Strona głównaCiekawostkiFabryka Schindlera – muzeum, które musisz odwiedzić choć raz w życiu

Fabryka Schindlera – muzeum, które musisz odwiedzić choć raz w życiu

Fabryka Emalia Oskara Schindlera to miejsce szczególne. Dzięki ewakuacji tego zakładu, Schindler uratował od zagłady około 1100 osób pochodzenia żydowskiego. Będąc w Krakowie nie można pominąć tego szczególnego miejsca. Warto odwiedzić także były obóz koncentracyjny Kraków Płaszów.

Fabryka Wyrobów Emaliowanych

fabryka schindlera
Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Fot. Pixabay

Sama fabryka nie była pierwotnie założona przez Oskara Schindlera, ale została wydzierżawiona i potem przejęta przez niego w dwa lata od powstania, czyli w 1939 roku. Była wtedy w stanie upadłości. Przedsiębiorca zmienił jej nazwę na Niemiecką Fabrykę Wyrobów Emaliowanych – Deutsche Emailwarenfabrik (DEF). Schindler zatrudniał w niej najpierw głównie Polaków, a potem zagrożonych śmiercią Żydów z obozu Płaszów. Zajmowali się oni wyrobem naczyń, w tym od 1943 roku menażek dla Wehrmachtu.

Następnie przedsiębiorca wpisał ich na tak zwaną listę Schindlera i uratował od zagłady. A jak to było dokładnie?

Oskar Schindler i jego lista

Oskar Schindler
Oskar Schindler. Źródło: Instytut Pamięci Yad Vashem

Fabryka Schindlera była jedną z filii obozu pracy Kraków Płaszów. Po likwidacji krakowskiego getta w 1943 roku, część Żydów przeniesiono do obozu Płaszów zmuszając ich do ciężkiej pracy. Żydzi pracujący dla Fabryki Wyrobów Emaliowanych dzięki Oskarowi Schindlerowi mieszkali nie w Płaszowie, a tuż przy fabryce w barakach obozowych, gdzie zostali przeniesieni.

W 1944 roku Niemcy zaczęli likwidować obozy i więzienia na wieść o zbliżającym się froncie wschodnim, a jednym z tych obozów był Kraków Płaszów. Oskar Schindler ewakuował jednak swój zakład w czeskie Sudety, konkretnie do miejscowości Brněnec. Stworzył tzw. Listę Schindlera, na której znalazły się nazwiska więźniów, których wykupił i w ten sposób uratował.

Więźniowie pracowali tak jak dotychczas, choć byli już w nowym miejscu w Sudetach. Nie zostali uwolnieni od razu, ale obóz został wyzwolony 8 maja 1945 roku i odzyskali wolność.

Muzeum w Fabryce Schindlera. Jak trafić?

kraków płaszów
Ruiny obozu koncentracyjnego Kraków Płaszów. Jedną z filii Płaszowa była Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Fot. Shutterstock

Fabryka Emalia Oskara Schindlera to obecnie filia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Można tam oglądać wystawę stałą. Działa tam również Muzeum Sztuki Współczesnej. Fabryka znajduje się na Krakowskim Szlaku Techniki. Mieści się przy ul. Lipowej 4 w Krakowie na Zabłociu (w pobliżu stacji kolejowej Kraków Zabłocie). Można przy okazji obejrzeć także ruiny murów getta i Aptekę pod Orłem.

Z kolei Były Niemiecki Obóz Plaszow mieści się przy ul. Kamieńskiego 97, niedaleko Rezerwatu Przyrody Bonarka, stacji Kraków Płaszów i kopca Kraka.

Czytaj także: Kopce w Krakowie

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE