Strona głównaCiekawostkiW tym dolnośląskim zakątku zaczyna się tysiącletni szlak. Przejście go to wielkie...

W tym dolnośląskim zakątku zaczyna się tysiącletni szlak. Przejście go to wielkie wyzwanie

W okolicy Głogowa zaczyna się Szlak Świętego Jakuba prowadzący z Polski do Hiszpanii, konkretnie do Santiago de Compostela. Każdego roku szlakiem muszli na Półwysep Iberyjski przemierzają tysiące pielgrzymów. Dolnośląska Droga św. Jakuba to świetny pretekst, by wybrać się na wycieczkę w okolice Głogowa.

Co to jest Droga św. Jakuba?

Muszla św. Jakuba w Jakubowie. Fot. Paweł Dembowski, CC BY-SA 1.0

Droga św. Jakuba to inaczej Camino de Santiago, czyli szlak pielgrzymkowy prowadzący do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Są różne warianty trasy prowadzące przez całą Europę, oznaczone muszlą św. Jakuba, czyli symbolem pielgrzymów. Trasa istnieje od ponad tysiąca lat. Prowadzi do miejsca, gdzie pochowano ciało św. Jakuba. Przez tysiąclecie wierni pielgrzymowali tam w różnych intencjach, nawet w intencji ustąpienia epidemii dżumy w Europie.

Polska Droga św. Jakuba

Pałac w Jakubowie pod Głogowem. Fot. Paweł Dembowski, CC BY-SA 3.0

W Polsce istnieje Dolnośląska Droga św. Jakuba ustanowiona w 2004. Łączy ona Głogów z europejską siecią tras pielgrzymkowych do Santiago de Compostela poprzez Zgorzelec. Oznaczona jest oczywiście muszlami. Jednym z pierwszych przystanków na trasie pielgrzymki powinien być Jakubów w powiecie polkowickim pod Głogowem.

Nazwa wsi Jakubów pochodzi oczywiście od św. Jakuba. Warto zatrzymać się tam w gotyckim kościele pod wezwaniem św. Jakuba z XIV wieku (przebudowywany w XVI i XVIII w.). Znajduje się tam także zespół pałacowy z XVII wieku. Przez wiele lat było to doskonałe miejsce dla miłośników opuszczonych budynków. Do dzisiejszych czasów zachował się fragment murów oraz wieży.

Kościół w Nielubi

Kościół w Nielubi. Fot. Sławomir Milejski, CC BY-SA 3.0

Tuż obok Głogowa i Jakubowa znajduje się Nielubia, a tam wspaniały kościół zbudowany pod koniec średniowiecza. Pierwsze wzmianki o parafii w tym miejscu pochodzą z 991 roku. Kościół św. Michała leży przy trasie do Santiago. Łączy w sobie różne style architektoniczne. Ma oczywiste elementy gotyckie, takie jak okna, ale też rokokową ambonę i inne późnobarokowe elementy. W swej historii kościół św. Michała przez pewien czas był luterański, ale obecnie jest parafią rzymskokatolicką i odbywają się tam msze.

Macie ochotę wybrać się do Głogowa, Jakubowa i Nielubi? A może wybieracie się w pielgrzymkę trasą św. Jakuba?

Kościół w Nielubi. Fot. Sławomir Milejski, CC BY-SA 3.0
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE