• Profil

  Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie to przepięknie położony kościół, który swym barokowym przepychem wpisuje się na listę europejskich pereł baroku. Bazylika została zbudowana w latach 1728-1735 i wchodziła w skład dawnego opactwa Cystersów.

  Dzisiaj Bazylika jest głównym sanktuarium maryjnym diecezji legnickiej, a to za sprawą obrazu Madonna z Dzieciątkiem z I połowy XIII wieku, który koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając świątynię. Jest to najstarszy obraz maryjny w Polsce, ufundowany prawdopodobnie przez fundatora klasztoru, Bolka I i ukoronowany papieskimi koronami przez Jana Pawła II w Legnicy 2 czerwca 1997 r.

  Wnętrze kościoła zachwyca barokowym przepychem. Dodatkowo za prezbiterium, we wzniesionej w latach 1735-1747 kaplicy o rokokowym wnętrzu, znajduje się mauzoleum Piastów świdnickich z XIV wieku: Bolka I i Bolka II. Od 1998 r. kościół posiada godność bazyliki mniejszej, a od 2013 r. kolegiaty. Jest także siedzibą dekanatu. Na portalu i fasadzie możemy podziwiać rzeźby praskiego rzeźbiarza Ferdynanda Brokoffa.

 • Więcej informacji
  Adres: Plac Jana Pawła II 1
  Krzeszów
  dolnośląskie
  58-405
  Polska
  Godziny otwarcia: codziennie: maj – październik: 8 – 18; listopad – kwiecień: 8–16
  Ceny biletów: 12zł
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.