Strona głównaCiekawostkiZamek Korzkiew – rycerska twierdza Szlaku Orlich Gniazd, w której dziś możesz spać

Zamek Korzkiew – rycerska twierdza Szlaku Orlich Gniazd, w której dziś możesz spać

Jest taki zamek na Szlaku Orlich Gniazd, który kiedyś był warownią rycerską. Znajduje się we wsi Korzkiew w gminie Zielonki. To jedna z twierdz Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które znajdują się w najbliższej odległości od Krakowa. Tym bardziej warto go odwiedzić będąc w stolicy Małopolski.

Rycerski zamek Korzkiew

Zamek w Korzkwi. Fot. pecold, Shutterstock

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd tworzyły jeden system umocnień strzegący Królestwo Polskie od strony Śląska. Dziś położone są w okolicach granicy woj. śląskiego i małopolskiego. Do Szlaku włączono także zamek Korzkiew.

Rycerska warownia powstała w XIV wieku na zlecenie Jana z Syrokomli. Według źródeł historycznych ziemia, na której stoi zamek, stała się jego własnością dokładnie w 1352 r. Wybudował tam siedzibę mieszkalną o prostej konstrukcji. Kamienny prostokątny zamek pełnił przy okazji funkcje obronne.

Znani są także kolejni właściciele zamku. Po Janie byli nimi m.in.: Szczepan Świętopełk z Irządz, kupiec Piotr Krupka, rodzina Zborowskich i Ługowskich, Jordanów, Wesslów i Wodzickich.

Pierwsza znacząca przebudowa miała miejsce w XV wieku, a kolejne wiek później oraz w 1720 roku. Ciekawe prace toczyły się za czasów Ługowskich, kiedy to część mieszkalna (wtedy gotycka) została powiększona i dobudowano renesansową attykę.

Od XVIII w. bryła budowli pozostaje mniej więcej taka sama, ale niestety warownia popadała w coraz większą ruinę. Choć Kraków znalazł się w zaborze austriackim, to Korzkiew w rosyjskim. Od XIX w. stała opuszczona. Szansa na remont jest dopiero teraz.

Czasy współczesne

Zamek Korzkiew. Fot. MSzybalski, CC BY-SA 3.0

Obecnie zamek Korzkiew znajduje się w rękach prywatnych. W 1997 r. kupił go architekt Jerzy Donimirski, który posiada też kilka innych hoteli w Krakowie i okolicach. W Korzkwi funkcjonuje dziś hotel i sala idealna na przyjęcia okolicznościowe. Twierdzę można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się (+48 12 419 55 90), ale należy liczyć się z tym, że akurat może odbywać się tam wesele lub inna uroczystość.

Planowana jest odbudowa budowli znajdujących się wokół. Ma zostać odwzorowany dwór stojący niegdyś obok zamku, a także dawne stawy. Powstanie też muzeum i skansen. Bardzo ciekawe, że planowana jest też odbudowa rozebranych budynków browaru i austerii. Stoją tam także chałupy, które planuje się odnowić i na tyłach parku stworzyć skansen. W skład obiektu wchodzi też dom mieszkalny, budynek folwarczny oraz park w stylu angielskim z czasów Wodzickich.

Dojazd do zamku Korzkiew

zamek w korzkwi
Zamek Korzkiew. Fot. Shutterstock

Adres: Korzkiew, 32-088 Przybysławice. Zamek leży na skalistym wzgórzu nad rzeką Korzkiewką.

Z Krakowa, konkretnie z Prądnika, do Przybysławic prowadzi droga 794 i tam skręca się na Korzkiew. Można dojechać także od drugiej strony: drogą krajową 94, a następnie skręcić na Januszowice w Wielkiej Wsi koło Krakowa. Z centrum Krakowa do zamku jest ok. 13 km.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE