Strona głównaCiekawostkiZamek w Kętrzynie –krzyżacka siedziba prokuratora

Zamek w Kętrzynie –krzyżacka siedziba prokuratora

W woj. warmińsko-mazurskim, na zachód od Giżycka, wznosi się piękny zamek w Kętrzynie. To krzyżacka twierdza z XIV wieku, dawna siedziba prokuratora zakonu. Zachowała się dość dobrze do naszych czasów, a obecnie przechodzi remont. Co jeszcze powinniście o niej wiedzieć?

Historia zamku w Kętrzynie

Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie. Fot. Stefang1952, CC BY-SA 3.0

Zamek powstał w miejscu XIV-wiecznej osady Rast. Podbili ją Krzyżacy i zbudowali tam swoją strażnicę, na początku drewnianą. W ten sposób wzmocnili swoją pozycję na zdobytym terenie. Zamek murowany powstał w połowie XIV wieku. Urzędował w nim krzyżacki prokurator. Nie była to jednak bardzo zbrojna warownia. W 1410 roku zamek został poddany wraz z miastem wojskom Władysława Jagiełły. Prawdopodobnie i tak nie obroniłby się przed najazdem polskich wojsk. Dopiero gdy rok później Krzyżacy odzyskali warownię, wzmocnili mury. Ale i to nie ochroniło ich w 1454 roku przed zbuntowanymi mieszczanami, którzy zdobyli twierdzę i zabili krzyżackiego prokuratora.

Następnie zamek przechodził z rąk do rąk. W XVI wieku był siedzibą starosty. W XVII i XVIII wieku przechodził przebudowy. Pod koniec XVIII w. budowlę zniszczył pożar.

Najnowsze dzieje zamku

Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie. Fot. Ludwig Schneider, CC BY-SA 4.0

Co ciekawe, na początku XX wieku jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, zamek został wykupiony przez miasto i powstały tam lokale mieszkalne. W starych murach wykuto nowe okna. W międzywojniu mieszkali tam urzędnicy i mieściła się siedziba urzędu finansowego. Część piwnic przekształcono w schron lotniczy. Natomiast pod koniec II wojny światowej Niemcy wycofywali się przed nadchodzącą Armią Czerwoną, która zniszczyła miasto, w tym część zamku.

Warownię odbudowano dopiero w latach 60. korzystając z historycznych rysunków. Dziś mieści się tam bractwo rycerskie, biblioteka i muzeum.

Zamek w Kętrzynie obecnie nieczynny

Zamek w Kętrzynie
Zamek w Kętrzynie. Fot. Serdelll, CC BY-SA 3.0

Aktualnie zamek w Kętrzynie jest niedostępny dla zwiedzających. Na stronie zamku można znaleźć krótki komunikat:

– W związku z licznymi zapytaniami, informujemy, że z powodu remontu zamek ze względów bezpieczeństwa jest niedostępny dla zwiedzających. Prosimy o stosowanie się do zaleceń wykonawcy remontu.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE