Strona głównaTop 10Najlepsze kurorty na Dolnym Śląsku (Top 9)

Najlepsze kurorty na Dolnym Śląsku (Top 9)

Gdzie najlepiej wypocząć na Dolnym Śląsku i mieć zagwarantowane mnóstwo atrakcji? Te miejscowości są idealnie położone i jest tu co robić. Oto najlepsze kurorty na Dolnym Śląsku.

Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój widziana z Parku Narodowego Gór Stołowych. Fot. Shutterstock

Przepiękna Kudowa-Zdrój położona jest w malowniczym otoczeniu Gór Stołowych. Było to pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w XIX-wiecznych Niemczech. Urokliwe budynki w Parku Zdrojowym tamtejsze pomniki i urodziwa Pijalnia Wód przyciągają mnóstwo kuracjuszy. Największą atrakcją miasta jest Kaplica Czaszek. Najpiękniejsze zakątki kryją się jednak tuż obok: miasta Park Narodowy Gór Stołowych, Błędne Skały, Szczeliniec. To po prostu trzeba zobaczyć.

Czytaj więcej: Kudowa-Zdrój atrakcje

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to przepiękny kurort na Dolnym Śląsku. Fot. Shutterstock

Jest to jedno z najpiękniejszych miasteczek na Dolnym Śląsku. Szklarska Poręba ma atrakcje na lato i zimę. To tu są największe wodospady w Karkonoszach: Szklarki i Kamieńczyk. Tutaj można pobiegać na nartach w Jakuszycach, powspinać się w parku linowym lub wejść na Szrenicę. Polecamy także wycieczkę na zamek Chojnik.

Czytaj także: Szklarska Poręba – góry i wodospady u Karkonosza

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Właściwości lecznicze świeradowskich wód mineralnych był znane już w XVI wieku. Pięknie położona miejscowość w Górach Izerskich przyciąga interesującymi trasami pieszymi, m.in. na Stóg Izerski i Halę Izerską. Można tu także pójść do Muzeum Chleba oraz oczywiście odwiedzić Pijalnię Wód Mineralnych i Dom Zdrojowy. To stąd często jeździ się by odwiedzić Zamek Czocha. Co ciekawe kiedyś miejscowość nazywana była Wieńcem-Zdrój.

Czytaj także: Świeradów-Zdrój – miasto budzącego się życia

Złoty Stok

Kopalnia złota Złoty Stok. Fot. Shutterstock

Złoty Stok to najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce. To tu znajduje się słynna kopalnia złota z podziemnym wodospadem. Oprócz Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku można tu zobaczyć zabytkowe centrum miasta z kamienicami, cmentarzem ewangelickim i budynkiem mennicy, kaplicę św. Anny na Kaplicznej Górze, czy też Hałdę Storczykową z rzadkimi gatunkami roślin.

Czytaj więcej: Złoty Stok – kopalnia złota i podziemny wodospad

Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój. Fot. Piotrbb, Shutterstock

Polanica-Zdrój i jej piękne okolice to idealne miejsce na urlop. Naturalnie jest tu Park Zdrojowy, a w pobliżu można pograć w szachy na wielkiej szachownicy lub zobaczyć kolorową fontannę. Dla aktywnych jest tor saneczkowy Góralka, a dla miłośników historii i architektury kościół Wniebowzięcia NMP, najstarsza świątynia w mieście. Miejscowość leży między Dusznikami-Zdrojem a Kłodzkiem.

Karpacz

Karpacz, świątynia Wang, fot. Artur Kowalczyk

Atrakcji tego miasta nie trzeba nikomu reklamować. Karpacz to jeden z najczęściej wybieranych dolnośląskich kurortów. Turyści przyjeżdżają tu, by wspiąć się na Śnieżkę. Niezmiennie przyciąga ich także kościół Wang. Podziwiają też zaporę na Łomnicy i anomalię grawitacyjną. Oglądają starą skocznię Orlinek i szaleją na stokach narciarskich. Atrakcji jest naprawdę wiele.

Zobacz więcej: Karpacz atrakcje

Jedlina-Zdrój

Jedlina-Zdrój. Fot. Pixabay

Jedlina-Zdrój to uzdrowisko niedaleko Wałbrzycha. Znajduje się blisko sztolni Riese, czyli Olbrzym, niemieckiego tajemniczego kompleksu podziemnych korytarzy. Będąc tam trzeba odwiedzić sztolnie w Walimiu, Rzeczce, Jugowicach, Osówce i Głuszycy. Leżą wokół Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Koniecznie trzeba się wybrać także na zamek Grodno. Atrakcją jest także pałac Jedlinka, Jezioro Lubachowskie i Park Aktywności Czarodziejska Góra.

Czytaj także: Riese i tunele pod zamkiem Książ

Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój. Fot. piotrbb, Shutterstock

Lądek-Zdrój to jedno z najpiękniejszych miast na Dolnym Śląsku. To uzdrowisko u podnóża Gór Złotych ze stacjami narciarskimi i licznymi szlakami turystycznymi. Warto się wspiąć na punkt widokowy na Iglicy. Jest tu Park Zdrojowy, a także słynny Kryty Most. W pobliżu można podziwiać ruiny zamku Karpień i jaskinię Radochowską.

Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój, Zieleniec. Fot. Shutterstock

Duszniki-Zdrój leżą między Kudową-Zdrojem a Polanicą-Zdrojem. Jako że to uzdrowisko i tam można znaleźć Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych. To w Dusznikach ma siedzibę słynne Muzeum Papiernictwa. Warto też odwiedzić dworek Fryderyka Chopina. Co roku w sierpniu odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Miasto jest świetną bazą wypadową w Góry Stołowe.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE