Strona głównaTop 10Miasta w Polsce, które najbardziej się zmieniły w ciągu ostatnich lat – Top 11

Miasta w Polsce, które najbardziej się zmieniły w ciągu ostatnich lat – Top 11

Zastanawiacie się, jakie polskie miasta zmieniły się najbardziej w ciągu ostatnich lat? Oto top 11 miejsc, których możecie nie poznać, jeśli dawno Was tam nie było.

Wałbrzych

Ratusz w Wałbrzychu
Ratusz w Wałbrzychu. Fot Shutterstock

Kto śmiał się z Wałbrzycha ręka do góry. W szczególności robili to mieszkańcy Dolnego Śląska. Teraz nie ma się z czego śmiać, bo miasto pięknieje w oczach i prowadzi się tam wiele inwestycji. Wystarczy zobaczyć na plac przed ratuszem (na zdjęciu), by nabrać ochoty na wycieczkę do Wałbrzycha. Tym bardziej, że to miasto z bardzo interesującą historią. I ma zamek Książ.

Lublin

fontanna w lublinie
Fontanna w Lublinie. Fot. Shutterstock

Lublin także pięknieje i się rozwija. I to nie tylko od 2011 roku, kiedy miasto wygrało w konkursie Polska Pięknieje w jednej z kategorii. To stale rozkwitająca miejscowość, gdzie coraz więcej turystów chce przyjeżdżać na urlop. Dla specyficznego kulturalnego klimatu miasta ze szczyptą ciekawej historii i interesującej architektury (a odnowione budynki widać na każdym kroku).

Rzeszów

zamek w rzeszowie
Zamek w Rzeszowie. Fot. Shutterstock

Rzeszów plasuje się w czołówce najszybciej rozwijających się ekonomicznie dużych miast Polski. Inwestuje tam coraz więcej firm, a miejsc pracy przybywa. Budowane są kolejne biurowce i budynki użyteczności publicznej, a niektóre miejsca w Rzeszowie trudno poznać porównując do zdjęć sprzed kilku lat. W Rzeszowie można znaleźć też przykłady renowacji zabytków, które cieszą oko. Buduje się tu także wiele nowych mieszkań.

Poznań

poznań uliczka
Poznań. Fot. Roman Babakin, Shutterstock

Trudno nie zauważyć nowych budynków w Poznaniu i zmieniającej się zabudowy w obrębie miasta. Poznań jest atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla firm, a zatrudnienia szuka tu wielu młodych ludzi po studiach, co napędza gospodarkę. Poznań jako duży ośrodek turystyczny w regionie może się pochwalić także atrakcjami w bardzo dobrym stanie, a ciągle powstają nowe.

Tarnów

tarnów rynek ratusz
Rynek w Tarnowie. Fot. Shutterstock

Tarnów znajduje się w rankingach najszybciej rozwijających się miast. Być może niespodziewanie, ale wystarczy spojrzeć, ile się tam zmienia. Ma być docelowo jednym z głównych miejsc rozwoju ekonomicznego w Małopolsce. Plan zakłada rozwój strefy ekonomicznej, stworzenie parków kulturowych i budowę nowej infrastruktury, więc Tarnów zmieni się jeszcze bardziej.

Radom

Radom Air Show
Radom Air Show. Fot. Milena Goc, Polska Zachwyca

Możecie się śmiać, ale Radom to także jedno z najszybciej rozwijających się ekonomicznie miast w Polsce. To spora miejscowość, duża sypialnia i szeroki atrakcyjny rynek inwestycyjny. Nie jest stamtąd daleko do Warszawy, co cenią kolejne firmy zakładające filie w Radomiu. Co prawda z lotniskiem Radomiowi nie wypaliło i to bardzo, ale rozwija się radomska podstrefa ekonomiczna.

Gdańsk

park oliwski w gdańsku
Park Oliwski w Gdańsku, Książęcy Widok. Fot. Diego Delso, CC BY-SA 3.0

Jedno z największych i najatrakcyjniejszych miast do życia w Polsce inwestuje także w nowe miejsca pracy i przyciąga przedsiębiorców zakładających tu swoje firmy. Gdańsk wybiera wiele młodych osób i nie tylko znajdują tu atrakcyjną pracę, ale mogą też przebierać w rynku mieszkaniowym (choć drogim). Ciągle powstają nowe budynki, co widać gołym okiem. Żeby wspomnieć tylko niedawno otwarte Muzeum II wojny światowej.

Kraków

kraków
Kraków to jedno z najszybciej zmieniających się miast w Polsce, choć to historyczne miejsce. Fot. Shutterstock

Ekonomia w Krakowie od lat jest na wysokim poziomie, ale dodatkowo jeszcze się rozwija. Biurowce rosną, a mieszkań przybywa szybko i nie brakuje na nie chętnych, choć są drogie. Kraków to jedna z polskich stolic kultury i zabytków tętniąca życiem także dzięki turystom, którzy napędzają tutejszą gospodarkę. W Krakowie warto pracować, korzystać z oferty kulturalnej i obserwować ciągły rozwój miasta.

Katowice

katowice
Katowice. Fot. Shutterstock

Z Katowic Polacy też lubią się pośmiać. Może nie tak jak z Sosnowca, ale i tak nie jest to najlepiej kojarzone miasto w kraju. Zazwyczaj utożsamia się je z brudem, górnikami i zanieczyszczeniem powietrza. Poniekąd to prawda, ale skądinąd to nie Katowice, a Kraków i Wrocław mogłyby w temacie zanieczyszczeń powietrza powiedzieć coś więcej.

Tymczasem w Katowicach działa coraz więcej firm, w tym zagranicznych. Budowane są kolejne biurowce, a miasto szybko zmienia się z wyglądu. Jeśli chodzi o ofertę turystyczną też jest nie najgorzej. Kiedy ostatnio tam byliście?

Wrocław

dziecko na rynku we wrocławiu
Rynek we Wrocławiu. Fot. Shutterstock

Trudno znaleźć drugi tak prężnie rozwijający się duży ośrodek miejski w Polsce jak Wrocław. Nie ma dzielnicy, w której nie powstawałyby nowe inwestycje. Budowane są nowe mieszkania, biurowce i sieci tramwajowe, choć według mieszkańców dużo wolniej niż powinni. Wrocławianie mogą jednak przyznać, że każde większe skrzyżowanie w mieście wyglądało kilka lat temu zupełnie inaczej, a firm inwestujących i dających pracę we Wrocławiu jest mnóstwo.

Miasto żyje i rozwija się, a przy tym jest doskonałą destynacją turystyczną. Wrocław był Europejską Stolicą Kultury 2016 i został okrzyknięty Najlepszą Destynacją w Europie 2018. Porównując tempo wzrostu polskiej gospodarki w dużych miastach, Wrocław zajmował pierwsze miejsce w ostatnich latach.

Warszawa

most gdański w warszawie
Most Gdańśki w Warszawie. Fot. Shutterstock

Być może wydaje się Wam, że Warszawa nie rozwija się, bo już się dostatecznie rozwinęła. To nieprawda. Powstają ciągle nowe budynki, m.in. biurowce, infrastruktura publiczna i mieszkaniowa, a widać to na każdym kroku. Stare budynki są odnawiane, a nowe wkomponowywane w tkankę miasta zabudowując centrum i jego okolice. Warszawa wciąż jest najatrakcyjniejszym rynkiem inwestycyjnym w Polsce.

Ranking m.in. na podstawie analizy portalu RynekPierwotny.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

4 KOMENTARZE

  1. Wałbrzych bardzo się zmienił, teraz widać ile to miasto ma potencjału od gór i lasów, poprzez zabytki, historię. Pięknie miasto wyładniało w przeciągu kilku lat, jeździło się tam zawodowo w 2011 roku to była istna szara, dziura. Teraz od dwóch lat mam ponownie ten rejon, jestem bardzo pod wrażeniem ogromnych zmian, byliśmy sobie teraz na majówce poznać lepiej miasto… Z chęcią moglibyśmy tam zamieszkać, bo wcześniej jak się jechało, to tylko patrzało się aby jak najszybciej uciekać z Wałbrzycha. Jak dla nas, to jedno z fenomenalnych miast w Europie, warte uwagi.

  2. Wałbrzych zasługuje na 1. Byłem tam 2 tygodnie temu, skuszony opisami jak się zmieniło i to prawda. Centrum, Park Sobieskiego i Dom Turysty, jakież widoki i okolica.Pięknie. Sam Książ już jest za bardzo oklepany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE