Strona głównaCiekawostkiZamek w Prochowicach – zapomniana rycerska warownia chroniąca przed zarazą

Zamek w Prochowicach – zapomniana rycerska warownia chroniąca przed zarazą

W Prochowicach na Dolnym Śląsku stoi zapomniany zamek. To jedna z niewielu w Polsce warowni rycerskich. Nawet Dolnoślązacy zazwyczaj nie wiedzą o istnieniu tej dość dobrze zachowanej twierdzy. Warto ją odkryć i zrobić sobie miłą wycieczkę.

Siedziba rycerska koło Lubiąża

Zamek w Prochowicach. Fot. Barbara Maliszewska, CC BY-SA.3.0
Zamek w Prochowicach. Fot. Barbara Maliszewska, CC BY-SA.3.0

Budowa zamku w Prochowicach koło Lubiąża na Dolnym Śląsku, rozpoczęła się na przełomie XIII i XIV wieku. Na miejsce postawienia twierdzy wybrano siedzibę dawnego grodu. Warownia została ufundowana przez Iko von Parschwitza, dworzanina księcia Bolesława Rogatki. Na początku postawiono drewniany zameczek. Wnuk Iko, Stefan zainwestował w XIV wieku więcej pieniędzy w rodowy zamek. Za jego życia powstała ufortyfikowana siedziba rycerska, których do dziś w Polsce zachowało się niewiele.

Twierdza chroniąca przed zarazą

Zamek w Prochowicach. Fot. Barbara Maliszewska, CC BY-SA.3.0
Zamek w Prochowicach. Fot. Barbara Maliszewska, CC BY-SA.3.0

W XV i XVI wieku zamek rycerski w Prochowicach był przekształcany w rezydencję w stylu renesansowym, ale nie stracił swojego obronnego charakteru. Wtedy dobudowano m.in. wieżę obronną.

Gdy władanie von Parschwitzów zakończyło się, twierdza przechodziła na własność innych rodów. Mieszkali tam m.in. książęta legniccy von Zedlitz, von Oppersdorf, a także Piastowie legniccy Hohenzollernowie i Habsburgowie.

W latach 1567-1568 na zamku w Prochowicach swoją siedzibę miał Henryk XI, który chronił się tam przed zarazą panującą w Legnicy.

Wojenne zniszczenia

Zamek nie miał szczęścia podczas działań wojennych. Pierwszy cios został zadany podczas wojny polsko-szwedzkiej, gdy zamkiem władali książęta legniccy. Szwedzi najechali zamek w 1612 r. Dalsza okupacja Szwedów w 1642 r. doprowadziła do wyburzenia części zamku.

Po śmierci ostatniego Piasta zamek przejęli Habsburgowie, a potem Hohenzollernowie, ale w niczyich rękach warownia nie pozostawała długo. To pogłębiało jej dewastację. Ostatnią próbę odbudowy przed wielką wojną podjął hrabia Kurt Strachwitz.

Ostateczną klęską była dla budowli II wojna światowa. W wyniku działań militarnych zamek został mocno zniszczony, choć jego ogólny kształt się zachował. Zaprzestano jakichkolwiek prób jego rekonstrukcji. Od kilkunastu lat stoi pusty, a obecnie to własność prywatna i według planów ma zostać odnowiona.

Zamek rycerski w Prochowicach – dojazd

Zamek w Prochowicach można oglądać za darmo z zewnątrz, należy pamiętać, że to obecnie własność prywatna. Z Wrocławia do Prochowic prowadzi droga nr 94, z której można zjechać w ul. Wrocławską jadąc od Wrocławia lub w ul. Legnicką jadąc od Lubina lub Legnicy. Ul. Zamkowa, przy której znajduje się zamek, jest boczną Legnickiej. Tam można zaparkować za darmo.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE