Strona głównaTop 10Szlak Zamków Gotyckich – wspaniałe twierdze na Warmii, Mazurach i Kaszubach

Szlak Zamków Gotyckich – wspaniałe twierdze na Warmii, Mazurach i Kaszubach

W Polsce mamy setki zamków, w tym ogrom gotyckich. Kilkanaście z nich łączy się w Szlak Zamków Gotyckich na Warmii, Mazurach i Kaszubach. Są to w większości twierdze krzyżackie, ale też kapitulne i biskupie. Oto najciekawsze warownie Szlaku Zamków Gotyckich. Według jednej z wersji twierdz na szlaku jest 12, według innej 14. Przedstawiamy te szczególnie warte uwagi.

Zamek w Malborku

zamek w malborku
Zamek w Malborku. Fot. Shutterstock

Tego zamku nikomu nie trzeba przedstawiać. Twierdza w Malborku zwana wcześniej Marienburgiem od 1309 do 1457 roku była siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego i stolicą państwa zakonnego. Potężna forteca do dziś zachwyca ogromem. Jest to jeden z największych zamków na świecie. Składa się z podzamcza, zamku średniego i zamku wysokiego.

Czytaj także: Największe zamki w Polsce – nie uwierzycie, to wcale nie tak, jak myślicie!

Zamek w Sztumie

zamek w sztumie
Zamek w Sztumie. Fot. Shutterstock

Na trasie z zamku w Malborku do zamku w Kwidzynie, leży twierdza w Sztumie, postawiona przez Krzyżaków w latach 1326-1335 na wyspie na środku Jeziora Białego. Siedziba wójta krzyżackiego została zdobyta w 1410 roku przez polskie wojska. Po wojnie trzynastoletniej zamek w Sztumie stał się siedzibą polskich starostów, a po potopie szwedzkim twierdza popadła w ruinę. Fragmenty zamku zachowały się do dziś po rozbiórce do jakiej doszło w XIX w

Czytaj więcej: Zamek w Sztumie

Zamek w Bytowie

Zamek krzyżacki w Bytowie. Fot. Shuttertock

Bytów ulokowano już w średniowieczu. To kaszubskie miasto może się poszczycić przepięknym i bardzo okazałym zamkiem krzyżackim. Najpierw w tym miejscu istniała gotycka krzyżacka twierdza, a potem forteca książąt pomorskich. Krzyżacy zaczęli ją budować w 1390 roku. Wznieśli zamek z refektarzem, magazynami, kuchnią i kaplicą, do którego prowadził przerzucony przez fosę most zwodzony. Własnością książąt stał się po wojnie trzynastoletniej. Potem wpadł także w ręce Gryfitów.

Czytaj więcej: Zamek w Bytowie

Zamek w Kwidzynie

zamek w kwidzynie
Zamek w Kwidzynie. Fot. Shutterstock

Zamek w Kwidzynie z charakterystycznym gdaniskiem, czyli wieżą sanitarną, to tak naprawdę twierdza kapituły pomezańskiej wzorowana na zamkach krzyżackich. W tym miejscu istniała osada Kwedis, gdzie krzyżacy wybudowali pierwszy zamek. Ten obecny powstał na miejscu krzyżackiej warowni na przełomie XIII i XIV w. I on stał się wkrótce siedzibą Krzyżaków na mocy pokoju toruńskiego. Został zniszczony w wyniku działań wojennych (Wojna Księża).

Czytaj więcej: zamek w Kwidzynie

Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie. Fot. Shutterstock

Zamek w Olsztynie należał do Kapituły Warmińskiej, która przez pewien czas podlegała opiece zakonu krzyżackiego. Po bitwie pod Grunwaldem zamek poddał się bez walki. Podobnie jak inne twierdze krzyżackie w czasie wojny trzynastoletniej przechodził z rąk do rąk. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.

Czytaj także: Olsztyn – atrakcje dawnego grodu w zakolu Łyny (Top 12)

Zamek w Nidzicy

Zamek w Nidzicy
Zamek w Nidzicy. Fot. Dawid Galus, CC BY-SA 3.0

Gotycki zamek krzyżacki w Nidzicy na Mazurach pochodzi z XIV wieku. Bywa mylony z nazwy zamkiem w Niedzicy w woj. małopolskim, ale to zupełnie inna warownia. Twierdza w Nidzicy do dziś jest jedną z najciekawszych i najbardziej okazałych warowni krzyżackich w Polsce. Zamek ma dobrze zachowane krużganki obronne, a także freski gotyckie z przełomu XIV i XV wieku. Wśród nich znajduje się malowidło św. Weroniki adorowanej przez anioły.

Czytaj także: Zamek w Nidzicy – piękna krzyżacka forteca na Mazurach

Zamek w Ostródzie

Zamek w Ostródzie. Fot. Shutterstock

Kolejny zamek krzyżacki w naszym zestawieniu, został zbudowany w Ostródzie w XIV w. w miejscu drewniano-ziemnej warowni. Postawiono go w widłach Drwęcy za czasów komtura ostródzkiego von Hohensteina. Komtur nakazał też wzniesienie dwóch innych warowni: w Olsztynku i w Świeciu. To ciekawy przykład architektury obronnej, bo w odróżnieniu od innych zamków krzyżackich, nie miał żadnych wież. W XV wieku zamek otoczono fosą. W XVII w. istniały tam m.in. sąd, urzędy, prochownia i magazyn soli. Dziś mieści się tam centrum kultury, galeria, biblioteka i muzeum.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim. Fot. Shutterstock

Zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim został wybudowany w XIV wieku jako nowa siedziba biskupów warmińskich. Obecnie jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Stoi przy ujściu rzeki Symsarny do Łyny. Otoczony jest wciąż nawodnioną fosą. Składa się z zamku właściwego i oddzielonego od niego suchą fosą przedzamcza. W środku zachowały się m.in. podziemia służące niegdyś za magazyny i więzienie. Dziedziniec zamku przypomina nieco ten na Wawelu.

Zamek Ryn

Zamek Ryn
Zamek Ryn. Fot. Shutterstock

Zamek Ryn nad Jeziorem Ryńskim i Ołów także pochodzi z XIV wieku i również jest krzyżacką twierdzą. Zbudowano go jako bazę ataków na Litwę. Po klęsce bitwy pod Grunwaldem nieco podupadł, a w trakcie wojny trzynastoletniej nawet zdobyli go chłopi. Wydarzenie to nazwano bitwą pod Rynem. W swych dziejach zamek był także m.in. siedzibą starostów księcia pruskiego oraz został spalony przez Tatarów. W XIX wieku stał się pruskim więzieniem i ponownie spłonął. Po wojnie pełnił funkcję domu kultury i siedziby urzędu miasta. Dziś jest luksusowym hotelem.

Zamek Gniew

zamek gniew
Zamek Gniew. Fot. Shutterstock

Ta ogromna twierdza zakonu krzyżackiego była budowana aż 40 lat nad brzegiem Wisły. Siedziba komtura gniewskiego była wielokrotnie przebudowywana i najeżdżana. Zdobyto ją w 1410 roku, ale odbudowa trwała jedynie 4 miesiące. Kolejne zniszczenia miały miejsce w czasie wojny trzynastoletniej. Ostatnie przebudowy miały miejsce już po II wojnie światowej, kiedy to w twierdzy znajdowało się niemieckie więzienie dla Polaków. Obecnie zamek Gniew znajduje się w rękach prywatnej firmy i jest tam hotel.

Czytaj także: Zamek Gniew – potężna warownia Krzyżaków

Zamek w Człuchowie

zamek w człuchowie
Zamek w Człuchowie. Fot. Shutterstock

Zamek w Człuchowie zbudowano w XIV wieku na potrzeby Krzyżaków. Dziś to jedynie ruina i być może trudno w to uwierzyć, ale była to druga co do wielkości po Malborku twierdza zakonu. Rezydowali tu Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrod. Od 2015 roku w zamku mieści się muzeum regionalne w Człuchowie. Można tam oglądać m.in. bullę papieską z XIV wieku.

Czytaj więcej: Zamek w Człuchowie

Zamek w Kętrzynie

Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie. Fot. Serdelll, CC BY-SA 3.0

Zamek w Kętrzynie był siedzibą prokuratora krzyżackiego. Twierdza powstała w XIV wieku w miejscu średniowiecznej osady Rast. W 1410 roku zamek został poddany wraz z miastem wojskom Władysława Jagiełły. Prawdopodobnie i tak nie obroniłby się przed najazdem polskich wojsk. W swej historii warownia była także siedzibą starosty, a po II wojnie światowej urzędu finansowego. W podziemiach stworzono schron przeciwlotniczy. Obecnie zamek znajduje się w remoncie.

Czytaj także: Zamek w Kętrzynie –krzyżacka siedziba prokuratora

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE