Strona głównaTop 10W tych województwach zarabia się najwięcej (Top 16)

W tych województwach zarabia się najwięcej (Top 16)

Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Dziś pokażemy Wam, w jakich województwach najbardziej opłaca się zatrudnić (niedługo także tekst o miastach, w których najlepiej się zarabia). Dla nas niektóre pozycje tego rankingu były zaskakujące. Między najlepszym a najgorszym pod tym względem województwem jest ponad 1700 zł pensji brutto różnicy.

W tych województwach zarabia się najmniej: miejsca 16-11

Olsztyn, woj. warmińsko-mazurskie
Olsztyn, woj. warmińsko-mazurskie. W tym województwie zarabia się najmniej. Fot. robson90, Shutterstock

Miejsca od 11 do 16 potraktujemy skrótem. Nie ukrywamy, że niektóre pozycje są dość zaskakujące. Wydawało się nam, że woj. warmińsko-mazurskie nie jest tak nisko. Ktoś jednak musi być ostatni.

16. warmińsko-mazurskie: 3 802,98

15. podkarpackie: 3 837,17

14. kujawsko-pomorskie: 3 886,20

13. świętokrzyskie: 3 911,49

12. lubuskie: 3 950,95

11. podlaskie: 4 005,94

Wszystkie średnie miesięczne wynagrodzenia podano w złotych brutto.

Miejsce 10. – woj. lubelskie

Krajobraz woj. lubelskiego
Krajobraz woj. lubelskiego. Fot. Shutterstock

W woj. lubelskim nie zarabia się najgorzej w kraju, ale nie są to także wysokie pensje. 44,5 proc. aktywnych zawodowo pracuje w sektorze rolniczym. Najliczniejszymi zakładami są te rolno-spożywcze. Mieszkańcy lubuskiego zajmują się m.in. przetwórstwem, produkcją kasz, makaronów i mleczarstwem.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w zł brutto: 4 020,25

Miejsce 9. – woj. wielkopolskie

Kościół w Jedlcu, gmina Gołuchów, woj. wielkopolskie
Kościół w Jedlcu, gmina Gołuchów, woj. wielkopolskie. Fot. Shutterstock

Miejsce 9. zajmuje woj. wielkopolskie, gdzie główne ośrodki przemysłowe i działalność usługowo-finansowa skupiają się w Poznaniu. Dużymi ośrodkami są też Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Konin, Piła i Leszno. Tutaj tylko 18,6 proc. zatrudnionych pracuje w rolnictwie, za to aż 32,4 proc. w przemyśle i budownictwie.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w zł brutto: 4 124,13

Miejsce 8. – woj. łódzkie

Pałac w Nieborowie, woj. łódzkie
Pałac w Nieborowie, woj. łódzkie. Fot. Shutterstock

W woj. łódzkim niewiele więcej osób zajmuje się przemysłem i budownictwem niż rolnictwem (odpowiednio ok. 27,5 i 23,3 proc.). Ośrodki przemysłu skupiają się w Łódzkim Okręgu Przemysłowym, do którego oprócz Łodzi należą m.in.: Pabianice, Zgierz, Aleksandrów Łódzki i Konstantynów Łódzki.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w zł brutto: 4 141,94

Miejsce 7. – woj. opolskie

Siołkowice Stare młyn woj. opolskie
Siołkowice Stare, woj. opolskie. Fot. Shutterstock

W tym niewielkim województwie całkiem sporo osób, bo 32,4 proc. zatrudnionych pracuje w przemyśle i budownictwie. Działa tu Opolski Okręg Przemysłowy, a główny ośrodek zatrudnienia znajduje się w Opolu. W sektorze rolniczym pracuje nieco więcej osób niż w usługowym.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w zł brutto: 4 144,91

Miejsce 6. – woj. zachodniopomorskie

Woliński Park Narodowy
Woliński Park Narodowy. Fot. Shutterstock

W woj. zachodniopomorskim nie bez znaczenia jest turystyka, która jest potężnym sezonowym źródłem przychodu. W skali całego roku znajduje to odzwierciedlenie w sektorach zatrudnienia. Ok. 28 proc. osób pracuje w przemyśle i budownictwie,a aż 22 proc. w sektorze usług, m.in. gastronomii, hotelarstwie, handlu, transporcie. W sektorze rolniczym zatrudnionych jest zaś 12,5 proc. ogółu.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w zł brutto: 4 154,25

Miejsce 5. – woj. małopolskie

tatry trasa hala gąsienicowa
W woj. małopolskim z pewnością dużo się wydaje, ale nie zarabia się najwięcej. Fot. Shutterstock

Małopolskie z Krakowem i Zakopanem jest dopiero na 5. miejscu w zestawieniu. Tutaj nie zarabia się wcale tak dużo jak mogłoby się wydawać. Sektory rolnictwa oraz przemysłu i budownictwa są obsadzone mniej więcej po równo. Spora jest też gałąź usług, w których pracuje 19,7 proc. zatrudnionych. To m.in. usługi związane z turystyką.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w zł brutto: 4 347,10

Miejsce 4. – woj. śląskie

Katowice
Katowice. Fot. Shutterstock

W woj. śląskim sektor rolniczy jest niezwykle mały. Zatrudnionych jest w nim jedynie 7 proc. pracujących. Za to w przemyśle pracuje 37,8 proc. zatrudnionych. Jest to oczywiście głównie przemysł górniczy i hutniczy. Spore potrafią być pensje górników (ale oczywiście nie wszyscy zarabiają po 10 tys. zł na rękę).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w zł brutto: 4 481,57

Miejsce 3. – woj. pomorskie

foki w Fokarium na Helu
Fokarium na Helu. Fot. Shutterstock

Dość wysoko znalazło się woj. pomorskie. Nietrudno tam o zatrudnienie, bezrobocie wynosi mniej niż średnia dla Polski. Pracę oferuje wiele dużych ośrodków, takich jak Trójmiasto. Jest to głównie zatrudnienie w przemyśle, budownictwie i sektorze usługowym. W woj. pomorskim nieco ponad 10 proc. zatrudnionych pracuje w sektorze rolniczym. Sezonowo więcej osób zatrudnianych jest w turystyce.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w zł brutto: 4 496,64

Miejsce 2. – woj. dolnośląskie

Wrocław, Sky Tower w chmurach
Wrocław, Sky Tower. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

To jedno z najszybciej rozwijających się województw, m.in. dzięki przemysłowi i usługom. Aż 32 proc. osób zatrudnionych jest w przemyśle i budownictwie. Ośrodki przemysłowe skupiają się wokół Wrocławia, ale też m.in. w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Podwrocławska gmina Kobierzyce od lat należy do najbogatszych w Polsce dzięki znajdującym się tam licznym fabrykom, jak np. LG. Dolny Śląsk to także górnictwo i kopalnie KGHM. Jednocześnie rozwinięta jest tu także gałąź turystyki, a ośrodki wypoczynkowe znajdują się m.in. w górach.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w zł brutto: 4 654,51

Miejsce 1. – woj. mazowieckie

warszawa biurowce
Warszawa. Fot. Fotokon, Shutterstock

Nie ma zaskoczenia, że na pierwszym miejscu rankingu znajduje się woj. mazowieckie, gdzie zarobki brutto przekraczają średnio 5 tys. zł. I to z dużą przewagą nad woj. dolnośląskim – ok. 870 zł brutto.

Tutaj głównym ośrodkiem jest oczywiście Warszawa, ale liczy się także podwarszawski przemysł. Aż 25 proc. zatrudnionych pracuje w usługach (m.in. handel, komunikacja, hotelarstwo i gastronomia), 18,5 proc. w przemyśle i budownictwie, a niecałe 16 w sektorze rolniczym. Dość duży jest też udział sektora finansowego: 7 proc.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w zł brutto: 5 523,65

Źródło: najnowsze dostępne dane GUS 31 XII 2017

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE