• Profil

  Most gotycki w Kłodzku to ewenement na skalę regionu. Unikatowa konstrukcja została oddana do użytku prawdopodobnie w XIII wieku. Trochę później na filarach pojawiły się dostojne barokowe rzeźby dodające jeszcze więcej piękna temu zabytkowi. Niektórzy porównują go nawet do słynnego mostu Karola w Pradze.

  Dokładna data ukończenia mostu nie jest znana. Szacuje się, że powstał on w II połowie XIII wieku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się drewniana konstrukcja, która zapewniała połączenie centrum z przedmieściami. Most gotycki w Kłodzku jest najstarszym obiektem tego typu w regionie – w 1949 roku został wpisany do rejestru zabytków.

  Obiekt ma ciekawą, nieoficjalną nazwę. Często mówiono o nim most na jajach. Wszystko z powodu zaprawy jaka została użyta do jego budowy. Stosowano mieszankę z wapna, piasku i jaj. Nie jest to jednak rozwiązanie innowacyjne, zastosowane tylko i wyłącznie przy budowie tego mostu. W średniowieczu była to powszechnie znana technika, której używano przy wznoszeniu różnego rodzaju obiektów. Do zaprawy dodawano nie tylko jaja, ale również inne produkty odzwierzęce.

  Most na jajach to nie jedyna nazwa, która funkcjonuje w mowie potocznej. Konstrukcja jest również nazywana mostem Wita Stwosza (od nazwy ulicy) lub św. Jana.

  Czytaj więcej: Most gotycki w Kłodzku – najstarszy w regionie

 • Więcej informacji
  Adres: most św. Jana
  Kłodzko
  Dolnośląskie
  57-300
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.