Wielkopolski Park Narodowy, którego symbolem jest sowa, położony jest nad Wartą. Chroni formy polodowcowe takie jak jeziora, morenę czołową i głazy narzutowe. Mieszka tam także wiele ciekawych gatunków zwierząt, ale i tak jedną z największych atrakcji są ruiny zameczku na wyspie.
Wielkopolski Park Narodowy: flora, fauna i geologia
Inicjatywa utworzenia Wielkopolskiego Parku Narodowego powstała jeszcze przed II wojną światową na Uniwersytecie Poznańskim. Miało to być muzeum form polodowcowych i żywe muzeum przyrody. Wielkopolskę ukształtowały bowiem zlodowacenia pozostawiając po sobie charakterystyczny krajobraz z jeziorami polodowcowymi, głazami narzutowymi przywleczonymi przez lodowce i morenami (wałami ziemi powstającymi na czole i po bokach lądolodu).
W 1957 r. określono granice parku i ustanowiono go obszarem ochronnym. Jego symbolem stała się sowa.
Nie tylko roślinki
W Wielkopolskim Parku Narodowym można oglądać takie ciekawe budynki jak Muzeum Przyrodnicze WPN w Jeziorach nad Jeziorem Góreckim. Na tym samym jeziorze znajduje się Wyspa Zamkowa, a na niej widoczne na zdjęciu ruiny zameczku Klaudyny Potockiej. Neogotycka budowla była prezentem ślubnym dla szlachcianki od jej brata, Tytusa Działyńskiego. Zamek zbudowano w 1825 roku.
Po klęsce powstania listopadowego Potoccy już nigdy nie wrócili na te tereny. Podczas Wiosny Ludów budowlę zniszczyła pruska artyleria, a od tego czasu zamek pozostaje w ruinie. Jego odtworzeniu nie pomaga fakt, że znajduje się na terenie ściśle chronionym.
Bogactwo jezior i głazów
W WPN można znaleźć wiele jezior o różnym pochodzeniu. Łączy je to, że wszystkie są polodowcowe. Znajdują się tam jeziora rynnowe, a także tak zwane kociołki. Jeziora są otoczone lasem i stanowią o pięknie krajobrazu Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Dodatkowo można oglądać liczne głazy narzutowe naniesione przez lodowiec. Największy jest Głaz Leśników mający 10,5 m obwodu.
Są tam także ciekawe zwierzęta, w tym liczne owady, z których jednym z najbardziej znanych są jelonek rogacz i koziróg dębosz. Można spotkać także ryjówki, czyli najmniejsze polskie ssaki. Są tam także m.in. borsuki, kuny i kormorany.
Wybieracie się do WPN tego lata?