Gotyk to jeden z najbardziej efektownych stylów architektonicznych. w naszym kraju jest wiele budowli z tego okresu i prezentują się naprawdę okazale. Oto najpiękniejsze budowle gotyckie w Polsce.
Bazylika Mariacka w Gdańsku

Jej budowa trwała aż 159 lat. Bazylika Mariacka w Gdańsku jest największą w Europie świątynią z cegły. Budowa rozpoczęła się w 1343 r. Co ciekawe, o wysokości kościoła decydowali Krzyżacy. Nakazali oni by nie przewyższał on najwyższej wieży dawnego zamku. W latach 1454-1466 zdecydowano się na podwyższenie wieży. Było to wydarzenie symboliczne, akcentujące zwycięstwo mieszkańców nad Zakonem Krzyżackim.
Czytaj więcej: Bazylika Mariacka w Gdańsku – gotycki kolos
Zamek w Malborku

O zamku w Malborku powszechnie mówi się, że to największy zamek na świecie. Ta opinia tak się przyjęła, że każdy uznawał ją za pewnik. My policzyliśmy co nieco i okazuje się, że nic nie jest tak jasne, jak się wydaje. Biorąc pod uwagę niektóre parametry zamku w Malborku nie można uznać nawet za największy w Polsce.
Czytaj koniecznie: Największe zamki w Polsce – nie uwierzycie, to wcale nie tak, jak myślicie!
Cokolwiek by jednak powiedzieć o wielkości zamku w Malborku, jest to z pewnością jedna z najbardziej imponujących gotyckich twierdz w Polsce i świadectwo kunsztu Zakonu Krzyżackiego.
Czytaj także: Zamek w Malborku na weekend
Archikatedra we Wrocławiu

Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu jest dumną ozdobą Ostrowa Tumskiego. Była wielokrotnie przebudowywana, a w czasie wojny potężnie zniszczona przez bombardowania. Dziś stanowi chyba najbardziej znaną budowlę gotycką w mieście i z pewnością jedną z najpiękniejszych.
Czytaj także: Ostrów Tumski we Wrocławiu – 7 miejsc, które koniecznie powinieneś zobaczyć
Ratusz staromiejski w Toruniu

Ratusz w Toruniu to jedna z największych w Europie ceglanych budowli zbudowanych w stylu gotyckim. Wzniesiono ją pod koniec XIV wieku. To bardzo ciekawy budynek, który pełnił różne funkcje. W wieży ratusza krył się skarbiec, miejskie archiwum i więzienie. W wielkich piwnicach sprzedawano piwo i wino. Na parterze mieściły się sukiennice, ławy chlebowe, kramy oraz sala sądowa.
Czytaj więcej: Ratusz Staromiejski w Toruniu – perła średniowiecza
Collegium Maius w Krakowie

Charakterystyczny dziedziniec Collegium Maius z pięknymi krużgankami kojarzy niemal każdy, kto był w Krakowie chociaż raz. Gdy w 1400 roku nastąpiła odnowa Akademii Krakowskiej to właśnie tę kamienicę na jej siedzibę wykupił Władysław Jagiełło, a dziś jest ona najstarszym budynkiem uniwersytetu.
Czytaj także: Biblioteka Jagiellońska – najcenniejsze polskie zbiory
Bazylika archikatedralna we Fromborku

Na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku znajduje się cały zespół budynków zasługujących na uwagę, ale bazylika katedralna króluje wśród nich. Niegdyś w tym miejscu stała drewniana katedra, a dziś bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku stanowi jeden z najcenniejszych zabytków gotyckich miasta. Obok znajdziemy najstarszy we Fromborku dąb szypułkowy. Mikołaj ma ponad 500 lat (według niektórych źródeł nawet ponad 600) i ponad 7 metrów obwodu, jest pusty w środku.
Barbakan w Krakowie

Barbakan jest pozostałością dawnych miejskich obwarowań obronnych. Wzniesiono go między 1498 a 1499 rokiem za panowania Jana Olbrachta na osi do Bramy Floriańskiej. Był z nią kiedyś połączony murem. Do okrągłej budowli prowadziły mosty zwodzone nad fosą. Obok warszawskiego barbakanu jest przykładem unikatowej architektury gotyckiej.
Zobacz też: Kraków i okolice – atrakcje widziane z drona
Most gotycki w Kłodzku

Zwany mostem na jajach lub mostem gotyckim most św. Jana w Kłodzku jest najstarszy w regionie i stanowi doskonały przykład architektury gotyckiej. Można doszukiwać się podobieństw między nim a mostem Karola w Pradze. Nie sposób pominąć tego zabytku podczas zwiedzania miasta.
Czytaj także: Kłodzko – atrakcje jednego z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska
Ratusz we Wrocławiu

To jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce, z którego wieży co niedzielę w południe rozlega się hejnał We Wrocławiu na Rynecku. Można zaobserwować tu różne elementy pochodzące z czasów przebudów toczących się na przestrzeni wieków. Ratusz został także uszkodzony podczas działań wojennych. Mimo wszystko zachował swój piękny gotycki charakter.
Czytaj także: Najpiękniejsze ratusze w Polsce (Top 9)
Kościół mariacki w Krakowie

Kościół Mariacki jest obok katedry wawelskiej najważniejszą swiątynią Krakowa. Wzniesiono go w XIV i XV wieku. To dokładnie kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. To z jego wieży rozlega się najbardziej znany hejnał w Polsce, przerwany w pewnym momencie. W ramach darmowego zwiedzania możemy obejrzeć wnętrze kościoła. Podobnie jak w innych świątyniach dobrze widziana jest cegiełka.
Czytaj także: Darmowe atrakcje Krakowa – 12 fascynujących propozycji
Kamienica Kopernika w Toruniu

Gotyckie budowle w Polsce to nie tylko katedry czy ratusze, są to także domy mieszkalne. Jest ich mnóstwo i nie sposób ich wymienić w tekście, ale jednym z przykładów może być dom Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dziś działa tam muzeum wielkiego astronoma. W tym hanzeatyckim domostwie Mikołaj pierwszy raz spoglądał w gwiazdy – można pójść w jego ślady oglądając pokazy na poddaszu.
Czytaj także: Tu mieszkali wybitni Polacy – te domy możesz zwiedzać
Katedra w Pelplinie

Katedra w Pelplinie w woj. pomorskim to imponujący gotycki gmach, w dodatku jedna z największych gotyckich ceglanych świątyń w Polsce tuż obok kościoła mariackiego w Gdańsku. Pocysterski kompleks zachwyca do dziś, a część zabudowań klasztornych można nadal oglądać. Na uwagę zasługuje okazały 25-metrowy ołtarz główny.
Oczywiście gotyckich budowli są w Polsce tysiące, w tym co najmniej dziesiątki takich zasługujących na obecność w tym zestawieniu. Co byście dopisali?