Strona głównaCiekawostkiZamek w Bodzentynie – biskupia twierdza w ruinie warta odwiedzenia

Zamek w Bodzentynie – biskupia twierdza w ruinie warta odwiedzenia

W powiecie kieleckim można podziwiać zamek w Bodzentynie. To ruiny twierdzy nad Psarką, która niegdyś służyła za biskupią warownię. Zbudowano ją w miejscu dawnych pałaców biskupów krakowskich z polecenia kolejnego biskupa w II poł. XIV w.

Biskupia twierdza

Zamek w Bodzentynie. Fot. Shutterstock

Pierwszy drewniany zamek w Bodzentynie zbudowano w XIV wieku z polecenia biskupa krakowskiego Bodzanta, który opuścił Kraków i właśnie na wzniesieniu nad Psarką kazał zbudować drewnianą warownię. Ta nie przetrwała jednak długo, dlatego w II połowie XIV wieku kolejny biskup krakowski Florian herbu Jelita kazał postawić w tym miejscu murowaną twierdzę. Otoczono ją fosą i połączono z murami miejskimi Bodzentyna.

Rozkwit zamku w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie. Fot. Shutterstock

Jednym z ważniejszych wydarzeń był pobyt króla Władysława Jagiełły na zamku w Bodzentynie w 1410 roku przed bitwą pod Grunwaldem. W kolejnych wiekach warownia rozkwitała i była przebudowana w stylu renesansowym a potem barokowym. XV i XVI wiek to czas największego jej rozkwitu. Pierwsza rozbudowa miała miejsce po pożarze w 1413 r., a następnie w XV w. nowe skrzydło z wieżyczkami kazał dobudować kardynał Fryderyk Jagiellończyk. Jedna ze słynnych przebudów miała też miejsce w XVIII w. i uczestniczył w niej znany architekt Jakub Fontana.

Koniec zamku w Bodzentynie

zamek w bodzentynie
Zamek w Bodzentynie. Fot. Shutterstock

Gdy zakończono budowę pałacu biskupów w Kielcach, upaństwowiono zamek w Bodzentynie (w 1789 r.). Zdecydowali o tym posłowie Sejmu Czteroletniego. Przekształcono w spichlerz i szpital wojskowy. Ostatecznie opustoszał w 1814 roku, a w kolejnych latach popadał w ruinę. Mimo że na początku XX w. objęto go ochroną, to nigdy nie przeszedł renowacji i dziś jest jedynie zabezpieczony jako trwała ruina.

Zamek w Bodzentynie – jak dojechać?

Zamek w Bodzentynie. Fot. Shutterstock

Zamek znajduje się w miejscowości Bodzentyn w województwie świętokrzyskim w powiecie Kieleckim. Położona jest ona między Kielcami a Ostrowcem Świętokrzyskim. Z Kielc jedzie się tam pół godziny: najpierw drogą 74, a następnie 745 przez Mąchocice Kapitulne i Świętą Katarzynę. Alternatywna droga odbija z ekspresowej siódemki przez Zaskale i Wzdół-Kolonię.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE