Zamek Moszna to miejsce wyjątkowe, które już po pierwszym spojrzeniu przynosi nam do głowy bajkowe skojarzenia. To jeden z najbardziej znanych zabytkowych obiektów na Opolszczyźnie. Zamek Moszna ma aż 365 pomieszczeń i 99 wież. Poznajcie niezwykłą historię tej budowli.

1Zamek Moszna – perła na mapie Opolszczyzny

Zamek Moszna łączy w sobie różne style architektoniczne. Fot. Pixabay

Zamek Moszna łączy różne style architektoniczne. Budowla powstała jako pałac barokowy, niestety w 1896 roku w kompleksie wybuchł pożar i strawił część budynku.

Około roku 1900 powstała wschodnia część w stylu neogotyckim. Zaledwie dekadę później zamek w Mosznej doczekał się części zachodniej w stylu neorenesansowym. Dobrzy obserwatorzy bez problemu dostrzegą różnice pomiędzy poszczególnymi częściami zamku.

Tempo w jakim powstawał zamek Moszna zadziwiało wszystkich. Obiekt wzniesiono zaledwie w trzy lata, co było jak na tamte czasy osiągnięciem zadziwiającym. Nie dziwi fakt, że zamek w Mosznej zaczął obrastać w mity. Mówiło się, że budowniczym pomagały nadprzyrodzone siły. Właściciela zamku posądzono nawet o podpisanie paktu z samym diabłem.

O rozgrabieniu dzieł sztuki zamku w Mosznej przez armię radziecką czytaj na kolejnej stronie.

Poprzedni