Zamek Moszna to miejsce wyjątkowe, które już po pierwszym spojrzeniu przynosi nam do głowy bajkowe skojarzenia. To jeden z najbardziej znanych zabytkowych obiektów na Opolszczyźnie. Zamek położony jest we wsi Moszna oddalonej około 40 km od Opola. Kompleks zamkowy w Mosznej to aż 365 pomieszczeń i 99 wież. Poznajcie niezwykłą historię tej budowli.

Zamek Moszna – perła na mapie Opolszczyzny

Zamek w Mosznej łączy w sobie różne style architektoniczne, fot. pixabay

Zamek Moszna to niezwykłe połączenie różnych stylów architektonicznych. Budowla powstała jako pałac barokowy, niestety w 1896 roku w kompleksie wybuchł pożar i strawił część budynku. Około roku 1900 powstała wschodnia część w stylu neogotyckim. Zaledwie dekadę później zamek w Mosznej doczekał się części zachodniej w stylu neorenesansowym. Dobrzy obserwatorzy bez problemu dostrzegą różnice pomiędzy poszczególnymi częściami zamku.

Tempo w jakim powstawał zamek w Mosznej zadziwiało wszystkich. Obiekt wzniesiono zaledwie w trzy lata, co było jak na tamte czasy osiągnięciem zadziwiającym. Nie dziwi fakt, że wokół zamku w Mosznej zaczęły narastać mity. Mówiło się, że budowniczym pomagały nadprzyrodzone siły. Właściciela zamku posądzona nawet o podpisanie paktu z samym diabłem. Późniejsze perypetie związane z tym miejscem były tłumaczone właśnie w ten sposób.

Ciężkie losy zamku w Mosznej

Zamek ma bardzo bogatą historię, fot. pixabay

Zamek przez wiele lat był siedzibą rodu Tiele-Wincklerów, a na polowania przyjeżdżał tu sam cesarz Wilhelm II. Do sprzedaży zamku rodzinie Tiele-Wincklerów doszło w 1866 roku. To właśnie syn właściciela majątku, Franz Hubert, podjął się rozbudowy zamku. Najgorszym zarządcą zamku w Mosznej był Claus-Peter, który zgodnie z zasadą majoratu przejął posiadłość po swoim ojcu Franzie Hubercie. Przez hulaszczy tryb życia roztrwonił on część zamkowego majątku, nie doczekał się potomka i w ostatnich latach życia przekazał posiadłość w ręce kuzyna, którego usynowił.

Ostatni właściciele zamku mieszkali tu do czasów wojny i ostatecznie uciekli z niego przed nadchodzącą armią czerwoną. Przez pewien czas w pałacu zakwaterowana była armia radziecka co przyczyniło się do dewastacji znacznej części wyposażenia i kradzieży wielu dzieł sztuki. Współczesne losy zamku układały się różnie – w pomieszczeniach mieścił się m.in szpital (do 2013 roku). Dziś Zamek Moszna jest tłem dla licznych wydarzeń kulturalnych, oferuje miejsca noclegowe i co roku przyciąga tłumy turystów.

Kto tu straszy?

zamek moszna
Zamek Moszna zachwyca o każdej porze roku, fot. Curioso, Shutterstock

Każdy szanujący się zamek musi mieć swojego ducha, który sieje postrach w jego komnatach. Nie inaczej jest w przypadku zamku w Mosznej. Jedna z mrożących krew w żyłach historii związana jest z angielską guwernantką. Ostatnią wolą kobiety były pochowanie jej w ojczystym kraju. Niestety właściciele pałacu nie spełnili prośby guwernantki i pochowali ją w parku. W ten sposób ściągnęli na siebie jej gniew i po dziś dzień duch kobiety straszy w pałacowych wnętrzach.

Inną mroczną historią związaną z zamkiem jest opowieść o służącej. Jedna z młodych pracownic została uwiedziona przez arystokratę i zaszła z nim w ciążę. Winckler wyparł się dziecka i porzucił służąca, a ta z rozpaczy powiesiła się na drzewie w parku otaczającym posiadłość w Mosznej. Ta historia budzi wątpliwości o tyle, że według źródeł Winckler nie mógł mieć dzieci. To jednak kolejna historia z zamkiem w tle, która nadaje klimatu temu miejscu.

Zamek czy pałac?

Bogato zdobiona elewacja Zamku w Mosznej, fot. pixabay

Pewne kontrowersje przysparza nazewnictwo obiektu w Mosznej. Chociaż zdecydowanie częściej słyszymy o zamku w Mosznej niż o Pałacu to zgodnie z obowiązującymi definicjami powinniśmy nazywać go pałacem. Zamek zgodnie z definicją, to samodzielny budynek ze średniowiecza który łączy dominującą funkcję obronną z mieszkaniową.  Jak już wiemy, Zamek Moszna powstał znacznie później i pełnił funkcje głównie mieszkalne. Powszechnie przyjęła się jednak nazwa zamek i tak również tytułujemy rezydencję rodu Tiele-Wincklerów w tym tekście.

Szkoła magii rodem z powieści J.K Rowling

Zamek w Mosznej to gratka dla fanów Harry’ego Pottera, fot. pixabay

Znawcy powieści o małym czarodzieju mogą dopatrzeć się pewnych skojarzeń pomiędzy zamkiem w Mosznej a szkołą magii znaną z powieści J.K Rowling. Zamek nie tylko wizualnie przypomina Hogwart, ale jest też siedzibą Szkoły Czarodziejów! Najmłodsi fani Harry’ego Pottera powinni być zachwyceni informacją, że każdy z nich choć na chwilę może się przenieść do szkoły pełnej czarów, tajemniczych komnat i dobrej zabawy. W Zamku Moszna organizowane są obozy dla dzieci w wieku od 9 do 18 lat podczas, których uczestnicy biorą udział w zajęciach z zakresu zielarstwa, wróżbiarstwa a nawet quidditch’a.

To niejedyna atrakcja zamku w Mosznej. Coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy jazdy konnej. W 1948 roku w bezpośrednim sąsiedztwie zamku, na terenie zabytkowego parku, powstała stadnina koni. Organizowane są tu kilkudniowe rajdy konne, które pozwalają na zbliżenie się do dawnych czasów i zwiedzanie okolic z zupełnie innej perspektywy.

zamek moszna
Zamek w Mosznej, fot. Doin, Shutterstock
Zamek w Mosznej, fot. Shutterstock