Strona głównaTop 10Rowerem przez Polskę – 11 najpiękniejszych tras

Rowerem przez Polskę – 11 najpiękniejszych tras

Rower to świetna forma aktywnego spędzania czasu. Zamiast siedzieć przed telewizorem warto wybrać się rowerem przez Polskę i poznać ją z innej, ciekawszej perspektywy. Góry, morze, jeziora a może wyprawa na… żubra? Oto najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce.

Szlak Stu Jezior

rowerem przez polskę
Fot. Pixabay

Ta położona między jeziorami ścieżka znajduje się w Wielkopolsce. Podróż rozpoczyna się w Poznaniu a kończy w Międzychodzie. Cała trasa, oznaczana kolorem czarnym, mierzy 110 kilometrów. Prowadzi mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi i miejscami drogami nieutwardzonymi. Po drodze, oprócz pięknych jezior, możemy podziwiać wspaniałe pałace i kościoły. Szlak stu jezior uważany jest za najpiękniejszą trasę rowerową w Wielkopolsce. Połączona jest z międzynarodowym szlakiem R-1 prowadzącym z Calais (Francja) do Sankt Petersburga (Rosja).

Białowieski Szlak Transgraniczny

Fot. Shutterstock

Cała trasa prowadzi przez Puszczę Białowieską po stronie Polskiej – 58 kilometrów i Białoruskiej – 146 kilometrów. My przybliżymy Wam polski odcinek szlaku oznaczany kolorem żółtym. Rozpoczyna się w miejscowości Narew i prowadzi przez takie miejsca jak: Kamień, Hajnówka, Budy, Białowieża, Grudki i kończy się na granicy z Białorusią. Odcinek pokazuje piękno Puszczy Białowieskiej, różnorodność kulturową i zabytki historyczne. Drewniane domy, cerkwie, rezerwaty przyrody, Rezerwat Pokazowy Żubrów – to tylko namiastka tego co czeka tej trasie.

Szlak Nadmorski R-10

Fot. Pixabay

Międzynarodowy Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10 to międzynarodowa droga sieci EuroVelo (EV10) przebiegający dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Pełna trasa mierzy 7930 km i prowadzi przez całą nadbałtycką Europę. Polski odcinek mierzy 588 kilometrów. Rozpoczyna się w Świnoujściu a kończy w Gronowie.

R-10 zachwyca przede wszystkim swoim położeniem. Większość szlaku pokonuje się wzdłuż Morza Bałtyckiego. Po drodze możemy zjeść śniadania na plaży, zwiedzić nadmorskie latarnie czy oglądać piękne zachody słońca. Ta wyprawa to wyzwanie ale także satysfakcja połączona z pięknymi krajobrazami.

Wiślana Trasa Rowerowa w województwie kujawsko-pomorskim

fot. Novikov Aleksey, Shutterstock

Wiślana Trasa Rowerowa jest ogólnopolskim projektem, który połączył 8 województw. Jego celem jest utworzenie 1200-kilometrowego szlaku wzdłuż Wisły. Kujawsko-pomorski fragment podróży składa się z dwóch odcinków: prawobrzeżnego brzegu Wisły (210 km) i lewobrzeżnego (244 km). Trasy łączą ze sobą największe miasta regionu (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Chełmno, Grudziądz) oraz pozwalają na pokonanie odcinków w pięknej scenerii. Drogi prowadzą po lasach, łąkach, wzdłuż płynącej Wisły.

Green Velo

Fot. Pixabay

Jego pełna nazwa to Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Jest to największy w Polsce szlak posiadający ponad 2000 km ścieżek głównych i łącznikowych. Trasa prowadzi przez 5 województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Szlaki są tak przygotowane, aby poradziły sobie z nimi zarówno osoby na co dzień jeżdżące na rowerze, jak i te okazjonalnie wsiadające na dwa kółka.

Tutaj z łatwością poradzą sobie także rodziny z dziećmi. Choć pełny szlak wymagałaby od amatorów wielu dni podróży, to jest on tak wykonany, że możemy rozpocząć podróż w jego dowolnym miejscu i w odpowiednim dla nas go zakończyć. Na trasie oprócz walorów przyrodniczych czeka na nas wiele zabytków takich jak: katedra we Fromborku, zamek w Lidzbarku Warmińskim, kompleks klasztorny w Supraślu, dawne żydowskie miasteczka Tykocin i Leżajsk, zamek w Łańcucie, średniowieczne miasto Sandomierz czy ruiny renesansowego zamku w Ujeździe.

Po Bieszczadach

Fot. Shutterstock

Bieszczady przyciągają do siebie miłośników spokoju i pieszych wędrówek po górach. Ale nawet tutaj sympatycy spędzania czasu na rowerze będą usatysfakcjonowani. W Bieszczadach znajdziemy wiele miejsc do jazdy na dwóch kółkach: od tych krótkich – mierzących 25 km, po trochę dłuższe, mające ponad 50 km. Szlaki przeznaczone są raczej dla amatorów i stanowią świetną alternatywę poznawania gór. Najpopularniejsze trasy w Bieszczadach to: Solina (24,3 km), Gruszka (45 km), Sine Wiry (35 km), Przełęcz Żebrak (54 km)

Półwysep Helski

Fot. Pixabay

Jeśli nie czujecie się na siłach aby pokonać całe wybrzeże Bałtyku trasą R-10, to Półwysep Helski będzie dla Was świetną alternatywą. Ścieżka prowadzi od Helu aż do Władysławowa i mierzy około 45 kilometrów. Ścieżka od Helu do Juraty rozpoczyna się w lesie. Dopiero od Jastarni droga prowadzi wzdłuż Zatoki Puckiej. Podczas jazdy podziwiać możemy piękno przyrody, kitesurferów i liczne fortyfikacje znajdujące się w różnych miejscach półwyspu. Trasę bez problemu pokonają nawet amatorzy. Sprawi ona, że poznamy Hel z innej – rowerowej strony.

Karpacki szlak rowerowy

Fot. Pixabay

Ten mierzący 800 km szlak to doskonały sposób na poznanie Małopolski. Trasa składa się z odcinka głównego, który prowadzi od Leluchowa, położonego na granicy słowacko-polskiej i kończy się w Krakowie. W skład drogi wchodzą również szlaki łącznikowe, które same w sobie są świetną alternatywą dla trasy podstawowej. Szlaki te to m.in. Sądecki Szlak Rowerowy (63 km), Wielokulturowy Szlak Rowerowy (120 km), Rowerowy Szlak Winny (85 km).

Pieniny – Przełomem Dunajca

Fot. Pixabay

Choć duża część tej tej ścieżki prowadzi przez Słowację to jednak polski odcinek również wart jest uwagi. Trasa jest bardzo łatwa i dodatkowo zachwyca wspaniałymi widokami Dunajca. Długość całego odcinka to 20 km w jedną stronę. Szla przebiega przez takie miejsca jak: Szczawnica – Przełom Dunajca – Leśnica – Czerwony Klasztor – Sromowce Niżne. Dunajec to bez wątpienie jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Większość osób aby go podziwiać wybiera spływ tratwą, jednak rowerem zrobimy to we własnym tempie, bez pośpiechu i dodatkowo aktywnie spędzimy dzień.

Wokół Doliny Rospudy

Fot. Pixabay

Droga ta stanowi część szlaku Green Velo. Jest to niezwykle zachwycająca trasa, prowadząca po obu brzegach dolnego odcinka rzeki Rospudy. Ścieżka ta uznawana jest za łatwą i mierzy 50 kilometrów długości. Droga prowadzi od miejscowości Białobrzegi a kończy się w Augustowie. Na trasie znajdziemy takie atrakcje jak Kanał Augustowski, Puszczę Augustowską, Dolinę Rzeki Rospudy i ogromną ilość pięknych krajobrazów pokazujących walory przyrodnicze tego regionu.

Wokół Polski

Na koniec coś zdecydowanie dla profesjonalistów lub chcących pokonać samego siebie. Rowerem przez Polskę (a w zasadzie wokół jej granic) to świetna przygoda, która pozwoli nam poznać nasz kraj. W zależności jakie drogi przejazdu wybierzecie będzie droga będzie miała od 2600 km do nawet 3500 km. Wielu śmiałkom udało się już pokonać tę trasę, Ty możesz być następny.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE