Strona głównaCiekawostkiPogórze Przemyskie i Park Krajobrazowy Gór Słonnych – zakątki warte odkrycia

Pogórze Przemyskie i Park Krajobrazowy Gór Słonnych – zakątki warte odkrycia

Najdalej na wschód położone pogórze w Polsce, czyli Pogórze Przemyskie, to spokojna kraina, gdzie można uciec od zgiełku. Płyną tu leniwie rzeki Wiar, Stupnica, Jawornik, Cisowa, Olszanka i Jamninka, a północno-zachodnią granicę wyznacza San. W bukowych, świerkowych i jodłowych lasach czas płynie wolniej. Pobliski Park Krajobrazowy Gór Słonnych jest jednym z mniej znanych w Polsce, ale pełno tu szlaków turystycznych. Od dawna w tym rejonie planowane jest stworzenie parku narodowego. Chcecie wiedzieć, dlaczego?

Pogórze Przemyskie

Pogórze Przemyskie
Pogórze Przemyskie. Fot. Shutterstock

To ciekawe, bo jeśli zapytacie o najwyższy szczyt Pogórza Przemyskiego, możecie otrzymać różne odpowiedzi. Nikt bardzo się nie kłóci o to, gdzie dokładnie przebiega granica, więc jest ona umowna. W zależności od tego, co przyjąć, najwyższym szczytem tego mezoregionu może być Suchy Obycz (618 m n.p.m.), Kopystańka (541 m n.p.m.) lub wzgórze Na Wysokim (586 m n.p.m.).

Jest to nieokreślone, bo trudno o bardziej „wyluzowany” region w całym kraju. Tu czas płynie inaczej, nikt się niczym nie przejmuje, nikt nie spieszy. Po z rzadka uczęszczanych ścieżkach co prawda chodzą turyści, ale nie mijają się w owczym pędzie. Co ciekawe, mieszkało tu przed wojną sporo ludzi. Po niej nawet 70 proc. ludności mogło zostać przesiedlone.

Park Krajobrazowy Gór Słonnych

Góry Słonne
Góry Słonne. Fot. Shutterstock

Góry Słonne: słyszeliście kiedyś taką nazwę? Wiele osób nie słyszało. Położone na wschodzie kraju w woj. podkarpackim pasmo znajduje się w Karpatach Wschodnich i wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. To ta sama okolica co Pogórze Przemyskie i równie idylliczna.

Ochroną objęte są m.in. rezerwaty, z których największe to Chwaniów, Nad Trzciańscem i Na Oraty. Chronione są głównie rośliny, w tym naturalne buczyny karpackie. W rezerwacie Góra Sobień można znaleźć piękny zamek Sobień, a właściwie jego malownicze ruiny.

Nowy Park Narodowy?

pogórze przemyskie
Pogórze Przemyskie. Fot. Shutterstock

Dużą część Pogórza Przemyskiego obejmuje specjalnie utworzony Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. To szczególnie malownicza i cenna przyrodniczo okolica. Tutejsze lasy od wielu lat planuje się objąć ściślejszą ochroną. Mówi się o utworzeniu Turnickiego Parku Narodowego. Pierwsze propozycje padły jeszcze przed II wojną światową. Blisko było w latach 90., ale sprzeciwił się minister. W 2017 r. w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie złożono projekt utworzenia rezerwatu przyrody Reliktowa Puszcza Karpacka. Miałby mieć powierzchnię ponad 8 100 ha.

Jak tam dojechać

Góry Słonne
Góry Słonne. Fot. Shutterstock

Okolice, o których mówimy, nie są wcale ukryte. Park Krajobrazowy Gór Słonnych obejmuje gminy: Lesko, Olszanica, Sanok, Tyrawa Wołoska, Ustrzyki Dolne. Z kolei Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego gminy: Bircza, Dubiecko, Dynów, Fredropol, Krasiczyn, Krzywcza i Przemyśl.

Jeśli już tam będziecie, polecamy odwiedzić zamek Krasiczyn.

Czytaj więcej: Zamek Krasiczyn

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE