Strona głównaTop 10Gdzie szukać bursztynu nad Bałtykiem? 10 miejscowości, gdzie najłatwiej go znaleźć

Gdzie szukać bursztynu nad Bałtykiem? 10 miejscowości, gdzie najłatwiej go znaleźć

W Polsce można legalnie zbierać bursztyny na plaży lub płytkim nadbrzeżu. Są przepisy ograniczające zbieranie bursztynu w Słowińskim Parku Narodowym albo na masową skalę za pomocą sprzętu. Ale gdy pozwolicie sobie na zabranie drobnego kawałka jantaru jako pamiątki z wakacji, nikt nie może się do tego przyczepić. Choć najlepiej bursztynu szukać jesienią, latem także może nam się coś trafić. Oto gdzie najłatwiej znaleźć bursztyn w Polsce.

Jantar

jantar bursztyn bałtyk
W Jantarze organizowane są Mistrzostwa Świata w Poławianiu Busztynu. Fot. Shutterstock

W Jantarze organizowane są nawet Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Niech to będzie wystarczającym dowodem, że można tam znaleźć tę cenną żywicę. Byliśmy w Jantarze i potwierdzamy: sami znaleźliśmy tam garście bursztynu, nie jest o to bardzo trudno.

Mikoszewo

Foczka nad Bałtykiem. Fot. Shutterstock

Złoża bursztynu występują w Bałtyku w okolicy Mikoszewa i da się tam znaleźć dużo złota Bałtyku. Przy okazji można spotkać foki, które właśnie tam lubią wygrzewać się na piasku.

Stegna

ludzie na rowerach na plaży w stegnie
Stegna, dobre miejsce do aktywnego spędzania czasu na plaży. Fot. Shutterstock

W Stegnie także warto wybrać się na poszukiwania bursztynu. Blisko niej znajdują się cenne złoża. Jest to dość popularna miejscowość turystyczna, więc na spacer brzegiem morza warto się wybrać z samego rana.

Wyspa Sobieszewska

Zachód nad Bałtykiem w Gdańsku. Fot. Shutterstock

Wyspa Sobieszewska to dzielnica Gdańska, która znana jest jako jedno z najpewniejszych miejsc do poszukiwania bursztynu. Tu można mieć niemal gwarancję na znalezienie choć odrobiny cennej zastygłej żywicy.

Hel

Hel. Fot. Shutterstock

Bursztyn można znaleźć także na plażach Mierzei Helskiej. Odbywają się tam zawody w poławianiu bursztynu. Każdy może wziąć udział w zawziętym kopaniu w piasku.

Zobacz także: Hel – atrakcje na początku Polski. Foczki i wiele innych

Ustka

Bursztyn czasami występuje także w Ustce. Fot. Shutterstock

Także w Ustce można spotkać bursztyn. Warto wypatrywać go na plaży, a szczególnie po sztormie. Wtedy na brzeg wychodzą poszukiwacze bursztynu w sztormiakach i dosłownie przeczesują wybrzeże. Chociaż miejscowość ta nie znajduje się na Żuławach Wiślanych, czyli w najpopularniejszym miejscu do poszukiwania bursztynu, także tam można na niego trafić.

Czytaj także: Ustka – atrakcje nadmorskiego kurortu

Sztutowo

Plaża w Sztutowie. Fot. geo573, CC BY-SA 3.0

W Sztutowie także warto poszukać Bursztynu. Tym bardziej, że nie jest to miejscowość bardzo tłumnie odwiedzana przez turystów, ci zostają głównie w Trójmieście. Można tu znaleźć kawałek plaży tylko dla siebie.

Kąty Rybackie

Plaża w Kątach Rybackich. Fot. Zala, CC BY-SA 4.0

Kąty Rybackie podobnie jak większość miejscowości w naszym zestawieniu także leżą na terenie Żuław Wiślanych, co czyni tamtejsze plaże doskonałymi do poszukiwania bursztynu. Najlepiej oczywiście wyjść na plaże po sztormie. Możecie być jednak pewni, że wtedy spotkacie tam zarówno amatorów jak i profesjonalistów poławiających bursztyn.

Krynica Morska

mierzeja wiślana
Plaża na Mierzei Wiślanej. Fot. Shutterstock

Najlepsze tereny do szukania bursztynu w Polsce to miejscowości od Gdańska na wschód po granicę z obwodem kaliningradzkim. A właśnie tam, na końcu Polski, znajduje się Krynica Morska i kilometry pięknych plaż na Mierzei Wiślanej. Tam także warto poszukać bursztynu.

Czytaj też: Krynica Morska – atrakcje z samego końca kraju

Gdańsk

Plaża w Gdańsku. Fot. Pixabay

Stolicą polskiego bursztynu (zarówno jego obróbki jak i sprzedaży) od stuleci był Gdańsk. Najlepszym miejscem do szukania złota Bałtyku na gdańskich plażach jest wspomniana Wyspa Sobieszewska, ale jest też szansa znalezienia cennych drobinek na zachód od niej, w kierunku centrum Gdańska. Uczciwie musimy jednak przyznać, że najwięcej jantaru znaleźć można na wschód od Sobieszewa.

Czytaj także: Bursztyn – bałtyckie złoto, które leczy

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE