Wielkopolski Park Narodowy, którego symbolem jest sowa, położony jest nad Wartą. Chroni formy polodowcowe takie jak jeziora, morenę czołową i głazy narzutowe. Mieszka tam także wiele ciekawych gatunków zwierząt, ale i tak jedną z największych atrakcji są ruiny zameczku na wyspie.

Wielkopolski Park Narodowy: flora, fauna i geologia

Jezioro Góreckie, Wielkopolski Park Narodowy
Jezioro Góreckie, Wielkopolski Park Narodowy. Fot. Nostrix, CC BY-SA 4.0

Inicjatywa utworzenia Wielkopolskiego Parku Narodowego powstała jeszcze przed II wojną światową na Uniwersytecie Poznańskim. Miało to być muzeum form polodowcowych i żywe muzeum przyrody. Wielkopolskę ukształtowały bowiem zlodowacenia pozostawiając po sobie charakterystyczny krajobraz z jeziorami polodowcowymi, głazami narzutowymi przywleczonymi przez lodowce i morenami (wałami ziemi powstającymi na czole i po bokach lądolodu).

W 1957 r. określono granice parku i ustanowiono go obszarem ochronnym. Jego symbolem stała się sowa.

Nie tylko roślinki

Zamek Klaudyny Potockiej, Wielkopolski Park Narodowy
Zamek Klaudyny Potockiej, Wielkopolski Park Narodowy. Fot. Rzuwig, CC BY-SA 3.0

W Wielkopolskim Parku Narodowym można oglądać takie ciekawe budynki jak Muzeum Przyrodnicze WPN w Jeziorach nad Jeziorem Góreckim. Na tym samym jeziorze znajduje się Wyspa Zamkowa, a na niej widoczne na zdjęciu ruiny zameczku Klaudyny Potockiej. Neogotycka budowla była prezentem ślubnym dla szlachcianki od jej brata, Tytusa Działyńskiego. Zamek zbudowano w 1825 roku.

Po klęsce powstania listopadowego Potoccy już nigdy nie wrócili na te tereny. Podczas Wiosny Ludów budowlę zniszczyła pruska artyleria, a od tego czasu zamek pozostaje w ruinie. Jego odtworzeniu nie pomaga fakt, że znajduje się na terenie ściśle chronionym.

Bogactwo jezior i głazów

Jezioro Kociołek w Wielkopolskim Parku Narodowym
Jezioro Kociołek w Wielkopolskim Parku Narodowym. Fot. Nostrix

W WPN można znaleźć wiele jezior o różnym pochodzeniu. Łączy je to, że wszystkie są polodowcowe. Znajdują się tam jeziora rynnowe, a także tak zwane kociołki. Jeziora są otoczone lasem i stanowią o pięknie krajobrazu Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Dodatkowo można oglądać liczne głazy narzutowe naniesione przez lodowiec. Największy jest Głaz Leśników mający 10,5 m obwodu.

Są tam także ciekawe zwierzęta, w tym liczne owady, z których jednym z najbardziej znanych są jelonek rogacz i koziróg dębosz. Można spotkać także ryjówki, czyli najmniejsze polskie ssaki. Są tam także m.in. borsuki, kuny i kormorany.

Wybieracie się do WPN tego lata?

Wielkopolski Park Narodowy
Wielkopolski Park Narodowy

Atrakcje w Polsce

 • Rafting Active Move w Szczawnicy

  Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

 • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

  W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

 • Ruiny kościoła w Kobułtach

  Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

Zobacz naszą kolekcję plakatów

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here