Strona głównaCiekawostkiZamek Bolków – historia z muzyką w tle

Zamek Bolków – historia z muzyką w tle

Gotycki zamek Bolków to dobrze zachowana warownia, która dziś z powodzeniem łączy w sobie historię z nowoczesnością. To właśnie tu odbywa się duży festiwal gotyckiego rocka. Zamek Bolków kryje wiele tajemnic, które do dziś pozostają nierozwiązane. W tajemniczym tunelu łączącym dwie fortece ukryto podobno cenne skarby.

Gotycka perła

zamek bolków

Według legendy, warownia na Zamkowym Wzgórzu istniała już w IX wieku. Nie istnieją jednak żadne źródła, które mogłyby to potwierdzić. Pierwsza potwierdzona wzmianka pochodzi dopiero z 1227 roku.

Zamek Bolków został założony przez księcia Bolesława II Rogatkę, a rozbudowywany został przez jego syna Bolka I Surowego. Najbardziej prawdopodobny czas powstania twierdzy to zatem I połowa XIII wieku. W źródłach można znaleźć informacje o przynajmniej czterech istotnych dla fortecy przebudowach, podczas których zwiększono m.in. powierzchnię mieszkalną i zmodernizowano umocnienia bram.

O dobrym zaprojektowaniu warowni świadczy fakt, że nie udało się go zdobyć w czasach piastowskich. Zamek Bolków przetrwał kilka prób jego przejęcia. Nie udało się to m.in wojskom czeskim i husytom.

Obecnie zamek Bolków to siedziba muzeum. Powstało na początku XX wieku w odrestaurowanej części fortecy. Placówka już na początku swojej działalności posiadała imponujące zbiory – eksponaty zajmowały aż trzy kondygnacje budynku. Muzeum zamknięto w 1994 roku. Nowa placówka, będąca filią Muzeum Karkonoskiego rozpoczęła swoją działalność rok później. Obecnie można tu podziwiać wystawę stałą poświęconą budownictwu obronnemu księstwa świdnicko–jaworskiego.

Zamek Bolków – legendy i tajemnice

zamek bolków

Zamek w Bolkowie kryje tajemnicze historie związane z jego istnieniem. Pierwsza dotyczy zaginionego skarbu. W czasach Bolka II warownia pełniła rolę skarbca, który w późniejszym okresie został przeniesiony do Pragi. Rosjanie, przebywający tu podczas wojen napoleońskich, wykuli w podstawie wieży dziurę próbując się dostać do lochu głodowego. Prawdopodobnie liczyli na odnalezienie zapomnianych dóbr składowanych w skarbcu. Nie wiadomo, czy w udało się wtedy odnaleźć jakikolwiek skarb. Mimo to od czasu do czasu pojawiają się spekulacje, jakoby zamek Bolków był miejscem ukrycia cennych przedmiotów.

Drugi skarb, który miał zostać ukryty w warowni, pochodzi z czasów bardziej współczesnych. W czasach II wojny światowej na zamku w Bolkowie miała się znajdować jednostka nadzorująca fabryki i prowadząca tajemnicze badania w tajemniczym tunelu łączącym zamek Bolków z warownią Świny (istnienia przejścia nigdy nie potwierdzono). Kiedy Armia Czerwona zbliżała się na te tereny, w tunelu ukryto cenne dobra i zabetonowano wejście. Do dziś nie udało się jednak znaleźć nawet śladu po tym wydarzeniu.

Królestwo gotyckiego rocka

zamek bolków
Zamek Bolków (3), fot. Shutterstock

Zamek Bolków co roku na przełomie lipca i sierpnia gości u siebie fanów gotyckiego rocka na jednym z największych festiwali muzycznych tego typu w Europie. To czterodniowe święto dla miłośników electro, industrialu gothic metalu i wspomnianego wcześniej gotyckiego rocka. Impreza jest organizowana nieprzerwanie od 1994 roku, a o wydarzeniu napisano nawet książkę zatytułowaną Castle Party. Muzyka, ludzie, zjawisko.

To niejedyna cykliczna impreza, która odbywa się na zamku. Organizowany jest tu również Festiwal Podróżników Trzy Żywioły. To ogólnopolskie spotkanie podróżników, na którym prezentowane są m.in. relacje z podróży i filmy.

Zamek Bolków. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca
Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE