Ile razy zwiedzaliście te same, znane miejsce w Polsce w ten sam sposób? Największe turystyczne hity w naszym kraju takie jak krakowskie Sukiennice czy gdański Żuraw bardzo często oglądamy dziesiątki razy. Nic w tym złego, ale szkoda że przy okazji pomijamy wiele innych atrakcji w pobliżu. Mało znane zakątki w Polsce są często równie ciekawe.
Lanckorona zamiast Kalwarii Zebrzydowskiej
Kalwaria Zebrzydowska ma najbardziej znaną w Polsce drogę Męki Pańskiej (czyli właśnie kalwarię, skąd nazwa). Jest tu świątynia i ukochane dróżki Jana Pawła II, na których możemy znaleźć stacje Drogi Krzyżowej. Gdy już pospacerujemy po leśnych ścieżkach, najczęściej wracamy do hotelu. Potem odwiedzamy to miejsce ponownie i znów pomijamy przepiękną miejscowość tuż obok – Lanckoronę.
Lanckorona uważana jest za jedną z piękniejszych i najbardziej romantycznych wsi w Polsce. To popularne miejsce zakochanych, które przyciąga m.in. niezwykłą architekturą. Charakterystyczne domki to idealny plener do zdjęć. Takie mało znane zakątki jak Lancorona was zachwycą.
Czytaj więcej: Lanckorona – romantyczny zakątek ze wspaniałą architekturą
Widziałeś już Żurawia? Świetnie, teraz Muzeum Zegarów
Widzieliście gdańskiego Żurawia? Trzy razy? To świetnie, pora na coś innego. Kościół św. Katarzyny w Gdańsku to jedna z naszym zdaniem najciekawszych świątyni w Polsce, bo skrywa prawdziwe skarby. To najstarszy kościół parafialny gdańskiego Starego Miasta, którego budowę zakończono w 1239 roku. W wieży znajduje się Muzeum Zegarów Wieżowych i zespół dzwonów wygrywających melodie.
Wewnątrz świątyni spoczywa ciało Jana Heweliusza. Do punktu widokowego na szczycie w wieży kościoła św. Katarzyny prowadzi 285 schodów. Stąd obserwacje prowadził właśnie Jan Heweliusz. Na dachu kościoła, nad grobem astronoma, znajduje się jedyny na świecie i najdokładniejszy zegar pulsarowy. Dokładny pomiar czasu oparty jest ta tętnieniu pulsarów, a tarcza zegara znajduje się w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Zamek w Malborku? A może w okolicy?
Niech zgadniemy. Do Malborka pojechaliście tam na zieloną szkołę w podstawówce, potem z rodzicami na wakacje, ze znajomymi, a teraz wozicie tam swoje dzieci. Uwielbiamy zamek w Malborku, ale apelujemy o rozejrzenie się dookoła.
W pobliżu znajduje się wiele innych fascynujących zamków, do których przede wszystkim kolejki są krótsze (a i ceny wstępu niższe). W sąsiedztwie wznoszą się zamek w Sztumie, w Gniewie i w Kwidzynie. Trudno o nich powiedzieć: mało znane zakątki. Nie ulega wątpliwości, że każda z tych krzyżackich twierdz jest godna zobaczenia.
- Zamek w Sztumie
- Zamek w Szymbarku
- Zamek w Reszlu
- Zamek Gniew
- Zamek w Radzyniu Chełmińskim
- Zamek w Kwidzynie
- Zamek w Golubiu-Dobrzyniu
Na krakowskim Rynku są nie tylko Sukiennice
Sukiennice i Kościół Mariacki – te miejsca najczęściej zwiedzają turyści na Rynku Głównym w Krakowie. Pomijane są inne atrakcje. Tymczasem na płycie Rynku Głównego mieści się niewielki urokliwy kościół św. Wojciecha.
Pierwotnie był budowlą romańską jednak przebudowy z XVII i XVIII wieku nadały mu dużo cech stylu barokowego. Romańska świątynia, która znajduje się tu do dziś powstała w II połowie XI wieku. Badania archeologiczne wykazały, że w tym miejscu znajdował się już wcześniej drewniany kościół. Jego powstanie datuje się na przełom X i XI wieku.
W ramach darmowego zwiedzania można obejrzeć podziemia kościoła św. Wojciecha gdzie urządzono muzeum archeologiczne. Bezpłatnie można tam wejść zwiedzać w poniedziałki, w godzinach 9-15. Codziennie odbywają się tam msze święte, ostatnia zawsze o 21:37 (godzina śmierci Jana Pawła II).
Tuż obok mieści się drugie po gdańskim najbardziej znane Muzeum Bursztynu. Możemy w nim podziwiać eksponaty ukazujące niekwestionowane piękno bursztynu bałtyckiego: piękną biżuterię, przedmioty użytkowe i surowe bryły.
Widziałeś już Żelazową Wolę? Obok też jest coś ciekawego
Być może wiele razy widzieliście już Dom Chopina i przemierzaliście ścieżki parku w Żelazowej Woli. W szczególności, jeśli jesteście z Warszawy. To piękny wycinek Polski, ale nieopodal są także mało znane zakątki.
Niesamowity kościół św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie ma bogatą przeszłość. Niezwykły jest fakt, że to świątynia obronna, a to czyni z niej perełkę architektury. Jeszcze ciekawsze jest to, że zważając na czasy w jakich powstawała budowla, obwarowania musiały mieć charakter raczej symboliczny – według historyków świadczy to o rozmachu inwestora, murów nie stawiano z obawy przed wrogiem.
W 1939 roku blisko Brochowa rozegrała się słynna potyczka kampanii wrześniowej zwana bitwą nad Bzurą. Wtedy kościół-zamek został niemal doszczętnie zniszczony. W kościele w Brochowie wzięli ślub rodzice najsłynniejszego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Stało się to w roku 1806 r. Cztery lata później, w Wielkanoc 1810 roku, ich syn został tutaj ochrzczony. Przypomina dziś o tym pamiątkowa tablica.
Szósty raz Pszczyna? A może coś innego
Zamek w Pszczynie to neobarokowa budowla, która przez prawie 900 lat należała to rodów magnackich. Książęta cieszyńscy, Hochbergowie oraz słynna księżna Daisy, nadali warowni jej wyjątkowy, zachowany do dziś wygląd. Obecnie zamek w Pszczynie to przede wszystkim muzeum, w którym podziwiać możemy apartamenty cesarskie, zbrojownię czy oryginalne wnętrza z czasów Hochbergów. Tu poczujecie się jak prawdziwi arystokraci.
Ale Pszczyna to dość popularne miejsce i jeśli szukacie spokojniejszego, poszukajcie bardziej na północy. Dzieciom spodoba się w parku linowym Paprocany nad Jeziorem Paprocańskim. Rodzice zaś będą podziwiać pałac w Promnicach.
To leśna rezydencja ukryta pośród kobiórskich lasów. Nazwa rezydencji pochodzi od rodu Promniztów. Na przestrzeni lat do dworku zapraszane były wybitne postacie: król Prus Wilhelm I, cesarz Niemiec Wilhelm II oraz księżna Daisy.
Pałac w Promnicach stał się bardzo ważnym miejscem na mapie śląska. Usytuowanie pośrodku dawnej Puszczy Pszczyńskiej nad samym brzegiem Jeziora Paprocańskiego sprawiło, że było to miejsce idealne do relaksu.
Zamek Książ – wiesz, że jest Nowy i Stary?
Znany wszystkim zamek Książ, trzeci pod względem wielkości w Polsce, po prostu uwielbiamy i często tam jeździmy. Ale ale o wiele bardziej podoba nam się… Stary Książ. Choć to tylko ruina, to wydaje się o wiele bardziej autentyczny od dużego Książa.
Charakter książańskiego zamku nie jest ani średniowieczny, ani obronny. Wnętrza są bardziej pałacowe niż zamkowe. Klimat dawnych epok czuć dopiero w Starym Książu. Zamek ten znajdziemy na sąsiednim wzgórzu, za parowem. Trasa żółto-niebiesko-żółtym szlakiem, czyli ścieżką Hochbergów z nowego do starego zamku, zajmuje około 40 minut.