.

Czytaj więcej: Polskie wodospady – siła zaklęta w wodzie (top 6)

Najwyższa konstrukcja drewniana w Polsce

Radiostacja gliwicka
Radiostacja gliwicka

Radiostacja gliwicka jest w całości zbudowana z drewna i mierzy aż 111,1 m wysokości. To daje jej miano najwyższej drewnianej konstrukcji w Polsce, a także najwyższej wieży nadawczej na świecie. Niezwykła konstrukcja została wzniesiona w 1938 roku (ukończenie budowy) i obecnie znajduje się na liście Pomników Historii. Modrzewiowe bele łączy 16 tysięcy śrub! Wieża zakotwiczona jest w czterech, niemal 90-tonowych fundamentach.

Czytaj więcej: Radiostacja gliwicka – najwyższa taka na świecie

Najwyższe drzewo w Polsce

ciemny las
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Najwyższe drzewo w Polsce przewyższa wiadukty w Lewinie i Bolesławcu razem wzięte! Ma 57 m wysokości i rośnie sobie spokojnie w paśmie Klimczoka w Beskidzie Śląskim. To daglezja zielona, czyli drzewo iglaste z rodziny sosnowatych.

Wcześniej myślano, że najwyższe są dwa świerki: jeden z Białowieskiego Parku Narodowego, a drugi z rezerwatu Śrubita w Beskidzie Żywieckim. Oba mają 51,5 m wysokości. Okazało się jednak, że daglezja nie tylko je przewyższa, ale rośnie w sąsiedztwie co najmniej 4 innych drzew, które mierzą powyżej 53 m wysokości.

Najwyższa latarnia w Polsce

Latarnia w Świnoujściu
Latarnia w Świnoujściu. Fot. Shutterstock

Latarnia w Świnoujściu mierzy 67,7 m, co czyni ją najwyższą nad Bałtykiem. Jest jednocześnie jedną z najwyższych na świecie. Na górę prowadzi 308 schodów. Ceglana wieża ma także dwa przyległe budynki, w których niegdyś mieszkali latarnicy. Dziś służą do przechowywania urządzeń technicznych.

Czytaj więcej: Latarnia w Świnoujściu – najwyższa nad Bałtykiem

Najwyższy pomnik w Polsce

Chrystus ze Świebodzina
Chrystus ze Świebodzina. Fot. wb77, Shutterstock

Świebodzin to bez wątpienia polskie Rio de Janeiro. Wszystko za sprawą figury Jezusa Chrystusa, która od 2010 roku jest wizytówką miasta znajdującego się w województwie lubuskim. To nie tylko najwyższy pomnik w Polsce.

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie to pomnik na skalę światową. W momencie budowy, w 2010 roku, była to najwyższa rzeźba przedstawiająca Chrystusa na świecie. Jej wysokość to 36 metrów. 33 metry mierzy sama figura a 3 metry to wysokość korony znajdującej się na głowie. Pomnik znajduje się na sztucznie usypanym kopcu, dzięki czemu jest widoczny nawet z odległych miejsc. Łączna wysokość figury i jej podstawy to 52,5 metra.

W 2011 roku w Limie stanął pomnik Chrystusa mierzący 37 m, ale sama figura ma 22 m (15 to podstawa). Pomnik Chrystusa w Świebodzinie pozostaje więc największą figurą Jezusa na świecie.

Czytaj więcej: Świebodzin – największy na świecie pomnik Chrystusa

Najwyższy pylon mostu

Most Rędziński
Most Rędziński w chmurach. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Mierząc od lustra wody do jezdni, most Rędziński wcale nie jest najwyższy. Jednak gdy zmierzyć go od postawy do samego czubka pylonu sprawa wygląda inaczej. Z wysokością 122 m most Rędziński we Wrocławiu jest najwyższą tego typu konstrukcją w Polsce.

Do wysokiego pylonu w kształcie litery H, przymocowanych jest 160 want. Poza tym jest to najdłuższy żelbetowy most podwieszony w Polsce (część podwieszona to dwa przęsła o długości 256 m, mające razem 512 m).

Czytaj więcej: Najwyższy most w Polsce – gdzie się znajduje?

Najwyższy wiadukt w Polsce

Wiadukty w Stańczykach
Wiadukty w Stańczykach. Fot. Shutterstock

Mosty kolejowe w Stańczykach zwane wiaduktami w Stańczykach wznoszą się w Puszczy Rominckiej na Mazurach. Ich wysokość to 36,5 m (od podłoża do zwieńczenia).

Czytaj więcej: Wiadukty w Stańczykach – kolosalne łuki

Ale zaraz… przecież według definicji wiadukt to przeprawa nad doliną, wąwozem lub inną drogą, z wyłączeniem przeszkód wodnych, tak więc według purystów konstrukcja w Stańczykach to mosty kolejowe, a nie wiadukty. Płynie tam bowiem niewiele znaczący strumyczek. Ale płynie.

My, tak jak i okoliczni mieszkańcy nazywamy kolosalne łuki i mostami i wiaduktami. Ale by zachować inżynierską precyzję – który wiadukt jest najwyższy?

Skoro nie mosty w Stańczykach, to wiele wskazuje na to, że jest to wiadukt kolejowy w Lewinie Kłodzkim o wysokości 27 m. Trzeba przyznać, że jest imponujący.

Wiadukt w Lewinie Kłodzkim, dolnośląskie
Wiadukt w Lewinie Kłodzkim, dolnośląskie. Fot. Shutterstock

Wiadukt w Bolesławcu jest niewiele niższy, ma 26 m wysokości. Wszystkie robią wrażenie!

Najwyższy budynek do dachu

Sky Tower w chmurach
Sky Tower w chmurach. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

To budynek apartamentowo-biurowy z galerią handlową na najniższych piętrach. Znajdziemy tam m.in. siłownię i saunarium. W wieży znajduje się najwyżej położony w Polsce punkt widokowy na 49. piętrze. Całość ma 215 m licząc z „żaglem” i 205,82 m do dachu, co czyni go najwyższym budynkiem w Polsce do dachu. Co roku odbywa się tu Sky Tower Run, czyli bieg po schodach na 49. piętro.

Najwyższy budynek o wysokości bezwzględnej

Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki. Fot. Shutterstock

Najwyższy budynek Polski o wysokości bezwzględnej (237 m) licząc z charakterystycznym szpicem na dachu. Do dachu ma jednak o wiele mniej – 187,68 i jest pod tym względem dopiero trzeci w Polsce (wyprzedza go jeszcze Złota 44). Pałac to przede wszystkim instytucja publiczna i miejsce wystawiennicze. To jeden z niewielu zachowanych pomników realizmu socjalistycznego i zarazem ciekawa mieszanka socrealizmu i polskiego historyzmu.

Ale PKiN nie będzie się długo cieszył mianem najwyższego w Polsce. Varso Tower będzie najwyższym budynkiem w całej Unii Europejskiej. Budowa się już rozpoczęła, a zakończyć ma się w 2020 roku. Do dyspozycji będzie taras dwukrotnie wyżej położony niż ten na PKiN, a także restauracja na 46. i 47. piętrze. Varso Tower ma mieć 310 m wysokości z iglicą.

Czytaj więcej: Tak powstaje najwyższy budynek w Polsce i całej Unii (LIVE)

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE