Oto największe rzeczy w Polsce, które warto zobaczyć choć raz w życiu. Byliście we wszystkich tych miejscach? Niektóre z nich nie mają sobie równych nawet na świecie.
Największe grodzisko w Polsce

W Stradowie w woj. świętokrzyskim znajduje się największe średniowieczne grodzisko w Polsce. Powstało w VIII lub IX wieku. To tu według niektórych archeologów mieściła się stolica państwa Wiślan – według innych było to grodzisko Krakowian. To niezwykłe miejsce zostało zapomniane, dziś mało kto o nim wie.
Czytaj więcej: Największe grodzisko w Polsce – tu była siedziba państwa Wiślan?
Największy głaz narzutowy w Polsce

Trygław to największy głaz narzutowy w Polsce, który znajdziemy w Tychowie w woj. zachodniopomorskim na tamtejszym cmentarzu. Lądolód przytargał wielki głaz aż ze Skandynawii. Jego obwód wynosi 50 m, objętość około 700 m sześc., a szacowana masa ok. 200 ton. Na szczycie głazu znajduje się krzyż z 1874 roku, który postawili tam niemieccy mieszkańcy wsi.
Największe opactwo w Polsce i na świecie

Opactwo cystersów w Lubiążu w woj. dolnośląskim jest nie tylko największym w Polsce, ale i na świecie. Arcydzieło polskiego baroku ma 223 m długości, a jego fasada jest najdłuższą fasadą barokową w Europie. Według list największych opactw, jest to drugi co do wielkości tego typu obiekt sakralny na świecie.
Czytaj więcej: Opactwo cystersów w Lubiążu – największe na świecie
Największy w Polsce: Krzyżtopór

Gdy wytężaliśmy umysł nad tekstem o największych polskich zamkach, wyszła nam rzecz niebywała. Gdyby Krzyżtopór uznać za zamek, jest on większy od Malborka! Krzyżtopór to największy zamek w Polsce? Wszystko na to wskazuje. Tylko że formalnie jest to… pałac.
Czytaj więcej: Zamek Krzyżtopór – 11 ciekawostek o tajemniczej ruinie
Jeśli Krzyżtopór uznać za pałac, to i tak pozostaje największym istniejącym pałacem w Polsce. Był to największy kompleks pałacowy w Europie i pozostał nim do momentu, kiedy ukończono Wersal. Tak więc niezależnie, czy uważacie go za zamek (tak się zwyczajowo i potocznie na niego mówi) czy pałac (architektonicznie Krzyżtopór nie jest zamkiem), to i tak jest on największy w obu kategoriach jeśli chodzi o powierzchnię obiektu. Malbork ma większą działkę i kubaturę.
Przeczytaj koniecznie: Największe zamki w Polsce – nie uwierzycie, to wcale nie tak, jak myślicie!
Najdłuższa forteca w Polsce

Twierdza Modlin to potężny system umocnień położony zaledwie 35 kilometrów od Warszawy. Mało kto wie, że koszary wojskowe wchodzące w skład kompleksu to najdłuższy budynek w Europie. Ten niewyobrażalnie wielki system fortów w czasie oblężeń był schronieniem nawet dla 60 tysięcy ludzi. Twierdza Modlin jest znacznie większa niż Wawel czy zamek w Malborku.
Czytaj więcej: Twierdza Modlin – najdłuższy budynek w Europie
Najwyższy budynek w Polsce

W zależności od tego, jak zmierzycie wysokość, najwyższy w Polsce jest Sky Tower lub Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Wrocławski budynek jest najwyższy do dachu (215 m licząc z żaglem i 205,82 m do dachu), a PKiN ma największą wysokość bezwzględną razem z anteną (237 m, z kolei do dachu jedynie 187,68 m).
Czytaj więcej: Sky Tower – ciekawostki, o których nie wiedzieliście
Możecie jednak trochę poczekać. Varso Tower będzie nie tylko najwyższym budynkiem w Polsce, ale też w Europie nie licząc Rosji. Budowa się już rozpoczęła, a zakończyć ma się w 2020 roku. Do dyspozycji będzie taras dwukrotnie wyżej położony niż ten na PKiN, a także restauracja na 46. i 47. piętrze. Varso Tower ma mieć 310 m wysokości z iglicą.
Czytaj więcej: Tak powstaje najwyższy budynek w Polsce i całej Unii (LIVE)
Największa tama w Polsce

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem nad Jeziorem Solińskim jest zapora, która powstała ze względów bezpieczeństwa po tym, jak okoliczne miejscowości często były podtapiane.
Wysoka na 82 m betonowa tama jest najwyższą w Polsce. Powstała według projektu profesora Karola Pomianowskiego. Dziś jest to przede wszystkim jedna z największych atrakcji turystycznych regionu, która przyciąga turystów odwiedzających Jezioro Solińskie i Bieszczady.
Czytaj więcej: Solina – oaza spokoju w Bieszczadach
Największy kościół w Polsce

Największy kościół w Polsce znajduje się w Licheniu Starym. To monumentalna świątynia wzorowana na bazylice św. Piotra w Rzymie. Znajduje się w województwie wielkopolskim niedaleko Konina. Licheń stał się miejscem pielgrzymkowym o światowym znaczeniu, choć nie brakuje związanych z nim kontrowersji.
Niektórzy krytykują zbędny monumentalizm Lichenia. Bazylika ma 300 tys. m sześc. kubatury i 23 tys. mkw powierzchni. Kopuła wznosi się na wysokość 103,5 m, a wieża sięga 141,5 m. W środku znajduje się największy w Polsce i 13. na świecie zespół organów. Budowa świątyni kosztowała ok. 200 mln zł.
Czytaj więcej: Licheń – największa bazylika w Polsce
Największy w Polsce terminal promowy

Terminal promowy w Świnoujściu jest największy w Polsce. Jest to także jeden z najnowocześniejszych terminali na całym Bałtyku, w dodatku ważny, bo łączący Skandynawię z częścią południowej Europy. Rocznie przeprawia się tu ponad milion pasażerów (ale jest w stanie 2-3 razy więcej). Jednego dnia terminal jest w stanie obsłużyć 10 tys. osób i przeładować 3 tys. samochodów lub 500 wagonów kolejowych.
Największy pomnik w Polsce

W Świebodzinie wznosi się największy pomnik Chrystusa w Polsce, ale i na całym świecie. Jeśli pod uwagę weźmiemy samą statuę, jest ona wyższa niż słynny Chrystus z Rio de Janeiro.
Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie to pomnik na skalę światową. Jej wysokość to 36 metrów. 33 metry mierzy sama figura a 3 metry to wysokość korony znajdującej się na głowie. Chrystus z Rio jest 3 m niższy od naszego. Polski pomnik znajduje się na sztucznie usypanym kopcu, dzięki czemu jest widoczny nawet z odległych miejsc. Łączna wysokość figury i jej podstawy to 52,5 metra.
a Twierdza Przemyśl?
Byłem w środku zapory.Wrazenia niesamowite
1m3 wody ,to 1000 kg
1m3 kamienia średnio 2600 kg ,a zatem masa kamienia 1820 t – 2000 t