Strona głównaCiekawostkiKarkonoskie Tajemnice – atrakcja Karpacza w krainie Ducha Gór

Karkonoskie Tajemnice – atrakcja Karpacza w krainie Ducha Gór

Duch Gór to legenda Karkonoszy. Niektórzy kojarzą go jako brodatego starca, ale tak naprawdę podobny był raczej bardziej do hybrydy różnych kreatur, a jego straszliwa postać zwieńczona była rogami. Historię legendy o Duchu Gór można poznać w największej multimedialnej atrakcji Karpacza. To Karkonoskie Tajemnice.

Kim był Duch Gór?

Ducha Gór inaczej można nazwać Karkonoszem albo Rzepiórem. To legendarna postać najpierw siejąca postrach w dolnośląskich lasach. Z czasem niektórzy zaczęli twierdzić, że Duch Gór wcale nie jest tak straszny jak go malują. Według legendy uwięził on świdnicką księżniczkę, a ta chcąc uciec założyła się z Duchem Gór, że nie będzie on w stanie policzyć wszystkich swoich rzep. Rzepiór zajęty liczeniem nie zauważył, że księżniczka niepostrzeżenie się wymknęła. W związku z tą legendą Duch Gór bywa nazywany także Liczyrzepą, ale podobno bardzo tego nie lubi…

Jak wygląda Duch Gór

Najstarsze przedstawienie Ducha Gór na mapie Śląska
Najstarsze przedstawienie Ducha Gór na mapie Śląska Martina Helwiga wydanej w 1776 roku. Jej powstanie datuje się niekiedy nawet na 1561 r.

Ducha Gór przedstawiano jako mitycznego stwora, który był hybrydą różnych zwierząt.

  • miał głowę orła
  • jelenie rogi
  • tułów i przednie łapy lwa
  • tylne kopyta kozła
  • rozdwojony ogon
  • w swej łapie Duch Gór dzierżył zaś kostur

Kostur Ducha Gór

Kostur Ducha Gór
Kostur Ducha Gór. Fot. Karkonoskie Tajemnice

Atrybutem Ducha Gór był kostur, ale mowa o nim była tylko w legendach. Jakież było zdziwienie robotników podczas prac budowlanych w 2011 roku, kiedy znaleźli wiekowy kostur. Poruszenie było ogromne, a media zawrzały. Obecnie eksponat znajduje się w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Był jednak powodem, dla którego powstały Karkonoskie Tajemnice – dokładnie w miejscu jego wykopania.

Co robi Duch Gór

Fot. Karkonoskie Tajemnice
Fot. Karkonoskie Tajemnice

Jaką rolę ma Duch Gór i czy jest dobry, czy zły? Nie do końca jest to jasne.

  • Duch Gór jest władcą wszystkich szczytów, lasów, rzek i jezior znajdujących się w Karkonoszach, a także sprawcą wichur, ulewnych deszczy, burz, błyskawic i lawin.
  • Niektórzy myślą, że Duch Gór był złym demonem, ale w 1681 r. przestał panować w Karkonoszach, bo wtedy na szczycie Śnieżki zbudowano kaplicę św. Wawrzyńca.
  • Część osób utożsamia Ducha Gór ze starcem z długą siwą brodą. Takie przedstawianie go sprawiło, że z biegiem lat jego wizerunek złagodniał i niektórzy wcale nie mają go za złego demona.
  • Legenda o Duchu Gór podtrzymywana przez ludność niemiecką podupadła po II wojnie światowej gdy na te ziemie przybyli nowi mieszkańcy. W związku z tym dociekanie historii Ducha Gór jest utrudnione.
  • W latach 90. XX wieku wiedzieliśmy już więcej, a legenda zaczęła powracać. Rzepiór określany był jako sprawiedliwy władca, ale zarazem srogi i kapryśny. Reprezentuje wszystkie cztery żywioły.

Karkonoskie Tajemnice

Fot. Karkonoskie Tajemnice
Fot. Karkonoskie Tajemnice

Z pasji ludzi, którzy chcieli przybliżyć postać Ducha Gór powstały Karkonoskie Tajemnice, gdzie można przenieść się w zupełnie inny świat i trochę puścić wodze fantazji.

Fot. Karkonoskie Tajemnice
Fot. Karkonoskie Tajemnice

Można oglądać tam interaktywną ekspozycję, która opowiada o Duchu Gór. Jest smocza harfa z niewidzialnymi strunami i alchemiczna komnata Czterech Żywiołów. Znajdziemy także sekretarzyk Ducha Gór i chatkę laboranta. Atrakcja spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Fot. Karkonoskie Tajemnice
Rzepiór. Fot. Karkonoskie Tajemnice

Odwzorowana jest także walońska sztolnia, a w gablocie można oglądać szkielet samego Ducha Gór. Organizowane są tam także różne wydarzenia, na przykład na lipiec przypadają urodziny Ducha Gór.

Karkonoskie Tajemnice – cennik

Fot. Karkonoskie Tajemnice
Fot. Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice otwarte są codziennie przez cały rok w godz. 10-18 oprócz 1 listopada. Bilety normalne kosztują 19 zł, a ulgowe 15 zł.

Karkonoskie Tajemnice – dojazd

Karkonoskie Tajemnice znajdują się przy ul. Mickiewicza 1A w Karpaczu. Niedaleko położony jest tor saneczkowy Kolorowa i Prywatne Muzeum Techniki Budowli. Dokładną lokalizację znajdziecie na mapie.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo fajny tekst przybliżający wystawę, warto wybrać się tam osobiście, by doświadczyć świetnego połączenia dźwięku i światła który towarzyszy podczas zwiedzania i tworzy klimat tajemnicy. Klimat ten współgra z legendami, a także interaktywną częścią wystawy. Super sprawa by poznać dawne wierzenia regionu. Byliśmy w Karkonoskich Tajemnicach wraz z rodziną i serdecznie polecam to miejsce!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE