Najdalej na wschód położone pogórze w Polsce, czyli Pogórze Przemyskie, to spokojna kraina, gdzie można uciec od zgiełku. Płyną tu leniwie rzeki Wiar, Stupnica, Jawornik, Cisowa, Olszanka i Jamninka, a północno-zachodnią granicę wyznacza San. W bukowych, świerkowych i jodłowych lasach czas płynie wolniej. Pobliski Park Krajobrazowy Gór Słonnych jest jednym z mniej znanych w Polsce, ale pełno tu szlaków turystycznych. Od dawna w tym rejonie planowane jest stworzenie parku narodowego. Chcecie wiedzieć, dlaczego?
Pogórze Przemyskie

To ciekawe, bo jeśli zapytacie o najwyższy szczyt Pogórza Przemyskiego, możecie otrzymać różne odpowiedzi. Nikt bardzo się nie kłóci o to, gdzie dokładnie przebiega granica, więc jest ona umowna. W zależności od tego, co przyjąć, najwyższym szczytem tego mezoregionu może być Suchy Obycz (618 m n.p.m.), Kopystańka (541 m n.p.m.) lub wzgórze Na Wysokim (586 m n.p.m.).
Jest to nieokreślone, bo trudno o bardziej „wyluzowany” region w całym kraju. Tu czas płynie inaczej, nikt się niczym nie przejmuje, nikt nie spieszy. Po z rzadka uczęszczanych ścieżkach co prawda chodzą turyści, ale nie mijają się w owczym pędzie. Co ciekawe, mieszkało tu przed wojną sporo ludzi. Po niej nawet 70 proc. ludności mogło zostać przesiedlone.
Park Krajobrazowy Gór Słonnych

Góry Słonne: słyszeliście kiedyś taką nazwę? Wiele osób nie słyszało. Położone na wschodzie kraju w woj. podkarpackim pasmo znajduje się w Karpatach Wschodnich i wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. To ta sama okolica co Pogórze Przemyskie i równie idylliczna.
Ochroną objęte są m.in. rezerwaty, z których największe to Chwaniów, Nad Trzciańscem i Na Oraty. Chronione są głównie rośliny, w tym naturalne buczyny karpackie. W rezerwacie Góra Sobień można znaleźć piękny zamek Sobień, a właściwie jego malownicze ruiny.
Nowy Park Narodowy?

Dużą część Pogórza Przemyskiego obejmuje specjalnie utworzony Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. To szczególnie malownicza i cenna przyrodniczo okolica. Tutejsze lasy od wielu lat planuje się objąć ściślejszą ochroną. Mówi się o utworzeniu Turnickiego Parku Narodowego. Pierwsze propozycje padły jeszcze przed II wojną światową. Blisko było w latach 90., ale sprzeciwił się minister. W 2017 r. w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie złożono projekt utworzenia rezerwatu przyrody Reliktowa Puszcza Karpacka. Miałby mieć powierzchnię ponad 8 100 ha.
Jak tam dojechać

Okolice, o których mówimy, nie są wcale ukryte. Park Krajobrazowy Gór Słonnych obejmuje gminy: Lesko, Olszanica, Sanok, Tyrawa Wołoska, Ustrzyki Dolne. Z kolei Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego gminy: Bircza, Dubiecko, Dynów, Fredropol, Krasiczyn, Krzywcza i Przemyśl.
Jeśli już tam będziecie, polecamy odwiedzić zamek Krasiczyn.
Czytaj więcej: Zamek Krasiczyn