Kto lubi gotyckie budowle i piękne widoki, ten na pewno doceni zamek Czorsztyn. A jeśli dodatkowo lubi chodzić po górach, to być może znalazł właśnie cel swojej kolejnej wyprawy.

Zamek na wzgórzu

Fot. Shutterstock

Położony w Pieninach zamek Czorsztyn jest przepięknie ulokowany. Znajduje się na szczycie wzgórza, tuż nad Jeziorem Czorsztyńskim. I choć przez większą część swego istnienia żadnego jeziora tam nie było, to teraz trudno wyobrazić sobie tę budowlę bez niego.

Historia zamku w Czorsztynie sięga XIV wieku. Wtedy jednak był on jedynie drewnianą warownią. Dopiero za czasów Kazimierza Wielkiego stał się zamkiem w dosłownym tego słowa znaczeniu. Stał się wtedy jedną z najważniejszych warowni Polski.

O znaczeniu zamku w Czorsztynie świadczy fakt, że znajdował się na przecięciu szlaków handlowych oraz dyplomatycznych. Jego ulokowanie wysoko na wzniesieniu pozwalało na kontrolowanie całego rejonu i sprawiało, że ktokolwiek sprawował nad nim pieczę, dzierżył w dłoniach także klucze do Polski.

Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Na przestrzeni wieków zamek w Czorsztynie zmieniał się, przechodził przebudowy i przetrwał wojny. Przetrwał zawirowania dziejów w całkiem dobrym stanie. Jednak to, czego nie byli w stanie dokonać ludzie, zrobiła natura. Pod koniec XVIII wieku w budowlę uderzył piorun, od którego wybuchł pożar, który strawił dach i drewniane elementy konstrukcji. Zamek w Czorsztynie nigdy już się po tym pożarze nie podniósł. Teraz stanowi dobrze zachowane, malownicze ruiny.

Zamek Czorsztyn ma również swoje legendy, a nawet białą damę. Zjawa okryta białym materiałem wyje potępieńczo na wszystkich, którzy jej się nie pokłonią. Ponoć potrafi także przyjąć formę psa i rzucić się złym ludziom do gardła. Jeśli nie masz zamiaru stać się jej ofiarą, musisz przede wszystkim mieć czyste sumienie. Odwiedzenie ruin zamku warto również wykonać podczas dnia, kiedy to zjawy nie są takie groźne.

Odwiedź też zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy, w tle zamek w Czorsztynie. Fot. Shutterstock

Po drugiej stronie powstałego w latach 70. XX wieku Jeziora Czorsztyńskiego znajduje się zamek w Niedzicy. Widoki na Pieniny, jezioro i sąsiedni zamek są niesamowite. Warto spędzić w tym rejonie co najmniej kilka dni. Odkrywanie okolicznych atrakcji może zająć sporo czasu.

Czytaj więcej o zamku w Niedzicy: Na niedzickim zamku możecie znaleźć legendarny skarb Inków, ale uważajcie na jego strażniczkę!

Nazwa wsi Czorsztyn, w której znajduje się zamek oznacza kamień gniewu. Nie do końca wiadomo dlaczego akurat tak zdecydowano się nazwać to miejsce. Jednak na pewno przypadło to do gustu rycerzowi Zawiszy Czarnemu, który był przez pewien czas właścicielem zarówno zamku jak i całego starostwa.

Zamek w Czorsztynie. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock