Strona głównaTop 10Gdzie jechać zimą w Polsce, jeśli nie na narty? (Top 6)

Gdzie jechać zimą w Polsce, jeśli nie na narty? (Top 6)

Gdzie jechać zimą w Polsce, jeśli nie jeździcie na nartach i nie macie zamiaru się teraz uczyć? Mamy kilka innych propozycji.

Na morsowanie

morsowanie mors skaczący do lodowatej wody
Morsowanie nie musi być tak ekstremalne jak na zdjęciu. Wystarczy powoli wchodzić do wody. Fot. Shutterstock

Pewnie wiele razy słyszeliście o zbawiennym wpływie morsowania na zdrowie, ale nie mieliście okazji lub odwagi spróbować. Hartowanie się w zimnej wodzie skutecznie zapobiega chorobom. Jeśli co najmniej raz w roku jesteście przeziębieni – tym bardziej warto spróbować!

Morsować możecie nie tylko nad Bałtykiem. Kluby morsów organizują spotkania w całej Polsce. Można zahartować się na przykład w jeziorze. Jeśli nigdy nie mieliście styczności z taką aktywnością, warto zacząć od ochładzania się zimą w lodowatej wodzie po pobycie w saunie.

Na kulig

kulig w zakopanem
Zakopane to idealne miejsce na kulig. Fot. Shutterstock

Z kopyta kulig rwie! Jeśli nie mieliście okazji poszaleć na saniach w końskim zaprzęgu, koniecznie musicie spróbować. O taką wycieczkę najłatwiej w Zakopanem i okolicach. Uczulamy jednak, by możliwie dokładnie sprawdzić i podpytać w jakich warunkach pracują konie i czy nie są eksploatowane ponad swoje siły.

Modne są kuligi sylwestrowe lub też wieczorne kuligi z latarniami, śpiewem i popijaniem grzańca. Polskie Tatry mają swoją magię, której nie znajdziecie nigdzie indziej w Europie.

Na jarmark

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu w tym roku potrwa dłużej. Fot. Materiały prasowe

W wielu polskich miastach działają świąteczne jarmarki przyciągające tłumy. Jeden z najsłynniejszych co roku rozkładany jest na Rynku we Wrocławiu. W tym roku potrwa dłużej – zakończy się po świętach.

Jarmarki popularne są także w Krakowie, Gdańsku czy Toruniu. Można tam kupić mydło i powidło czyli dosłownie wszystko: od upominków pod choinkę po sery i wędliny.

Na spacer do parku

wiewiórka zimą w parku
Wiewiórkom spodoba się mały prezent w postaci orzechów. Fot. Shutterstock

Aby nie generować spalin i korków w okresie przedświątecznym zamiast do galerii na zakupy, warto wybrać się spacerem do parku. Zapominamy o takich aktywnościach, a w parkach mieszkają wiewiórki i ptaki, które będą nam wdzięczne za smakołyki.

Rude wiewiórki chętnie zjedzą orzechy pozostawione w parku. Pamiętajmy jednak, żeby nie karmić kaczek i łabędzi chlebem.

Na łyżwy

Lodowisko na Rynku Starego Miasta w Warszawie
Lodowisko na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Fot. Shutterstock

Kiedy ostatnio byliście na łyżwach? Lodowiska w większych polskich miastach bardzo łatwo znaleźć, ale jazda na łyżwach zdaje się odchodzić do lamusa. To szkoda, bo to piękna aktywność dobra dla całej rodziny i wręcz idealna na świąteczny czas.

Łyżwy można wypożyczyć na miejscu, podobnie jak specjalne pingwinki dla dzieci do stabilizowania równowagi. Dorośli także na pewno nie będą się nudzić.

Do zamku

Zamek w Niedzicy
Zima to idealny czas na… zwiedzanie bez tłumów. Fot. Shutterstock

Zwiedzamy Polskę głównie latem. A próbowaliście zimą? My w tym czasie szczególnie kochamy… zamki. Dlaczego?

  • Widoki są przepiękne. Zamki skąpane w śniegu prezentują się jak z bajki, co widać choćby na zdjęciu powyżej.
  • Surowy zimowy klimat sprzyja wczuciu się w realia średniowiecza.
  • Ceny biletów wstępu są niższe niż latem.
  • Dużo mniej osób zwiedza zamki zimą – nie ma tłumów, a grupy są bardziej kameralne i przewodnik może poświęcić więcej naszym pytaniom.
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE