Strona głównaCiekawostkiTczew – tu mógł powstać port morski

Tczew – tu mógł powstać port morski

Tczew to urokliwe miasto położone w w województwie pomorskim. Chociaż nie ma bezpośredniego dostępu do morza, planowano tu kiedyś budowę najważniejszego w Polsce portu morskiego. W Tczewie można również podziwiać najdłuższy most kolejowy w naszym kraju. Mamy znacznie więcej ciekawostek związanych z tym miastem.

Ślady osadnictwa sięgające 3000 lat p.n.e

Tczew
Tczew, fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Osadnictwo w Tczewie należało do najstarszych na Pomorzu Gdańskim. Ślady obecności człowieka na tych terenach sięgają nawet 3000 lat p.n.e. Wiadomo również, że okolice Tczewa były zasiedlane w sposób ciągły. Świadczą o tym inne znaleziska archeologiczne – cmentarzysko z okresu rzymskiego oraz ślady osady wczesnośredniowiecznej. Pierwsze wzmianki źródłowe o tej miejscowości pochodzą z 1198 roku.

Tczew od zawsze miał duże znaczenie gospodarcze m.in. ze względu na usytuowanie osady nad brzegiem Wisły. Już w 1260 roku nadano mu prawa miejskie. W mieście kwitł handel i rzemiosło. Znajdowała się tu nawet mennica, która biła srebrne denary. W istniejącym porcie cumowały natomiast statki zachodnich kupców.

Dużo później Tczew okazał się również ważnym punktem na mapie magistrali kolejowej. Chociaż rozważano różne propozycje, to właśnie to miasto okazało się najlepszym miejscem do połączenia Warszawy z Gdańskiem. W 1857 roku postał tu most kolejowo–drogowy. Już wkrótce okazało się, że jest on niewystarczający. W 1891 powstał więc kolejny przeznaczony wyłącznie dla pociągów. Z tego mostu korzysta się do dziś.

Port morski w Tczewie?

Tczew
Most kolejowy i drogowy w Tczewie, fot. Shutterstock

Mało brakowało, a Tczew stałby się jednym z najważniejszych miast w Polsce. Przez pewien czas rozważano zbudowanie tu portu morskiego. To dość zadziwiający pomysł biorąc pod uwagę, że Tczew nie ma bezpośredniego dostępu do morza. Aby wyjaśnić ten niekonwencjonalny zamysł należy się cofnąć do początku XX wieku.

II Rzeczypospolita dla utrzymania rozwoju gospodarczego potrzebowała portu morskiego z prawdziwego zdarzenia. Wydawałoby się, że oczywistym wyborem było usytuowanie go w miejscu z dostępem do morza. Dość niespodziewanie pojawił się pomysł stworzenia portu morskiego w Tczewie. Jednym z zagorzałych zwolenników tej idei był Teodozy Nosowicz – ambitny inżynier, który zaangażował się mocno w ten projekt. W swoich planach wzorował się na portach ujściowych Bremie i Hamburgu.

Aby istnienie portu morskiego w Tczewie było możliwe, należało połączyć go z Bałtykiem.  Oczywiste wydawało się wykorzystanie w tym celu Wisły. Pogłębienie koryta rzeki na odcinku 28 kilometrów stało się jednak zadaniem nie tylko kosztownym, ale również niewykonalnym. Budowa portu morskiego w Gdyni okazała się być mniej angażującą inwestycją. Tczew stracił w ten sposób szansę na stanie się ważnym pod względem gospodarczym miastem.

Tczew – miasto pełne ciekawostek

Tczew
Tczew, fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Pomysł budowy portu morskiego to nie jedyna ciekawostka związana z Tczewem. Miasto może się poszczycić kilkoma rekordami:

  • W Tczewie powstała pierwsza w Polsce Rada Miejska.
  • Zbudowany w 1857 roku most drogowy na Wiśle był najdłuższym mostem w Europie
  • Do dziś, most kolejowy jest jest najdłuższym tego typu obiektem w Polsce
  • Tu mieściła się pierwsza w Polsce Państwowa Szkoła Morska. Przez 10 lat działalności doczekała się 140 absolwentów.

Most kolejowy w Tczewie – najdłuższy w Polsce

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE