Torpedownia Babie Doły widoczna jest z gdyńskiego brzegu i jest jednym z piękniejszych obiektów do fotografowania nad Bałtykiem. Kryje historię z czasów II wojny światowej. Był to ośrodek badawczy torped, a dziś jest to mroczna ruina wystająca z morza.
Skąd wziął się taki obiekt?
Torpedownie przy polskim wybrzeżu budowali Niemcy. Były to tak zwane ośrodki badawcze torped na terenie okupowanej Polski. Stawiano je w czasie II wojny światowej, a w środku montowano torpedy. Dokonywano też próbnych strzelań. Torpedownie często połączone były z brzegiem kolejką wąskotorową, którą transportowano podzespoły torped.
Torpedownia w Babich Dołach
Babie Doły są najdalej wysuniętą na północ dzielnicą Gdyni. To właśnie tu, niedaleko brzegu, powstała torpedownia, jedna z dwóch w Polsce. Był to ośrodek badawczy Luftwaffe. Druga torpedownia została zbudowana niedaleko, także w Gdyni, na Oksywiu – to dzielnica granicząca z Babimi Dołami. Był to z kolei obiekt badawczy Kriegsmarine.
Oba obiekty łączyła Oksywska Kolej Nadbrzeżna. Wąskotorówkę zwano też Kaszubskim Ekspressem. Dziś, poza jednym wagonikiem, nic z niej nie zostało.
Plan filmowy
Z dwóch wymienionych to właśnie torpedownia Babie Doły jest bardziej znana. Zbudowano tam także port. Pozostałości poniemieckiego drewnianego portu jak i sam budynek torpedowni były scenerią wielu filmów, m.in. serialu Czterej pancerni i pies.
Nieremontowany relikt przeszłości
Obie torpedownie były podobnej konstrukcji. Miały wysokie wieże, zaś pod wodą na dnie zatoki znajdował się korytarz, w który wystrzeliwano torpedy. Obecnie budynki w ogóle się nawzajem nie przypominają. To ze względu na to, że ta w Oksywiu jest dość dobrze zachowana. Z torpedowni Babie Doły pozostała ruina.
Budynek nigdy nie był remontowany. Urządzenia rozkradła Armia Czerwona, ale Rosjanie prawdopodobnie nigdy z nich nie skorzystali. Uszkodzone zostało także molo przy torpedowni. Ostatecznie wysadzono je w latach 90. Frontowa ściana zawaliła się z kolei na przełomie lat 70. i 80.
Torpedownia na Oksywiu zwana Formozą pozostaje w użyciu, ale ma inną funkcję niż dawniej. Znajdują się tam stacje pomiarowe pól: magnetycznego, cieplnego, elektrycznego, powierzchni skutecznego odbicia oraz hydroakustycznego.