Zamek Moszna to miejsce wyjątkowe, które już po pierwszym spojrzeniu przynosi nam do głowy bajkowe skojarzenia. To jeden z najbardziej znanych zabytkowych obiektów na Opolszczyźnie. Zamek Moszna ma aż 365 pomieszczeń i 99 wież. Poznajcie niezwykłą historię tej budowli.

Zamek Moszna – perła na mapie Opolszczyzny

Zamek Moszna
Zamek Moszna łączy w sobie różne style architektoniczne. Fot. Pixabay

Zamek Moszna łączy różne style architektoniczne. Budowla powstała jako pałac barokowy, niestety w 1896 roku w kompleksie wybuchł pożar i strawił część budynku.

Około roku 1900 powstała wschodnia część w stylu neogotyckim. Zaledwie dekadę później zamek w Mosznej doczekał się części zachodniej w stylu neorenesansowym. Dobrzy obserwatorzy bez problemu dostrzegą różnice pomiędzy poszczególnymi częściami zamku.

Tempo w jakim powstawał zamek Moszna zadziwiało wszystkich. Obiekt wzniesiono zaledwie w trzy lata, co było jak na tamte czasy osiągnięciem zadziwiającym. Nie dziwi fakt, że zamek w Mosznej zaczął obrastać w mity. Mówiło się, że budowniczym pomagały nadprzyrodzone siły. Właściciela zamku posądzono nawet o podpisanie paktu z samym diabłem.

Ciężkie losy zamku w Mosznej

Zamek Moszna
Zamek Moszna ma bardzo bogatą historię. Fot. Pixabay

Zamek w Mosznej przez wiele lat był siedzibą rodu Tiele-Wincklerów, a na polowania przyjeżdżał tu sam cesarz Wilhelm II. Do sprzedaży zamku rodzinie Tiele-Wincklerów doszło w 1866 roku. To właśnie syn właściciela majątku, Franz Hubert, rozbudował zamek Moszna.

Najgorszym zarządcą jakiego miał zamek w Mosznej był Claus-Peter. Przez hulaszczy tryb życia roztrwonił część zamkowego majątku, nie doczekał się potomka i w ostatnich latach życia przekazał zamek Moszna w ręce kuzyna.

Ostatni właściciele zamku w Mosznej mieszkali tu do czasów wojny i ostatecznie uciekli z niego przed nadchodzącą armią czerwoną. Przez pewien czas w pałacu Moszna zakwaterowana była armia radziecka co przyczyniło się do dewastacji znacznej części wyposażenia i kradzieży wielu dzieł sztuki.

W tym miejscu działał m.in szpital (do 2013 roku). Dziś Zamek Moszna  oferuje miejsca noclegowe i co roku przyciąga tłumy turystów.

Kto tu straszy?

zamek moszna
Zamek Moszna zachwyca o każdej porze roku. Fot. Curioso, Shutterstock

Każdy szanujący się zamek musi mieć swojego ducha, który sieje postrach w jego komnatach. Zamek w Mosznej nawiedza angielska guwernantka. Ostatnią wolą kobiety były pochowanie jej w ojczystym kraju. Niestety właściciele pałacu nie spełnili prośby i pochowali ją w parku. W ten sposób ściągnęli na siebie jej gniew i po dziś dzień duch kobiety nawiedza zamek Moszna.

Inną mroczną historią związaną z zamkiem jest opowieść o służącej. Została ona uwiedziona przez arystokratę i zaszła z nim w ciążę. Winckler wyparł się dziecka i porzucił służącą, a ta z rozpaczy powiesiła się na drzewie w parku otaczającym zamek w Mosznej. Według niektórych źródeł Winckler nie mógł mieć dzieci, ale legenda pozostaje legendą i buduje klimat jaki ma zamek Moszna.

Zamek czy pałac?

Zamek Moszna
Bogato zdobiona elewacja zamku w Mosznej. Fot. Pixabay

Pewne kontrowersje przysparza nazewnictwo obiektu w Mosznej. Chociaż zdecydowanie częściej słyszymy zamek Moszna niż pałac Moszna, zgodnie z obowiązującymi definicjami powinniśmy nazywać go pałacem.

Zamek zgodnie z definicją ma mieć dominującą funkcję obronną. Zamek Moszna pełnił funkcje głównie mieszkalne. Powszechnie przyjęła się jednak nazwa zamek w Mosznej i tak również tytułujemy rezydencję rodu Tiele-Wincklerów.

Szkoła magii rodem z powieści J.K Rowling

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej to gratka dla fanów Harry’ego Pottera. Fot. Pixabay

Znawcy powieści o Harrym Potterze dostrzegają, że zamek Moszna przypomina Hogwart. W dodatku nie tylko wizualnie – jest też siedzibą Szkoły Czarodziejów!

Zamek w Mosznej organizuje obozy dla dzieci w wieku od 9 do 18 lat podczas, których biorą udział w zajęciach zielarstwa, wróżbiarstwa a nawet quidditch’a.

Coś dla miłośników jazdy konnej zamek Moszna także oferuje. W 1948 roku w bezpośrednim sąsiedztwie zamku, na terenie zabytkowego parku, powstała stadnina koni. Organizowane są tu rajdy konne.

zamek moszna
Zamek Moszna. Fot. Doin, Shutterstock
Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej. Fot. Shutterstock