W średniowieczu na polskie ziemie sprowadzano zakonników w celach ewangelizacji. Posiadali oni duże majątki ziemskie, władali całymi miastami i okolicznymi wsiami, pobierali cła, byli więc ważną grupą społeczną. Wielkie opactwa i zakony pozostały ich spuścizną. Oto najciekawsze polskie opactwa i zespoły klasztorne.

1Opactwo benedyktynów w Tyńcu

Opactwo benedyktynów w Tyńcu. Fot. Shutterstock

Benedyktyni pojawili się w Tyńcu w 1044 r., przynajmniej według kroniki Jana Długosza. Ale niektórzy historycy twierdzą inaczej: że to nie Kazimierz I Odnowiciel, a Bolesław II Szczodry stał za ich sprowadzeniem. Miał ich sprowadzić przy okazji królewskiej koronacji.

Zakonnicy byli bardzo związani z królem. Ich działalność miała wspomóc odbudowę Kościoła i kraju. Dziś klasztor można zwiedzać. Część zakonników oprowadza liczne wycieczki, inni zajmują się pracą naukową albo fizyczną.

Czytaj także: Opactwo benedyktynów w Tyńcu – spektakularny klasztor na skale

Poprzedni
Poprzedni artykułNajbardziej rozczarowujące atrakcje Polski według turystów (Top 7)
Następny artykułZamek Korzkiew – rycerska twierdza Szlaku Orlich Gniazd, w której dziś możesz spać
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here