Polska jest piękna o każdej porze roku. Po ciepłym, słonecznym lecie ciężko nam zaakceptować, że dni są coraz krótsze i zimniejsze. Jednak nie bez powodu zwykło się mówić „złota polska jesień”. Bo Polska o tej porze roku zachwyca wszystkich swoimi barwami. Na każdym kroku spotkamy drzewa mieniące się żółtą, czerwoną i pomarańczową barwą. Dzięki tym zdjęciom pokochasz tę kolorową porę roku!

1. Bieszczady

Bieszczady Fot. Shutterstock

Bieszczady są jesienią najpiękniejsze. Na każdym kroku mienią nam się żółte połoniny i doliny gór. O tej porze roku turystów jest zdecydowanie mniej, dzięki czemu możemy w spokoju położyć się na złotej polanie i delektować szumem traw.

2. Olszanica

Pałac Biesa w Olszanicy fot. Shutterstock

Będąc w Bieszczadach warto wybrać się również do Olszanicy. Jest to jedna z najstarszych wsi w tym regionie Polski. Znajdujący się tu piękny zespół pałacowy o powierzchni 7 ha. Oprócz pięknego dworku zobaczyć możemy tu cerkiew, piękne stawy i okazały park, który jesienią wygląda niemal jak malowany.

3. Polska jesień w lasach

Jesienny las fot. Pixabay

Kiedy, jak nie jesienią, wybrać się na spacer do lasu. Drzewa są wtedy wielokolorowe, ich pomarańczowe liście delikatnie opadają na ziemie, a w powietrzu unosi się zapach grzybów. Grzyby to jeden z głównych powodów, dla których warto wybrać się jesienią na dłuższą wędrówkę. Polskie lasy obfitują w pyszne i okazałe grzyby, z których potrafimy wyczarować prawdziwe kulinarne cuda. Polska jesień to dla miłośników grzybów idealna pora roku.

4. Mazurskie jeziora

Jezioro Jędzelewo, Mazury fot. Shutterstock

Jezioro Jędzelewo położone jest około 15 km od Ełku. Nie znajdziemy tu wielu plaż i miejsc do wypoczynku. Jednak warto wybrać się tu właśnie jesienią. Wokół jeziora znajdziemy bowiem liczne pola i łąki, które w połączeniu z czerwono-pomarańczową barwą drzew tworzy wyjątkowy plener do robienia jesiennych fotografii.

5. Rzeka Dunajec

Rzeka Dunajec, Pieniny fot. Pixabay

Dunajec to malowniczo położona rzeka, w południowej części naszego kraju. Największą jej atrakcją są spływy tratwami wzdłuż Pienińskiego Przełomu. Góry po obu stronach rzeki sięgają nawet 300 metrów, a sam Dunajec skrywa w sobie liczne zakola. Atrakcja czynna jest także jesienią, dzięki czemu możemy zachwycać się złocącym się krajobrazem górskich urwisk.

6. Klify w Gdyni

Klify w Gdyni fot. Shutterstock

Bałtyk jesienią to gwarancja wyjątkowych przeżyć. Spacery po pustych plażach, spokój i orzeźwiająca morska bryza to coś czego nie doświadczymy podczas letniego urlopu. Złota polska jesień nad Bałtykiem ma także walory zdrowotne. Wtedy bowiem wydziela się najwięcej jodu, który pozytywnie wpływa na górne drogi oddechowe.

7. Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy fot. Shutterstock

Ojcowski Park Narodowy istnieje od stycznia 1956 roku. Wyróżnia się licznymi wąwozami, dolinkami krasowymi i tarasami i stożkami. Znajdziemy tu też liczne potoki. Wszystko to otoczone jest bujną roślinnością, która podczas jesieni mieni się na żółto i pomarańczowo.

8. Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki Królewskie w Warszawie fot. Shutterstock

Także miasta podczas jesieni zmieniają się nie do poznania. Mniejsze i większe parki mienią się złotymi barwami, liście opadają z drzew, a krajobraz  skłania do refleksji i zwolnienia nieco tempa naszego życia. Warszawskie Łazienki Królewskie sprzyjają spacerom i wyjściu z domu, mimo coraz chłodniejszej aury. Ich piękny, zmieniający się z dnia na dzień wygląd to coś, co warto dostrzec w szarej, miejskiej codzienności.

9. Park Arkadia w Nieborowie

Park Arkadia w Nieborowie fot. Shutterstock

Także Nieborów ma swój wyjątkowy park pełen niezwykłych jesiennych krajobrazów. Liściaste, zmieniające barwę drzewa mienią się dodatkowo w stawach, które tworzą uroczy widok podczas słonecznego, pogodnego dnia. Liczne ścieżki przyciągają tu rodziny, biegaczy oraz właścicieli ze swoimi czworonogami. Złota polska jesień jest tu wyjątkowo malownicza.

10. Złota polska jesień w parku

Park w Krakowie fot. Shutterstock

Tak niewiele potrzeba aby zachwycić się złotą polską jesienią. Wystarczy wyjść do parku lub lasu, albo wybrać się w góry lub nad morze aby dostrzec piękno tej wyjątkowej pory roku. Bo Polska jest piękna o każdej porze roku, trzeba tylko umieć to piękno dostrzec wokół nas.