Strona głównaCiekawostkiŚnieżka – kiedyś myślano, że jest najwyższa w Europie

Śnieżka – kiedyś myślano, że jest najwyższa w Europie

Śnieżka dzierży kilka rekordów, to przede wszystkim najwyższy szczyt Sudetów. Przy okazji to jedna z ulubionych destynacji Dolnoślązaków chcących aktywnie wypocząć. Oto co powinniście wiedzieć o dosłownie największej atrakcji Dolnego Śląska.

Śnieżka – najwyższa na Dolnym Śląsku, w Sudetach i Czechach. A kiedyś najwyższa w… Europie?!

Śnieżka
Śnieżka. Fot. Kozer, Shutterstock

Śnieżka to nie tylko najwyższy szczyt woj. dolnośląskiego. Jest także rekordzistką w Karkonoszach i zarazem Sudetach. Stanowi również najwyższy szczyt Czech. Jej wysokość wynosi 1603,296 m n.p.m.

Z pewnością okoliczni mieszkańcy wchodzili na Śnieżkę dużo wcześniej niż zarejestrowano w pierwszych źródłach. Jedno z pierwszych zarejestrowanych wejść miało miejsce w 1577 r. i była to wycieczka grupowa. Już od XVI wieku Śnieżka była bardzo popularnym celem turystów i to z całej Europy. Po pierwsze dlatego, że w pobliskich Cieplicach funkcjonowało uzdrowisko, a po drugie szczyt nie należy do najtrudniejszych. I być może po trzecie: dawniej myślano, że Śnieżka jest wyższa niż w rzeczywistości i to dużo wyższa. Przez błędne pomiary jej wysokość oszacowano na aż 5500 m ponad poziom Kotliny Jeleniogórskiej, co dałoby jej łącznie ok. 6 tys. m n.p.m., a to czyniłoby Śnieżkę najwyższym szczytem w Europie.

Doskonała widoczność

Śnieżka górująca nad Karpaczem, Karkonosze
Śnieżka górująca nad Karpaczem, Karkonosze. Fot. Shutterstock

Wspomnianych błędnych pomiarów Śnieżki dokonał w latach 1563-1566 Krzysztof Schilling, ówczesny rektor szkoły w Jeleniej Górze. Wrażenie że góra jest wyższa niż naprawdę, mogło być spowodowane jej dużą wybitnością. Jest to najwybitniejszy szczyt Polski, czyli wyróżnia się najbardziej ze swojego otoczenia. Jeśli chodzi o polskie szczyty, to jest to ledwo trzecia najwyższa góra Korony Gór Polski, a pod względem wysokości w samych Tatrach bije ją bardzo dużo innych szczytów.

Spora widoczność

Śnieżka w chmurach. Fot. Shutterstock

Wybitność Śnieżki wpływa też na widoczność, bo ta przy dobrej pogodzie wynosi ponad 200 km. Można ze szczytu dostrzec gołym okiem Sky Tower we Wrocławiu.

Na szczycie czekają nie tylko widoki. Znajduje się tam także budynek Obserwatorium Wysokogórskiego IMGW, który ma bardzo charakterystyczny kształt latających spodków. Działa w nim także restauracja. Nie ma już niestety schroniska na Śnieżce po polskiej stronie. Za to 200 m poniżej szczytu na Równi pod Śnieżką znajduje się schronisko, Dom Śląski.

Na szczycie na uwagę zasługuje Kaplica św. Wawrzyńca. Co roku 10 sierpnia odbywa się w niej msza święta za przewodników górskich i ratowników GOPR.

Śnieżka – droga na szczyt

Budynki na Śnieżce. Fot. Pixabay

Najlepiej na Śnieżkę iść pieszo i odsapnąć przy Domu Śląskim na Równi pod Śnieżką, ale można też skorzystać z wyciągu na Kopę.

Na szczyt prowadzi kilka szlaków:

  • czerwony na Przełęcz Okraj i Równię pod Śnieżką zwany Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej
  • czarny do Karpacza przez Śląską Drogę
  • niebieski na Przełęcz Okraj przez Skalny Stół i do Karpacza przez Mały Staw
  • po stronie czeskiej żółty – prowadzący z miejscowości Velká Úpa trasą pod wyciągiem krzesełkowym.

Czy Śnieżka jest także jednym z Waszych ulubionych miejsc w Polsce?

Przeczytaj także Karkonosze – atrakcje i ciekawe miejsca w krainie Ducha Gór (Top 12).

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE