Zawsze jeździsz w Karkonosze, albo w Bieszczady? Czas na zmianę. Odkryj Beskid Sądecki, który zauroczy Cię swoimi krajobrazami i pięknymi zakątkami. Tutaj możesz podreperować zdrowie w jednym z ośmiu uzdrowisk. Możesz wybrać się na niezbyt forsowną wędrówkę po górach lub popływać po rzece z flisakami. Stolica regionu, Nowy Sącz, ma również bardzo ciekawą ofertę turystyczną. Malownicze drewniane cerkwie są właśnie tu. Oto zjawiskowe miejsca w Beskidzie Sądeckim gdzie wrócisz jeszcze nie raz.

1Nowy Sącz – jest i skansen

Nowy Sącz, widok na Ratusz i Bazylikę św. Małgorzaty. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Nowy Sącz jest największym miastem Beskidu Sądeckiego. Miejscowi mówią o nim po prostu Sącz. Warto zobaczyć to miasto lokowane już w 1292 roku. Jego zachodnią granicę wyznaczają rzeki Dunajec i Poprad, a trzecia rzeka Kamienica przepływa przez środek miasta. Centrum Nowego Sącza znajduje się na wzniesieniu, skąd rozpościera się piękny widok na otaczające pagórki.

Na rynku uwagę przykuwa neorenesansowy ratusz z 1897 roku. Warto wejść do środka i zobaczyć piękne dekoracje w stylu neobarokowym i neorenesansowym. W bliskim sąsiedztwie ratusza znajduje się kilka kościołów. Szczególnie warto odwiedzić bazylikę kolegiacką św. Małgorzaty, która znajduje się naprzeciw ratusza. Parę kroków dalej zobaczymy też ruiny zamku królewskiego, w którym bywał Władysław Jagiełło, czy dawną synagogę.

Bardzo ciekawą atrakcją Nowego Sącza jest Sądecki Park Etnograficzny, w skład którego wchodzi skansen i miasteczko Galicyjskie. Ma się tutaj wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie o ponad 100 lat, kiedy ziemie te nazywane były Galicją i stanowiły prowincję Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here