Strona głównaCiekawostkiZostań wolontariuszem – największa osada słowiańska w Europie Cię potrzebuje!

Zostań wolontariuszem – największa osada słowiańska w Europie Cię potrzebuje!

Byliście w Osadzie Słowiańskiej w Stobiernej w gminie Dębica? Niestety Słowianie ze Stowarzyszenia Palana Gera, którzy przez 9 lat tworzyli to miejsce musieli opuścić Osadę. Nie smućcie się jednak. Rozpoczęła się budowa nowej, największej Osady Słowiańskiej w Europie. Ty także możesz przyłączyć się do tego projektu i przeżyć niesamowitą przygodę!

Słowianie opuścili Osadę Słowiańską w Stobiernej

Osada Słowiańska w Stobiernej. Fot. CarpatiaBiznes.pl

Z pewnością część z was miała okazję gościć w Osadzie Słowiańskiej w Stobiernej w gminie Dębica. Osada z powodzeniem funkcjonowała od 2012 roku. Prowadzona była przez grupę pasjonatów ze Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki – Palana Gera. Niestety w wyniku pandemii i zatrzymania ruchu turystycznego w ubiegłym roku oraz przykrego nieporozumienia na temat płatności za dzierżawę terenu władze gminy wypowiedziały Stowarzyszeniu umowę. Słowianie Doliny Wisłoki musieli ostatecznie opuścić gród w Stobiernej.

Nad Zalewem Strzegocice powstaje piękny gród

W nowej Osadzie życie będzie płynąć swoim średniowiecznym rytmem. Fot. Stowarzyszenie Palana Gera

Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło. Członkowie Stowarzyszenia zaczęli już budowę nowej osady i mają w stosunku do niej wielkie ambicje. Ma to być największa osada słowiańska w Europie jeśli nie na świecie, zajmująca obszar 7 ha! Na początek wybudują 10 chat, które powinny być gotowe, tak aby osada mogła rozpocząć działalność w czerwcu tego roku.

Słowianom bogowie najwyraźniej sprzyjają bo po nieprzyjemnym rozstaniu z grodem w Stobiernej teraz otwierają się przed nimi wciąż nowe drzwi i ludzkie serca. Na początek zorganizowali zrzutkę na zakup drewna pod budowę chat, która zakończyła się zebraniem prawie pełnej kwoty 18 000 zł. Potem lokalny przedsiębiorca zaoferował usługi swojej firmy na darmowe wykonanie prac ziemnych. Pani burmistrz Pilzna także im sprzyja. W dodatku gmina Dębica ostatecznie umorzyła Stowarzyszeniu dług za niezapłaconą dzierżawę, który wynosił ponad 20 000 zł! W takiej atmosferze i przy wielkim zaangażowaniu i pasji Słowian Doliny Wisłoki projekt skazany jest na powodzenie!

Przyłącz się do budowy osady!

Niezależnie czy jesteś kobietą czy mężczyzną, każda para rąk się przyda przy budowie nowej Osady. Fot. Stowarzyszenie Palana Gera

I tutaj pojawiasz się Ty, drogi wolontariuszu/ droga wolontariuszko, który/-a marzy o tym by chwycić za siekierę i przyłączyć się do budowy wczesnośredniowiecznej, słowiańskiej chaty.
Słowianie ze Stowarzyszenia Palana Gera zapraszają cię serdecznie nad Zalew Strzegocice koło Pilzna.
Dostaniesz na miejscu miejsce do spania, do umycia się, otrzymasz też wyżywienie. Możesz pojawić się na cały tydzień lub tylko na weekend, zakasać rękawy i razem z grupą pasjonatów wziąć się do roboty.

Dzięki twojej pomocy i zaangażowaniu Osada ma szansę rozpocząć działalność już w czerwcu. Wtedy będziesz mógł przyjechać ze swoją rodziną i przyjaciółmi i pochwalić się tym czego dokonałeś. My też przyjedziemy i będziemy podziwiać.

Żeby przyłączyć się jako wolontariusz odezwijcie się do Stowarzyszenia.
Tutaj znajdziecie numery i adresy kontaktowe do nich.

A czy znasz Centrum Słowian i Wikingów na wyspie Wolin?

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE