Strona głównaCiekawostkiRysy – 7 zdumiewających ciekawostek o najwyższym szczycie w Polsce

Rysy – 7 zdumiewających ciekawostek o najwyższym szczycie w Polsce

Mało która góra w Polsce tak rozbudza wyobraźnię jak Rysy. Traktujemy je jako narodowy symbol, a wspięcie się na szczyt to powód do dumy. Rysy to najwyższy szczyt Polski, ale także na Słowacji, gdzie jest… jeszcze wyższy. Czego jeszcze nie wiecie? Oto 7 ciekawostek o Rysach.

Najwyższy szczyt Polski i Słowacji

Droga na Rysy
Droga na Rysy. Fot. Shutterstock

Rysy to najwyższy szczyt Polski. Mierzy 2499 m n.p.m. i należy do Korony Europy (17. miejsce na Starym Kontynencie).

Rysy położone są na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Wysokich. Mają trzy wierzchołki, z których najwyższy jest środkowy (2503 m n.p.m.), znajdujący się w całości na terytorium Słowacji. Ten wierzchołek, przez który biegnie granica Polski, jest niższy.

Pierwsze wejście w 1840 r.

widok na rysy
Widok na Rysy. Fot. Shutterstock

Nie wiadomo, kiedy ludzka stopa po raz pierwszy stanęła na Rysach. Być może pierwsi stanęli tam lokalni górale, podobnie jak na innych pobliskich szczytach. Ich osiągnięć nikt nie zapisywał w kronikach.

Pierwszego odnotowanego wejścia letniego dokonał w 1840 r. Eduard Blásy z przewodnikiem Jánem Rumanem Driečnym starszym. Pierwszym udokumentowanym wejściem zimowym na Rysy była wspinaczka Theodora Wundta z przewodnikiem Jakobem Horvayem w 1884 r.

Można je dostrzec znad Morskiego Oka

Morskie Oko
Morskie Oko. Fot. Shutterstock

Rysy widać z Morskiego Oka, jeśli popatrzymy na południowy wschód. Wznoszą się 1100 m ponad taflę wody. Są często fotografowane właśnie stamtąd. Jeśli mamy lornetkę, lunetę lub aparat z dobrym zoomem, możemy z Morskiego Oka dostrzec wspinających się na Rysy turystów.

Tatry i Rysy widać nawet z ponad 150 km

Czarna Góra, widok na Tatry. Fot. Shutterstock

Tatry i Rysy pięknie się prezentują także z daleka. Jednym z punktów, skąd dostrzeżemy Tatry Wysokie, jest Smerek w Bieszczadach. Przy dobrej pogodzie możemy je także zobaczyć z Góry Okopy w Ojcowskim Parku Narodowym nad Doliną Prądnika. Z niektórych okien bloków w Krakowie przy dobrej widoczności także można dostrzec Tatry Wysokie.

Nie uchodzą za najtrudniejsze

Tatry wysokie zimą być moze rysy
Tatry wysokie zimą. Fot. Shutterstock

Tatry są najwyższe w Polsce, ale szlak z Morskiego Oka na szczyt wcale nie uchodzi za najtrudniejszy. Tytuł ten przypisywany jest Orlej Perci – szlak ten prowadzi granią między Zawrat i Krzyżne i grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem.

Niektórzy zaliczają także przejście Mięguszowiecką Przełęczą pod Chłopkiem do trudniejszych niż wspinaczka na Rysy. Argumentem jest to, że na Mięguszowieckiej Przełęczy niemal w ogóle nie ma sztucznych ułatwień takich jak klamry, łańcuchy i drabinki.

Kolejka na szczyt? To możliwe

Rysy to najwyższy szczyt Polski
Rysy to najwyższy szczyt Polski. Fot. Pixabay

Kolejka na Rysy to wcale nie taki rzadki widok. W ciepłe letnie dni trzeba odczekać swoje by stanąć samodzielnie na szczycie i móc sobie zrobić zdjęcie. Oczywiście w porównaniu do tego jakie tłumy ciągną nad Morskie Oko, na Rysy wchodzi jedynie garstka osób: być może niecały procent.

Kiedy wejść na Rysy?

Panorama na Rysy tatry
Panorama na Rysy. Fot. Pixabay

Kiedy najlepiej wspinać się na Rysy? W zależności od kondycji można wybrać różne warianty.

By ruszyć trasą z Morskiego Oka na Rysy, powinniśmy wstać dla pewności o 5 lub 6 rano, tym bardziej jeśli chcemy przejść drogę szosą do Morskiego Oka na pieszo, a nie ruszamy ze schroniska.

Ze względów pogodowych najlepiej wchodzić na Rysy w ciepłych miesiącach letnich, pamiętając że na szczycie panuje chłodniejsza temperatura niż nad Morskim Okiem. Lipiec i sierpień to jednak największy szczyt sezonu, więc na trasie będzie więcej osób.

By wejście zostało bezsprzecznie zaliczone do zimowych, należy się wdrapać na szczyt najlepiej w okresie od 21 grudnia do 21 marca, choć oczywiście może zdarzyć się tak, że w lutym czy marcu warunki będą o wiele lepsze niż np. w kwietniu.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE