Strona głównaTop 10Największe rzeczy w Polsce, które musisz zobaczyć (Top 10)

Największe rzeczy w Polsce, które musisz zobaczyć (Top 10)

Oto największe rzeczy w Polsce, które warto zobaczyć choć raz w życiu. Byliście we wszystkich tych miejscach? Niektóre z nich nie mają sobie równych nawet na świecie.

Największe grodzisko w Polsce

Grodzisko w Stradowie

W Stradowie w woj. świętokrzyskim znajduje się największe średniowieczne grodzisko w Polsce. Powstało w VIII lub IX wieku. To tu według niektórych archeologów mieściła się stolica państwa Wiślan – według innych było to grodzisko Krakowian. To niezwykłe miejsce zostało zapomniane, dziś mało kto o nim wie.

Czytaj więcej: Największe grodzisko w Polsce – tu była siedziba państwa Wiślan?

Największy głaz narzutowy w Polsce

Głaz Trygław w Trychowie, zachodniopomorskie
Głaz Trygław w Trychowie, zachodniopomorskie

Trygław to największy głaz narzutowy w Polsce, który znajdziemy w Tychowie w woj. zachodniopomorskim na tamtejszym cmentarzu. Lądolód przytargał wielki głaz aż ze Skandynawii. Jego obwód wynosi 50 m, objętość około 700 m sześc., a szacowana masa ok. 200 ton. Na szczycie głazu znajduje się krzyż z 1874 roku, który postawili tam niemieccy mieszkańcy wsi.

Największe opactwo w Polsce i na świecie

opactwo cystersów w Lubiążu
Opactwo cystersów w Lubiążu. Fot. Shutterstock

Opactwo cystersów w Lubiążu w woj. dolnośląskim jest nie tylko największym w Polsce, ale i na świecie. Arcydzieło polskiego baroku ma 223 m długości, a jego fasada jest najdłuższą fasadą barokową w Europie. Według list największych opactw, jest to drugi co do wielkości tego typu obiekt sakralny na świecie.

Czytaj więcej: Opactwo cystersów w Lubiążu – największe na świecie

Największy w Polsce: Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór. Fot. Shutterstock

Gdy wytężaliśmy umysł nad tekstem o największych polskich zamkach, wyszła nam rzecz niebywała. Gdyby Krzyżtopór uznać za zamek, jest on większy od Malborka! Krzyżtopór to największy zamek w Polsce? Wszystko na to wskazuje. Tylko że formalnie jest to… pałac.

Czytaj więcej: Zamek Krzyżtopór – 11 ciekawostek o tajemniczej ruinie

Jeśli Krzyżtopór uznać za pałac, to i tak pozostaje największym istniejącym pałacem w Polsce. Był to największy kompleks pałacowy w Europie i pozostał nim do momentu, kiedy ukończono Wersal. Tak więc niezależnie, czy uważacie go za zamek (tak się zwyczajowo i potocznie na niego mówi) czy pałac (architektonicznie Krzyżtopór nie jest zamkiem), to i tak jest on największy w obu kategoriach jeśli chodzi o powierzchnię obiektu. Malbork ma większą działkę i kubaturę.

Przeczytaj koniecznie: Największe zamki w Polsce – nie uwierzycie, to wcale nie tak, jak myślicie!

Najdłuższa forteca w Polsce

Twierdza Modlin. Fot. Shutterstock

Twierdza Modlin to potężny system umocnień położony zaledwie 35 kilometrów od Warszawy. Mało kto wie, że koszary wojskowe wchodzące w skład kompleksu to najdłuższy budynek w Europie. Ten niewyobrażalnie wielki system fortów w czasie oblężeń był schronieniem nawet dla 60 tysięcy ludzi. Twierdza Modlin jest znacznie większa niż Wawel czy zamek w Malborku.

Czytaj więcej: Twierdza Modlin – najdłuższy budynek w Europie

Najwyższy budynek w Polsce

sky tower
Sky Tower. Fot. Shutterstock

W zależności od tego, jak zmierzycie wysokość, najwyższy w Polsce jest Sky Tower lub Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Wrocławski budynek jest najwyższy do dachu (215 m licząc z żaglem i 205,82 m do dachu), a PKiN ma największą wysokość bezwzględną razem z anteną (237 m, z kolei do dachu jedynie 187,68 m).

Czytaj więcej: Sky Tower – ciekawostki, o których nie wiedzieliście

Możecie jednak trochę poczekać. Varso Tower będzie nie tylko najwyższym budynkiem w Polsce, ale też w Europie nie licząc Rosji. Budowa się już rozpoczęła, a zakończyć ma się w 2020 roku. Do dyspozycji będzie taras dwukrotnie wyżej położony niż ten na PKiN, a także restauracja na 46. i 47. piętrze. Varso Tower ma mieć 310 m wysokości z iglicą.

Czytaj więcej: Tak powstaje najwyższy budynek w Polsce i całej Unii (LIVE)

Największa tama w Polsce

zapora na solinie
Zapora na Solinie. Fot. Shutterstock

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem nad Jeziorem Solińskim jest zapora, która powstała ze względów bezpieczeństwa po tym, jak okoliczne miejscowości często były podtapiane.

Wysoka na 82 m betonowa tama jest najwyższą w Polsce. Powstała według projektu profesora Karola Pomianowskiego. Dziś jest to przede wszystkim jedna z największych atrakcji turystycznych regionu, która przyciąga turystów odwiedzających Jezioro Solińskie i Bieszczady.

Czytaj więcej: Solina – oaza spokoju w Bieszczadach

Największy kościół w Polsce

Bazylika w Licheniu. Fot. Shutterstock

Największy kościół w Polsce znajduje się w Licheniu Starym. To monumentalna świątynia wzorowana na bazylice św. Piotra w Rzymie. Znajduje się w województwie wielkopolskim niedaleko Konina. Licheń stał się miejscem pielgrzymkowym o światowym znaczeniu, choć nie brakuje związanych z nim kontrowersji.

Niektórzy krytykują zbędny monumentalizm Lichenia. Bazylika ma 300 tys. m sześc. kubatury i 23 tys. mkw powierzchni. Kopuła wznosi się na wysokość 103,5 m, a wieża sięga 141,5 m. W środku znajduje się największy w Polsce i 13. na świecie zespół organów. Budowa świątyni kosztowała ok. 200 mln zł.

Czytaj więcej: Licheń – największa bazylika w Polsce

Największy w Polsce terminal promowy

Terminal promowy Świnoujście
Terminal promowy Świnoujście. Fot. piotrbb, Shutterstock

Terminal promowy w Świnoujściu jest największy w Polsce. Jest to także jeden z najnowocześniejszych terminali na całym Bałtyku, w dodatku ważny, bo łączący Skandynawię z częścią południowej Europy. Rocznie przeprawia się tu ponad milion pasażerów (ale jest w stanie 2-3 razy więcej). Jednego dnia terminal jest w stanie obsłużyć 10 tys. osób i przeładować 3 tys. samochodów lub 500 wagonów kolejowych.

Największy pomnik w Polsce

Chrystus ze Świebodzina. Fot. Shutterstock

W Świebodzinie wznosi się największy pomnik Chrystusa w Polsce, ale i na całym świecie. Jeśli pod uwagę weźmiemy samą statuę, jest ona wyższa niż słynny Chrystus z Rio de Janeiro.

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie to pomnik na skalę światową. Jej wysokość to 36 metrów. 33 metry mierzy sama figura a 3 metry to wysokość korony znajdującej się na głowie. Chrystus z Rio jest 3 m niższy od naszego. Polski pomnik znajduje się na sztucznie usypanym kopcu, dzięki czemu jest widoczny nawet z odległych miejsc. Łączna wysokość figury i jej podstawy to 52,5 metra.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE