Strona głównaCiekawostkiTak powstaje najwyższy budynek w Polsce i całej Unii (LIVE)

Tak powstaje najwyższy budynek w Polsce i całej Unii (LIVE)

Varso Tower będzie nie tylko najwyższym budynkiem w Polsce, ale też w Europie nie licząc Rosji. Budowa się już rozpoczęła, a zakończyć ma się w 2020 roku. Do dyspozycji będzie taras dwukrotnie wyżej położony niż ten na PKiN, a także restauracja na 46. i 47. piętrze. Varso Tower ma mieć 310 m wysokości z iglicą.

Najwyższy w Unii

Varso Tower najwyższy budynek w europie w unii europejskiej
Varso Tower

Wieżowiec Varso Tower w Warszawie nie będzie powalał wysokością do dachu. Ta będzie wynosić 230 m. Dla porównania Sky Tower do dachu ma ok. 206 m. Takie rzędy wysokości nie robią wrażenia na Europejczykach. To, co zadecyduje o zdobyciu tytułu najwyższego budynku w Unii Europejskiej, to 80-metrowa iglica, dzięki której wieżowiec będzie miał 310 m wysokości bezwzględnej.

Obecnie najwyższe w Europie są rosyjskie wieżowce. W Unii Europejskiej jest to The Shard w Londynie o wysokości 309,6 m. Varso Tower ma być wyższy o 40 cm. Jeśli wyłączymy z rankingu Wielką Brytanię z powodu Brexitu, to najwyższy w Unii zostaje Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem.

Kompleks z biurami i podniebną restauracją

Varso Tower – restauracja
Varso Tower – restauracja

W kompleksie przy ul. Chmielnej będzie nie tylko wieża, ale również inne, niższe budynki, głównie o przeznaczeniu biurowym. Jeden z nich będzie miał 90, a drugi 81 m wysokości.

W wieży Varso Tower na 46. i 47. piętrze ma się znaleźć restauracja widoczna na wizualizacji. Zaprojektowano taras barowy z widokiem na miasto przez panoramiczną szybę.

Data ukończenia – 2020

Varso Tower najwyższy budynek w europie w unii europejskiej
Varso Tower

Jeśli wierzyć prognozom, na taras widokowy wieżowca wjedziemy w 2020 r., o ile międzyczasie nie powstanie wyższy budynek. Nie zanosi się jednak na to, a według planów to właśnie Varso Tower w momencie otwarcia ma być najwyższy w Unii Europejskiej.

Taras będzie się znajdował na wysokości 230 m, a przez to stanie się najwyżej położonym w Polsce (obecnie ten tytuł należy do tarasu w Sky Tower we Wrocławiu).

Projekt z rozmachem

Varso Tower warszawa
Varso Tower. Wizualizacje: materiały prasowe (4)

Za projekt odpowiada Foster and Partners, uznane biuro architektoniczne. W planach jest także przebudowa samej ulicy Chmielnej i zieleni wzdłuż niej. Nowa pierzeja ulicy ułatwi dojazd do całego kompleksu.

Jest to ścisłe centrum miasta, a zarazem miejsce o wielkim potencjale inwestycyjno-gospodarczym w skali kraju. Koszt budowy wieżowca to aż 2 miliardy zł.

OBRAZ Z KAMERY NA ŻYWO NA KOLEJNEJ STRONIE

Varso Tower – kamera na żywo

Jak wyglądają postępy w pracach? Można to obserwować na żywo dzięki kamerze LIVE.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE