Strona głównaCiekawostkiWysoki Kamień – mroczne miejsce tajemniczych zaginięć, w które mało kto się zapuszcza

Wysoki Kamień – mroczne miejsce tajemniczych zaginięć, w które mało kto się zapuszcza

O górze Wysoki Kamień koło Barda, nazywanej przed wojną Hoche Stein mówiło się, że jest nawiedzana przez Ducha Gór. Mało kto zapuszczał się tam z własnej woli. O tajemniczym i mrocznym miejscu krążyły legendy. Pewnego dnia czwórka chłopców postanowiła wywoływać tam duchy. Tego co się stało później, nikt się nie spodziewał…

Wysoki Kamień – okolica z dziwną energią

Bardziej znany Wysoki Kamień to szczyt w Sudetach Zachodnich, ale ten mniej znany i tajemniczy, to skaliste wzniesienie w Górach Bardzkich blisko Barda i leśnictwa Laskówka, także na Dolnym Śląsku. W szczególną energię tego miejsca wierzono już przed stuleciami. Nikt szczególnie się tam nie zapuszczał, zwłaszcza w nocy.

Na szczycie wzniesienia stoi samotny biały kamień otoczony kręgiem przez mniejsze. Już to sprawiało, że niektórzy doszukiwali się tam związku z dawnymi seansami spirytystycznymi lub tajemniczymi modłami. Legenda ta nie jest jedynie zwykłą opowiastką. Związane są z nią rzekome tajemnicze zaginięcia, a tropy prowadzą donikąd…

Czwórka chłopców, która zniknęła bez śladu w tajemniczych okolicznościach

Najstarsze przedstawienie Ducha Gór na mapie Śląska
Najstarsze przedstawienie Ducha Gór na mapie Śląska Martina Helwiga wydanej w 1776 roku

W 1966 r. czwórka chłopaków mieszkająca w okolicy Wysokiego Kamienia miała przekonać się, czy taki diabeł straszny, jak go malują. I oni byli przez starszych przestrzegani, że w tym miejscu straszy i panuje tam dziwna energia. Nikt wówczas nie chciał się na Wysoki Kamień zapuszczać, a chłopcy nie dość, że wyłamali się i odwiedzili to miejsce, to postanowili przeprowadzić tam seans spirytystyczny.

Chłopcy w tajemniczym białym kamieniu na szczycie wzniesienia i otaczających go mniejszych kamieniach doszukiwali się tajemnych mocy. Wiadomo, że mieli się przygotować w jakiś sposób do wywoływania duchów. Ale co się tam dokładnie działo? Nie wiadomo.

Wiadomo jedynie, że według tych opowieści ocalała dwójka chłopców, którzy uciekli w popłochu z Wysokiego Kamienia i w panice dobiegli do najbliższych zabudowań. Pozostałej dwójki nigdy nie odnaleziono.

Ocaleni chłopcy zostali zapytani, co wydarzyło się na górze. Powtarzali tylko, że po wywołaniu demona zapadła głucha cisza. Powietrze stanęło w miejscu i zrobiło się gęste. Nagle zerwał się wielki podmuch, a chłopcy mieli wrażenie, że występuje on pod postacią tajemniczego stworzenia łamiącego gałęzie i młode drzewa. Przestraszeni puścili się biegiem w dół zbocza. Gdy dobiegli do zabudowań, nie zdawali sobie nawet sprawy, że pozostałej dwójki nie ma.

Ocalali powtarzali tylko, że w nocy w śnie nawiedza ich demon imieniem Aargaroth, który patrzy jak umierają… Wielu dopatrywało się w tej postaci Ducha Gór. To demon często pojawiający się w karkonoskich legendach, obecny z lokalnym folklorze. W Karpaczu jest nawet całe poświęcone mu muzeum.

Czytaj więcej: Karkonoskie Tajemnice – atrakcja Karpacza w krainie Ducha Gór

W sprawę z 1966 roku miała zaangażować się milicja i lokalni mieszkańcy. Nic nie udało się ustalić. Zaginionych chłopców nie odnaleziono i zostali oficjalnie uznani za zaginionych.

Ale to nie wszystko. Osiem dni później, 24 lipca 1966 roku miał zaginąć jeden z ocalonych chłopów, a dziesięć dni po seansie, 26 lipca, ostatni z nich. Ich również nigdy nie odnaleziono! Cała czwórka zniknęła według tej opowieści bez śladu. Do dziś nie wiadomo, co stało się z nastolatkami.

Tylko czy opowieść jest prawdziwa? Czy jest to tylko tajemnicza legenda? Istnieje wiele szczegółów, takich jak dokładne daty. Podobno udokumentowanych przypadków zaginięć w tej okolicy było 8. Wszystkie dotyczyć miały osób, które wcześniej były na Wysokim Kamieniu. Mieli to być zarówno wspomniani nastolatkowie, jak i dorośli, m.in. pracownicy leśni.

Tę historię podważa brak wzmianek w wydawanej lokalnie w tych czasach prasie. Czyżby była to opowieść wyssana z palca?

Wysoki Kamień dziś

ciemny mroczny tajemniczy las
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Dziś Wysoki Kamień jest odwiedzany jedynie przez osoby żądne przygód i takie, które chcą się przekonać czy rzeczywiście panuje tu niezwykła energia. To mroczne miejsce znajduje się w pobliżu Laskówki i Barda i jest dostępne tylko pieszo.

Po dziś dzień Wysoki Kamień jest przestrogą, że wokół nas mogą dziać się rzeczy, których natury zupełnie nie jesteśmy świadomi. Nawet jeśli jest to tylko zmyślona historia, to w każdej legendzie jest ziarno prawdy.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

3 KOMENTARZE

  1. Opowieść od A do Z zmyślona, nawet wiem kto i kiedy ją rozpowszechnił. Fajne Urban legend, ale w annałach miejskich i milicyjnych prokokołach, wierzcie mi, zapisów o tych wydarzeniach nie znajdziecie. Mało tego, niewielu okolicznych mieszkańców opowieść słyszało, a już jakoby to były prawdziwe wydarzenia, nie potwierdzi nawet najstarszy mieszkaniec Laskówki

    • Mieszka Pan w okolicy albo być może był na Wysokim Kamieniu? Wiele osób wciąż twierdzi, że czuje tam jakiś dziwny niepokój, mimo że historia nie ma potwierdzenia w lokalnej prasie i nikt jej nie pamięta. Trochę strach chodzić 🙂

  2. Ja też wireless że coś w tym może być. Weźmy także pod uwagę dlaczego ten kamień otoczony jest przez inne kamienie? Czemu to miejsce tak wygláda. Wiele osòb mieszkajácych tam Obawia się tego miejsca, mòwiác żevw tym miejscu warunki pogodowe się zmieniajá. Nigdy tam nie wieje I jest tam ciężkie powietrze. Mało tego, by uzupełnić twojá historię, ci chłopcy opowiadali że jak wywoływali duchy, nagle dookoła nich zaczáł ktoś bardzo szybko biegać I to ich bardzo wystraszyło. Coś w tym musi być.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE