Strona głównaTop 10Beskid Sądecki – 9 zjawiskowych miejsc, do których będziesz wracać

Beskid Sądecki – 9 zjawiskowych miejsc, do których będziesz wracać

Zawsze jeździcie w Karkonosze, albo w Bieszczady? Czas na zmianę. Beskid Sądecki, który zauroczy Was swoimi krajobrazami i pięknymi zakątkami. Tutaj możecie podreperować zdrowie w jednym z ośmiu uzdrowisk lub ruszyć w niezbyt forsowną wędrówkę po górach. Stolica regionu, Nowy Sącz, ma również bardzo ciekawą ofertę turystyczną. Malownicze drewniane cerkwie są właśnie tu. Oto zjawiskowe miejsca w Beskidzie Sądeckim gdzie wrócisz jeszcze nie raz.

Nowy Sącz – jest i skansen

Nowy Sącz, widok na Ratusz i Bazylikę
Nowy Sącz, widok na Ratusz i Bazylikę św. Małgorzaty. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Nowy Sącz jest największym miastem Beskidu Sądeckiego. Miejscowi mówią o nim po prostu Sącz. Warto zobaczyć to miasto lokowane już w 1292 roku. Jego zachodnią granicę wyznaczają Dunajec i Poprad, a trzecia rzeka Kamienica przepływa przez środek miasta. Centrum Nowego Sącza znajduje się na wzniesieniu, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę.

Na Rynku uwagę przykuwa neorenesansowy ratusz z 1897 roku. Warto wejść do środka i zobaczyć piękne dekoracje w stylu neobarokowym i neorenesansowym. W bliskim sąsiedztwie znajduje się kilka kościołów. Szczególnie warto odwiedzić bazylikę kolegiacką św. Małgorzaty, która znajduje się naprzeciwko. Parę kroków dalej zobaczymy też ruiny zamku królewskiego, w którym bywał Władysław Jagiełło, czy dawną synagogę.

Bardzo ciekawą atrakcją Nowego Sącza jest Sądecki Park Etnograficzny, w skład którego wchodzi skansen i miasteczko Galicyjskie. Ma się tutaj wrażenie, jakby cofnęło się o ponad 100 lat, kiedy ziemie te nazywane były Galicją i stanowiły prowincję Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Krynica-Zdrój – miasto Nikifora

Krynica Zdrój dom Zdrojowy
Krynica Zdrój, Dom Zdrojowy. Fot. Shutterstock

Beskid Sądecki atrakcje ma piękne. Wiele z nich znajdziemy w Krynicy-Zdroju i z pewnością chętnie będziemy tam wracać. Miasto nad Kryniczanką od ponad stu lat przyciąga kuracjuszy pragnących podreperować zdrowie w tutejszym uzdrowisku. Krynica-Zdrój jest świetną bazą wypadową do turystyki pieszej czy rowerowej, co jak wiadomo też sprzyja zdrowiu.

W samej miejscowości znajdziecie liczne atrakcje. Do najciekawszych należy Muzeum Nikifora mieszczące się w pięknej niebieskiej drewnianej willi Romanówce z XIX w. położonej przy Bulwarach Dietla. Muzeum poświęcone jest krynickiemu malarzowi prymitywiście, Nikiforowi, który przez całe życie był mocno związany z Krynicą i tu codziennie malował swoje obrazki.

W sierpniu można tu trafić na Festiwal im. Jana Kiepury, który odbywa się w Krynicy od ponad 50 lat. Znawcy muzyki operowej mogą spotkać tu wtedy wiele światowych gwiazd. W trakcie festiwalu w Krynicy panuje wyjątkowa atmosfera.

Jaworzyna Krynicka – rekreacja latem i zimą

Beskid Sądecki atrakcje Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Jaworzyna Krynicka wznosi się na wysokość 1114 m n.p.m. i przy dobrej widoczności roztacza się z jej szczytu piękna panorama. Latem można wejść na górę szlakami turystycznymi lub wjechać kolejką gondolową. Do wagonika gondoli można zabrać rower i ze szczytu Jaworzyny zjechać łagodnymi szlakami na sam dół lub na inne pobliskie wzniesienia, jak chociażby Wierchomlę. Trasę tę mogą pokonać już nawet kilkuletnie dzieci. Można też skorzystać z oferty wypożyczalni rowerów elektrycznych, która działa na górze. Zimą Jaworzynę opanowują narciarze zjazdowi, chociaż dla miłośników biegówek też jest w okolicy sporo tras.

Beskid Sądecki atrakcje – Tylicz

Tylicz cerkiew Kosmy i Damiana
Tylicz, cerkiew śś. Kosmy i Damiana. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Warto zajrzeć też do Tylicza, który leży 7 kilometrów od Krynicy-Zdroju. Jego główną atrakcją jest greckokatolicka cerkiew z XVIII wieku. Cerkiew jest udostępniona do zwiedzania niemal codziennie. W jej wnętrzu czeka do obejrzenia piękny ikonostas.

Przy spokojnym ryneczku w Tyliczu stoi inna świątynia, którą warto zobaczyć: kościół pw. śś. Piotra i Pawła z 1612 roku. W jego pięknym wnętrzu uwagę przykuwa rokokowy ołtarz z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI wieku, barokowa chrzcielnica i osiemnastowieczne klasycystyczne organy.

Beskid Sądecki atrakcje ma też dla dzieci. W Tyliczu najmłodsi chętnie wybiorą się do mofety, gdzie w środku lasu woda tajemniczo bulgocze. A ponieważ droga do mofety prowadzi przez ośrodek Domki w lesie, to w upalny dzień szkraby mogą też popluskać się tam w basenie.

Cerkwie łemkowskie – powrót do przeszłości

Polichromia z 1604 roku w cerkwi W Powroźniku
Polichromia z 1604 roku w cerkwi w Powroźniku. Fot. Pecold, Shutterstock

Beskid Sądecki atrakcje kryje też dla amatorów sztuki sakralnej. To właśnie tu znajduje się mnóstwo przepięknych cerkwi greckokatolickich pochodzących z czasów, kiedy na ziemiach tych mieszkali jeszcze Łemkowie. Jedna z nich, cerkiew w Powroźniku niedaleko Krynicy-Zdroju, zasługuje na szczególną uwagę. Najstarsza jej część powstała już w 1600 roku, natomiast polichromia, która zdobi jej wnętrze – obecnie jest to zakrystia, pochodzi z 1604 r. Oprócz tego we wnętrzu świątyni zobaczymy zabytkowy ikonostas, który jest nietypowo przesunięty, a jego powrót na właściwe miejsce planowany jest na 2020 r.

Przeczytaj więcej: Cerkwie łemkowskie – wyjątkowy szlak w Małopolsce

Radziejowa – czyli ta najwyższa

Radziejowa Beskid Sądecki atrakcje
Beskid Sądecki atrakcje – malownicza Radziejowa. Fot. Shutterstock

Radziejowa to najwyższy szczyt w Beskidzie Sądeckim o wysokości 1266,5 m n.p.m. Wielkość ta daje jej 7 miejsce wśród najwyższych szczytów Korony Gór Polski. Na północnym stoku Radziejowej znajduje się rezerwat przyrody Baniska. Dzięki wieży widokowej zbudowanej na szczycie Radziejowej w 2006 roku, turyści mogą podziwiać stamtąd niezwykłe panoramy. Wybierzcie się tam na wędrówkę, naprawdę warto.

Szczawnica – dla zdrowia

Szczawnica Beskid Sądecki atrakcje
Beskid Sądecki atrakcje – Szczawnica. Fot. Shutterstock

Szczawnica to wyjątkowo pięknie położone uzdrowisko w dolinie potoku Grajcarka. Niewątpliwie jest wielką atrakcją Beskidu Sądeckiego. Znakomity mikroklimat od 200 lat sprzyja poprawie funkcjonowania górnych dróg oddechowych. Najwięcej uzdrowisko zawdzięcza Józefowi Szalay, który poświęcił 40 lat swojego życia na rozwój Szczawnicy. Warto tu przyjechać jeśli cierpicie na alergie, astmę oskrzelową, przewlekły stan zapalny nosa, ale także problemy z kręgosłupem lub stawami. Podczas pobytu warto wybrać się do Pijani Wód Mineralnych poprawiających zdrowie i samopoczucie.

Nazwa miejscowości Szczawnica pochodzi od znajdujących się tutaj kwaśnych wód, które po góralsku nazywane są szczawami. Na terenie uzdrowiska znajdują się źródła dwunastu kwaśnych wód mających swoje walory zdrowotne. Pierwsza wzmianka o istnieniu na tych terenach osady pochodzi z 1413 roku. To wtedy król Władysław Jagiełło w zapisanych dokumentach wymienia dwie Szczawnice: Wyżną i Niżną.

Miasto położone jest u podnóża góry Bryjarki w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego.

Zobacz też: Szczawnica – uzdrowisko w górach i dolinach

Rytro – klimat dawnej legendy

Beskid Sądecki atrakcje Rytro
Beskid Sądecki atrakcje – Rytro, średniowieczny zamek i widok na Poprad. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Z nazwą miejscowości związana jest legenda przywołująca czasy wojen z Krzyżakami. Jak głosi, ówczesny włodarz zamku, Bojomir, był bardzo nieszczęśliwy i nienawidził zakonników. Porwali oni jego ukochanego syna, Jaśka. Jedyną pociechą Bojomira był niedźwiedź Bartek, który był z nim od małego.

Pewnego razu przyprowadzono do Bojomira młodego Krzyżaka, więźnia w lochach jego zamku. Młodzieniec był bardzo cierpiący i Bojomir w chwili słabości zgodził się opatrzyć mu rany. Kiedy młody zakonnik został przyprowadzony do władcy, zobaczył niedźwiedzia, wykrzyknął jego imię i zemdlał. Okazało się, że Krzyżak był ukochanym synem, Jaśkiem, którego zakonnicy wychowali. To od jego powrotu, a konkretnie słowa ritter, co po niemiecku oznacza rycerz, wzięła się nazwa miejscowości.

Na szczególną uwagę w Rytrze zasługuje Willa Poprad. Stoi ona tuż nad brzegiem Popradu i jest przepięknym obiektem. Może wstąpicie tam na filiżankę kawy.

Poprad – spływ z flisakami

spływ rzeką Poprad z flisakami
Poprad, spływ rzeką z flisakami. Fot. Shutterstock

Poprad to górska rzeka, która ma swe źródła w Tatrach Słowackich na wysokości niemal 2000 m n.p.m. Ciekawostką jest jej niecodzienny przebieg – to jedyna rzeka w Polsce, której źródła znajdują się na południowych stokach Karpat, a mimo to jest w zlewisku morza Bałtyckiego.

Rzeka oddziela dwa główne pasma Beskidu Sądeckiego: Pasmo Radziejowej i Pasmo Jaworzyny. Stanowi też granicę polsko-słowacką na dwóch odcinkach: najpierw od Leluchowa do Muszyny (5,1 km), a potem od Legnavy do Piwnicznej-Zdroju (26 km). Wpada do Dunajca między Starym a Nowym Sączem.

Ekscytującą atrakcją regionu są spływy przełomem rzeki. Organizowane są spływy pontonowe, na przykład na trasie z Muszyny do Żegiestowa albo na tratwach z flisakami – z Piwnicznej do Rytra.

Jeśli lubicie podziwiać widoki na rzekę ze strony lądu, to z Krynicy-Zdroju do Piwnicznej-Zdroju wzdłuż Popradu biegnie malownicza lokalna droga widokowa.

Piwniczna-Zdrój

Piwniczna-Zdrój
Piwniczna-Zdrój. Fot. Pixabay

Skoro wspomnieliśmy już o Piwnicznej-Zdroju, powiedzmy nieco więcej. Można się tu nie tylko wybrać na spływ Popradem lub jeden z górskich szlaków do pięknie położonych zamków. Najpiękniejsze atrakcje Piwnicznej-Zdroju niedaleko granicy ze Słowacją to także m.in. niezwykły rezerwat Biała Woda, Pijalnia Wód Mineralnych, wodospad i lokalne muzeum.

Czytaj więcej: Piwniczna-Zdrój – atrakcje uzdrowiska nad Popradem (Top 8)

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE