Zawsze jeździcie w Karkonosze, albo w Bieszczady? Czas na zmianę. Beskid Sądecki, który zauroczy Was swoimi krajobrazami i pięknymi zakątkami. Tutaj możecie podreperować zdrowie w jednym z ośmiu uzdrowisk lub ruszyć w niezbyt forsowną wędrówkę po górach. Stolica regionu, Nowy Sącz, ma również bardzo ciekawą ofertę turystyczną. Malownicze drewniane cerkwie są właśnie tu. Oto zjawiskowe miejsca w Beskidzie Sądeckim gdzie wrócisz jeszcze nie raz.

1Nowy Sącz – jest i skansen

Rynek w Nowym Sączu
Nowy Sącz, widok na Ratusz i Bazylikę św. Małgorzaty. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Nowy Sącz jest największym miastem Beskidu Sądeckiego. Miejscowi mówią o nim po prostu Sącz. Warto zobaczyć to miasto lokowane już w 1292 roku. Jego zachodnią granicę wyznaczają Dunajec i Poprad, a trzecia rzeka Kamienica przepływa przez środek miasta. Centrum Nowego Sącza znajduje się na wzniesieniu, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę.

Na Rynku uwagę przykuwa neorenesansowy ratusz z 1897 roku. Warto wejść do środka i zobaczyć piękne dekoracje w stylu neobarokowym i neorenesansowym. W bliskim sąsiedztwie znajduje się kilka kościołów. Szczególnie warto odwiedzić bazylikę kolegiacką św. Małgorzaty, która znajduje się naprzeciwko. Parę kroków dalej zobaczymy też ruiny zamku królewskiego, w którym bywał Władysław Jagiełło, czy dawną synagogę.

Bardzo ciekawą atrakcją Nowego Sącza jest Sądecki Park Etnograficzny, w skład którego wchodzi skansen i miasteczko Galicyjskie. Ma się tutaj wrażenie, jakby cofnęło się o ponad 100 lat, kiedy ziemie te nazywane były Galicją i stanowiły prowincję Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Poprzedni
Poprzedni artykułNajpiękniejsze miejsca na Pomorzu (Top 19)
Następny artykułZamek w Kętrzynie –krzyżacka siedziba prokuratora
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here