Strona głównaCiekawostkiWybory parlamentarne 2019. Jak głosować? Jak poprawnie oddać głos?

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować? Jak poprawnie oddać głos?

13 października, w najbliższą niedzielę pójdziemy do naszych lokali wyborczych, żeby oddać głos na kandydatkę bądź kandydata, którzy chcemy, żeby reprezentowali nas i nasze interesy w czasie nowej, czteroletniej kadencji Sejmu i Senatu RP.

Wybory parlamentarne 2019. Fot. Shutterstock

Wybierać będziemy 460 posłów (w 41 okręgach wyborczych) oraz 100 senatorów (w 100 jednoosobowych okręgach wyborczych). W lokalu wyborczym po złożeniu podpisu przy naszym nazwisku w spisie wyborców otrzymamy 2 karty do głosowania.

Karta do głosowania będzie biała i zadrukowana tylko z jednej strony. Pod listą kandydatów – zarówno w wyborach do Sejmu, jak i do Senatu – znajdziemy informację, jak oddać ważny głos.
Pamiętajmy, że jeżeli postawimy więcej niż jeden krzyżyk „X” na karcie do głosowania to nasz głos będzie nieważny.

Karty do głosowania 2019 – jak głosujemy w wyborach do Sejmu?

Karta do głosowania w wyborach 2019 do Sejmu to podłużny arkusz papieru, na którym przy nazwach komitetów umieszczono ich logotyp.

Nazwiska kandydatów wydrukowano na szarym tle. Karta będzie miała jeden otwór, w prawym górnym rogu.

W wyborach 2019 do Sejmu głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

W wyborach do Sejmu nasz głos jest w pierwszej kolejności oddaniem głosu na listę (na partię lub ugrupowanie), na której znajduje się nazwisko wybranego kandydata. Dopiero w drugiej kolejności zaliczany jest konkretnemu kandydatowi z tej listy.

Karty do głosowania 2019 – jak głosujemy w wyborach do Senatu?

Karta do głosowania w wyborach 2019 do Senatu to jedna kartka papieru, na której w kolejności alfabetycznej umieszczone będą nazwiska kandydatów do Senatu startujących w danym okręgu wyborczym.

Nazwiska kandydatów wydrukowano na żółtym tle. Przy nazwiskach kandydatów mogą też być umieszczone loga komitetów, które reprezentują.

W wyborach 2019 do Senatu głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

W wyborach do Senatu postawienie znaku „x” przy nazwisku wybranego kandydata jest równoznaczne z oddaniem głosu na niego. Senatorem zostanie ten, kto dostanie najwięcej głosów.

Wybory parlamentarne 2019. Kiedy głosowanie? Kiedy cisza wyborcza?

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w niedzielę 13 października. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21.

Dzisiaj 11 października o godz. 00.00 rozpoczyna się cisza wyborcza, podczas której nie można prowadzić już kampanii bądź agitacji wyborczej. Do niedzieli, do godz. 7 rano mamy czas, żeby rozważyć jeszcze na kogo oddamy głos.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE