Zamek w Radzyniu Chełmińskim był jedną z najpotężniejszy warowni państwa krzyżackiego. Dziś przyciąga turystów dobrze zachowanymi murami, wysokimi gotyckimi oknami i wieżami z pięknym widokiem na okolicę. Tutaj kręcono także pięcioodcinkowy serial Pan Samochodzik i templariusze ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej.
Najpotężniejszy zamek państwa krzyżackiego
Twierdzę wzniesiono w 1234 roku. Początkowo była to jedynie drewniano-ziemna fortyfikacja, jednak dość szybko zamek w Radzyniu Chełmińskim stał się najpotężniejszą warownią w państwie krzyżackim. Dopiero ukończenie budowy zamku w Malborku sprawiło, że spadł on w hierarchii na drugie miejsce. Dlaczego odegrał on tak istotną rolę w historii zakonu? Przede wszystkim trzymano tu bardzo duże zapasy żywności ale także część skarbu zakonnego oraz osobiste srebra wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena.
Po bitwie pod Grunwaldem zamek przejęło wojsko polskie a skarb wpadł w ręce króla Władysława Jagiełły, który rozdzielił go między rycerzy. Po I rozbiorze Polski w 1772 r. warownia trafiła w ręce Prus, które rozpoczęły jej stopniową rozbiórkę. Z pozyskanego materiału budowlanego wzniesiono wiele domów w Radzyniu Chełmińskim.
Zamek w Radzyniu Chełmińskim nadal zachwyca
Na szczęście w roku 1837 roku na skutek protestów przerwano rozbiórkę zamku i zabezpieczono go przed dalszą dewastacją. Dzięki pracom konserwatorskim dziś ruiny zamku są udostępnione do zwiedzania. Jakie prace dokonano podczas pracy w warowni? Przede wszystkim odgruzowano twierdzę, wraz z jej okolicą, zabezpieczono sklepienia w piwnicach oraz zadaszono kaplicę.
Zamek w Radzyniu Chełmińskim, mimo że dziś jest ruiną, to swoim wyglądem przypomina o dawnej potędze Krzyżaków. Warownia zachwyca dobrze zachowanymi murami, wysokimi gotyckimi oknami i wieżami z pięknym widokiem na okolicę. To właśnie wieże stanowią największą atrakcję tego miejsca. Dwie narożne komnaty robią duże wrażenie zarówno, gdy widzimy budowlę z dołu jak i z góry, skąd podziwiać możemy także piękne okoliczne tereny. Piwnice zamku zostały świetnie zagospodarowane i dziś znajdują się w nich wystawy m.in. makiet budowli średniowiecznych i narzędzi tortur.
Tu kręcono Pana Samochodzika
Ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim stały się w 1971 roku planem zdjęciowym do serialu na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i Templariusze. Książkowa wioska Miłkokuk z ruinami krzyżackiego zamku to właśnie Radzyń Chełmiński. Było to największe wydarzenie w historii miasta przede wszystkim ze względu na grającego w filmie Stanisława Mikulskiego, który wcielił się w tytułową rolę. Na zamku do dziś pozostała pamiątka po filmie. W piwnicach warowni zobaczyć możemy narysowany na potrzeby serialu znak templariuszy.
Zwiedzanie:
- Zamek otwarty jest codziennie od 1 maja do 30 września od poniedziałku do niedzieli w godz. 10-18
- poza sezonem dostępny po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się
Koszt:
- bilet ulgowy: 6 zł
- bilet normalny: 8 zł
- grupy zorganizowane: 5 zł/os.