Strona głównaTop 10Gdzie na weekend w Polsce? 11 wymyślnych propozycji

Gdzie na weekend w Polsce? 11 wymyślnych propozycji

Nie mamy wątpliwości, że Polska jest przepiękna i warto poznawać jej najdalsze zakątki. Na pytanie Gdzie na weekend w Polsce – mamy dziś 11 nietuzinkowych odpowiedzi. To propozycje różnorodne i nieoczywiste. Coś dla siebie znajdą aktywni, osoby poszukujące wyciszenia, miłośnicy przyrody i fani militariów.

Kudowa-Zdrój i Kaplica Czaszek

gdzie na weekend w Polsce kaplica czaszek
Kaplica Czaszek, fot. Merlin – Praca własna, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Kaplica Czaszek to bardzo nietypowa atrakcja na mapie Polski. Ta niewielka, barokowa kaplica jest wypełniona około 30 tysiącami ludzkich kości. To jedyne takie ossuarium w Polsce. Miejsce to jest ściśle związane z osobą księdza Wacława Tomaszka, Niemca o czeskich korzeniach, który w latach 1764-1804 pełnił posługę proboszcza w parafii św. Bartłomieja w Czermnej.  To właśnie on wpadł na pomysł stworzenia tego miejsca. Pomysł zrodził się po wizycie w Rzymie, gdzie w katakumbach zobaczył wyeksponowane ludzkie szczątki.

Podlasie – śladami cerkwi

gdzie na weekend w Polsce podlasie cerkiew koterka
Cerkiew w Koterce, fot. Shutterstock

Podlasie pełne jest atrakcji. My polecamy szczególnie wycieczkę śladami kolorowych cerkwi. To zdecydowanie jedne z najbardziej barwnych obiektów w tej okolicy. Na terenie województwa podlaskiego znajduje się bardzo dużo cerkwi (w tym aż 70 drewnianych). Najbardziej znana jest ta zlokalizowana w miejscowości Puchły. To bardzo ważne miejsce dla ludności prawosławnej.

Dolina Pałaców i Ogrodów

gdzie na weekend w polsce wojanów
Pałac w Wojanowie, fot. Shutterstock

W Dolinie Pałaców i Ogrodów znajduje się aż 30 obiektów. Na obszarze około 100 kilometrów kwadratowych mieści się skupisko przepięknych dworków, pałaców i zamków. Aż 11 z nich jest wpisanych na listę Pomników Historii Prezydenta RP. Jedną z piękniejszych rezydencji w tej okolicy jest pałac w Wojanowie.

Dolina Pałaców i Ogrodów obejmuje prawie cały obszar Kotliny Jeleniogórskiej. Większość obiektów znajduje się w promieniu maksymalnie 16 kilometrów od Jeleniej Góry.

Międzyrzecki Rejon Umocniony

gdzie na weekend w Polsce
Międzyrzecki Rejon Umocniony, fot. Shutterstock

Budowę Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego rozpoczęto w 1934 roku. Największe nagromadzenie ciężkich fortyfikacji zaplanowano w centralnym odcinku. Do tego fragmentu zalicza się m.in. Pętla Boryszyńska. Międzyrzecki Rejon Umocniony ma bardzo wiele ciekawych tras podziemnych o różnym stopniu trudności. To także miejsce schronienia bardzo licznej grupy nietoperzy. Szacuje się, że może tam przebywać nawet 40 000 przedstawicieli gatunku.

Innym ciekawym miejscem MRU jest Pniewo. Tu podziwiać można m.in. bardzo dobrze zachowany schron bojowy Panzerwerk 717.

Jezioro Solińskie

gdzie na weekend w Polsce
Solina, fot. Shutterstock

Okolice Jeziora Solińskiego są potocznie nazywane Soliną. Powszechnie kojarzona przez większość Polaków jest punktem obowiązkowym dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku i dużego miasta. Szczególnie docenić należy walory przyrodnicze i uzdrowiskowe tego regionu Polski. Bogata fauna jeziora sprzyja przede wszystkim wędkarzom. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem nad Jeziorem Solińskim jest oczywiście zapora. To niewątpliwa atrakcja tego regionu.

Opuszczone cerkwie na Podkarpaciu

gdzie na weekend w polsce
Opuszczone cerkwie na Podkarpaciu, fot. Shutterstock

Aby podziwiać opuszczone cerkwie należy wybrać się na Podkarpacie. Tam, na odcinku zaledwie 18 kilometrów znajdują się trzy świątynie, które niszczeją w zapomnieniu. Stoją w niewielkich miejscowościach – Cewkowie, Starym Dzikowie i Starych Oleszycach. Kiedyś miejsca modlitwy i zadumy, dziś przypominają nieco scenografię do filmu grozy.

Opuszczone cerkwie czasami są wykorzystywane jako plany filmowe. W 2007 roku w cerkwi w Dzikowie były realizowane sceny do produkcji Andrzeja Wajdy – Post Mortem. Opowieść katyńska. Do dziś wewnątrz znajdują się elementy scenografii.

Szlak Zabytków Techniki

gdzie na weekend w Polsce
Kopalnia Srebra, fot. archiwum Industriady

Szlak Zabytków Techniki swoimi atrakcjami mógłby obdzielić całe województwo. Obejmuje on ponad 40 obiektów, w tym cztery najważniejsze, czyli tzw. Gwiazdy Techniki – Kopalnię Guido, Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium oraz Muzeum Browaru Żywiec.

Z pewnością ciężko będzie odwiedzić w jeden weekend wszystkie atrakcje tego szlaku. Warto jednak zdecydować się na kilka z nich. Szczegółową listę znajdziecie w tekście poniżej.

Szlak Zabytków Techniki – zachwyci dorosłych, nauczy dzieci

Gdzie na weekend w Polsce – Jakuszyce

gdzie na weekend w Polsce
Jakuszyce, fot. Shutterstock

Sport to zdrowie, a swoje pasje na świeżym powietrzu możecie realizować właśnie w Jakuszycach. Szczególnie jeśli interesują Was biegówki. To właśnie Jakuszyce są mekką dla narciarzy biegowych. Położone na Przełęczy Szklarskiej, łączą od wschodu Karkonosze, a od zachodu Góry Izerskie. Izery są tym rejonem, który upodobali sobie narciarze biegowi. Jest to teren z wieloma wypłaszczeniami, przepięknie ukształtowany, w którym panuje specyficzny mikroklimat.

Opactwo benedyktynów w Tyńcu

gdzie na weekend w Polsce
Opactwo benedyktynów w Tyńcu, fot. Shutterstock

Gdzie na weekend w Polsce po odrobinę refleksji i wyciszenia? Ciekawym wyborem będzie opactwo benedyktynów w Tyńcu. Mnisi chętnie zapraszają w swoje progi pielgrzymów i gości – do dyspozycji jest aż 89 miejsc noclegowych. Tyniec to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Można tu zobaczyć co w praktyce oznacza formuła ora et labora (módl się i pracuj).

Wrocław – poszukiwanie krasnali

gdzie na weekend w polsce
Na zdjęciu Capgeminiusz Programista, fot. pixabay

Gdzie na weekend w Polsce wyruszymy z dziećmi? Do Wrocławia! Poszukiwanie krasnali w zakątkach miasta będzie świetną rozrywką nie tylko dla najmłodszych. To jedna z największych atrakcji stolicy Dolnego Śląska. Aktualnie we Wrocławiu znajduje się ponad 300 krasnali a ich liczba stale się powiększa. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie skąd we Wrocławiu wzięły się te śmieszne stworki. Legend jest co najmniej kilka.

Więcej o krasnalach: Wrocławskie krasnale. Znajdziesz wszystkie?

Gdzie na weekend w Polsce? Do najstarszego miasta

gdzie na weekend w Polsce
Kalisz, fot. Shutterstock

Znacie historię o kaliskiej Dorotce? Z pewnością usłyszycie ją w najstarszym mieście w Polsce – Kaliszu. Wzmianki o tej miejscowości możemy już znaleźć w kronice Gala Anonima. To właśnie w Kaliszu możemy pospacerować podziwiając ciekawą architekturę i zgłębić historię obrazu Świętego Józefa Kaliskiego.

Gdzie na weekend w Polsce wy wybierzecie się następnym razem?

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE