Strona głównaTop 10Najpiękniejsze budowle gotyckie w Polsce. Musisz je zobaczyć (Top 12)

Najpiękniejsze budowle gotyckie w Polsce. Musisz je zobaczyć (Top 12)

Gotyk to jeden z najbardziej efektownych stylów architektonicznych. w naszym kraju jest wiele budowli z tego okresu i prezentują się naprawdę okazale. Oto najpiękniejsze budowle gotyckie w Polsce.

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika Mariacka w Gdańsku
Bazylika Mariacka w Gdańsku. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Jej budowa trwała aż 159 lat. Bazylika Mariacka w Gdańsku jest największą w Europie świątynią z cegły. Budowa rozpoczęła się w 1343 r. Co ciekawe, o wysokości kościoła decydowali Krzyżacy. Nakazali oni by nie przewyższał on najwyższej wieży dawnego zamku. W latach 1454-1466 zdecydowano się na podwyższenie wieży. Było to wydarzenie symboliczne, akcentujące zwycięstwo mieszkańców nad Zakonem Krzyżackim.

Czytaj więcej: Bazylika Mariacka w Gdańsku – gotycki kolos

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku. Fot. Shutterstock

O zamku w Malborku powszechnie mówi się, że to największy zamek na świecie. Ta opinia tak się przyjęła, że każdy uznawał ją za pewnik. My policzyliśmy co nieco i okazuje się, że nic nie jest tak jasne, jak się wydaje. Biorąc pod uwagę niektóre parametry zamku w Malborku nie można uznać nawet za największy w Polsce.

Czytaj koniecznie: Największe zamki w Polsce – nie uwierzycie, to wcale nie tak, jak myślicie!

Cokolwiek by jednak powiedzieć o wielkości zamku w Malborku, jest to z pewnością jedna z najbardziej imponujących gotyckich twierdz w Polsce i świadectwo kunsztu Zakonu Krzyżackiego.

Czytaj także: Zamek w Malborku na weekend

Archikatedra we Wrocławiu

katedra ostrów tumski wrocław
Wrocław, archikatedra. Fot. Pixabay

Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu jest dumną ozdobą Ostrowa Tumskiego. Była wielokrotnie przebudowywana, a w czasie wojny potężnie zniszczona przez bombardowania. Dziś stanowi chyba najbardziej znaną budowlę gotycką w mieście i z pewnością jedną z najpiękniejszych.

Czytaj także: Ostrów Tumski we Wrocławiu – 7 miejsc, które koniecznie powinieneś zobaczyć

Ratusz staromiejski w Toruniu

Wieża Ratusza w Toruniu. Fot. Pixabay

Ratusz w Toruniu to jedna z największych w Europie ceglanych budowli zbudowanych w stylu gotyckim. Wzniesiono ją pod koniec XIV wieku. To bardzo ciekawy budynek, który pełnił różne funkcje. W wieży ratusza krył się skarbiec, miejskie archiwum i więzienie. W wielkich piwnicach sprzedawano piwo i wino. Na parterze mieściły się sukiennice, ławy chlebowe, kramy oraz sala sądowa.

Czytaj więcej: Ratusz Staromiejski w Toruniu – perła średniowiecza

Collegium Maius w Krakowie

Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fot. Trabantos, Shutterstock

Charakterystyczny dziedziniec Collegium Maius z pięknymi krużgankami kojarzy niemal każdy, kto był w Krakowie chociaż raz. Gdy w 1400 roku nastąpiła odnowa Akademii Krakowskiej to właśnie tę kamienicę na jej siedzibę wykupił Władysław Jagiełło, a dziś jest ona najstarszym budynkiem uniwersytetu.

Czytaj także: Biblioteka Jagiellońska – najcenniejsze polskie zbiory

Bazylika archikatedralna we Fromborku

katedra we fromborku
Katedra we Fromborku. Fot. Shutterstock

Na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku znajduje się cały zespół budynków zasługujących na uwagę, ale bazylika katedralna króluje wśród nich. Niegdyś w tym miejscu stała drewniana katedra, a dziś bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku stanowi jeden z najcenniejszych zabytków gotyckich miasta. Obok znajdziemy najstarszy we Fromborku dąb szypułkowy. Mikołaj ma ponad 500 lat (według niektórych źródeł nawet ponad 600) i ponad 7 metrów obwodu, jest pusty w środku.

Barbakan w Krakowie

Barbakan w Krakowie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca
Barbakan w Krakowie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Barbakan jest pozostałością dawnych miejskich obwarowań obronnych. Wzniesiono go między 1498 a 1499 rokiem za panowania Jana Olbrachta na osi do Bramy Floriańskiej. Był z nią kiedyś połączony murem. Do okrągłej budowli prowadziły mosty zwodzone nad fosą. Obok warszawskiego barbakanu jest przykładem unikatowej architektury gotyckiej.

Zobacz też: Kraków i okolice – atrakcje widziane z drona

Most gotycki w Kłodzku

Most gotycki w Kłodzku. Fot. Radosław Maciejewski, Shutterstock

Zwany mostem na jajach lub mostem gotyckim most św. Jana w Kłodzku jest najstarszy w regionie i stanowi doskonały przykład architektury gotyckiej. Można doszukiwać się podobieństw między nim a mostem Karola w Pradze. Nie sposób pominąć tego zabytku podczas zwiedzania miasta.

Czytaj także: Kłodzko – atrakcje jednego z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska

Ratusz we Wrocławiu

Ratusz we Wrocławiu. Fot. Pixabay

To jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce, z którego wieży co niedzielę w południe rozlega się hejnał We Wrocławiu na Rynecku. Można zaobserwować tu różne elementy pochodzące z czasów przebudów toczących się na przestrzeni wieków. Ratusz został także uszkodzony podczas działań wojennych. Mimo wszystko zachował swój piękny gotycki charakter.

Czytaj także: Najpiękniejsze ratusze w Polsce (Top 9)

Kościół mariacki w Krakowie

Kościół Mariacki w Krakowie. Fot. Krystian Buła

Kościół Mariacki jest obok katedry wawelskiej najważniejszą swiątynią Krakowa. Wzniesiono go w XIV i XV wieku. To dokładnie kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. To z jego wieży rozlega się najbardziej znany hejnał w Polsce, przerwany w pewnym momencie. W ramach darmowego zwiedzania możemy obejrzeć wnętrze kościoła. Podobnie jak w innych świątyniach dobrze widziana jest cegiełka.

Czytaj także: Darmowe atrakcje Krakowa – 12 fascynujących propozycji

Kamienica Kopernika w Toruniu

Muzeum Kopernika w Toruniu

Gotyckie budowle w Polsce to nie tylko katedry czy ratusze, są to także domy mieszkalne. Jest ich mnóstwo i nie sposób ich wymienić w tekście, ale jednym z przykładów może być dom Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dziś działa tam muzeum wielkiego astronoma. W tym hanzeatyckim domostwie Mikołaj pierwszy raz spoglądał w gwiazdy – można pójść w jego ślady oglądając pokazy na poddaszu.

Czytaj także: Tu mieszkali wybitni Polacy – te domy możesz zwiedzać

Katedra w Pelplinie

Katedra w Pelplinie. Fot. Doin, Shutterstock

Katedra w Pelplinie w woj. pomorskim to imponujący gotycki gmach, w dodatku jedna z największych gotyckich ceglanych świątyń w Polsce tuż obok kościoła mariackiego w Gdańsku. Pocysterski kompleks zachwyca do dziś, a część zabudowań klasztornych można nadal oglądać. Na uwagę zasługuje okazały 25-metrowy ołtarz główny.

Oczywiście gotyckich budowli są w Polsce tysiące, w tym co najmniej dziesiątki takich zasługujących na obecność w tym zestawieniu. Co byście dopisali?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE