Strona głównaTop 10Największe parki krajobrazowe w Polsce – odwiedź w tym roku choć jeden

Największe parki krajobrazowe w Polsce – odwiedź w tym roku choć jeden

W Polsce funkcjonuje ponad sto parków krajobrazowych. Nie są tak znane jak parki narodowe, ale niemniej ciekawe. To obszary chronione, gdzie można spotkać rzadkie rośliny i zwierzęta. Oto największe parki krajobrazowe w Polsce.

Stobrawski Park Krajobrazowy

parki krajobrazowe w Polsce
Stobrawski Park Krajobrazowy. Fot. Pixabay

Stobrawski Park Krajobrazowy położony jest w woj. opolskim nieopodal Kluczborka. Ma 526,3 km kwadratowych powierzchni, którą stanowią głównie lasy, konkretnie bory sosnowe. Park chroni takie rośliny jak m.in. rosiczki, storczyki, lilię złotogłów czy wawrzynka wilczełyko. Ciekawym zwierzęciem, jakie można spotkać na terenie parku jest husarz władca, czyli największa europejska ważka. Oprócz tego żyją tam m.in. bobry, wydry i kormorany.

Mazurski Park Krajobrazowy

mazury, parki krajobrazowe w Polsce
Mazurski Park Krajobrazowy. Fot. Shutterstock

10. miejsce zajmuje Mazurski Park Krajobrazowy, który ma 536,55 km kwadratowych powierzchni. Znajduje się wokół m.in, Mrągowa, Mikołajek i Orzysza. Chroni oczywiście głównie polodowcowe jeziora mazurskie w tym Śniardwy, a także piękne lasy, które je otaczają. Żyje tam nie tylko wiele ryb, ale też m.in. bieliki oraz ssaki takie jak bobry, borsuki, tchórze, jenoty, wydry, koniki polskie czy nietoperze. Można tam także spotkać kiełże, reliktowe skorupiaki.

Popradzki Park Krajobrazowy

poprad, parki krajobrazowe w Polsce
Poprad, Beskidy. Fot. Shutterstock

Na 9. miejscu Plasuje się Popradzki Park Krajobrazowy mający ponad 542 km kw powierzchni. Okala rzekę Poprad, a chroni nie tylko jej bieg, ale także okoliczne formacje skalne oraz jaskinie. Obejmuje m.in. Krościenko nad Dunajcem, Krynicę-Zdrój, Muszynę, Piwniczną-Zdrój, Szczawnicę i Stary Sącz. Warto tu odwiedzić ruiny zamku w Rytrze. Można w tej okolicy spotkać wilki, ale też m.in. węża Eskulapa.

Park Krajobrazowy Gór Słonnych

Góry Słonne, parki krajobrazowe w Polsce
Góry Słonne. Fot. Shutterstock

8. miejsce na liście największych zajmuje Park Krajobrazowy Gór Słonnych w woj. podkarpackim. Ma 561,88 kilometra kwadratowego powierzchni. Położony jest w okolicach Sanoka. Chroni m.in. lasy: buczyny karpackie. Jednym z rezerwatów na terenie parku jest Góra Sobień, gdzie znajdują się ruiny zamku Sobień.

Czytaj także: Zamek Sobień

Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą

Chata pomennonicka w Chrystkowie, parki krajobrazowe w Polsce
Chata pomennonicka w Chrystkowie. Fot. Jerzy Strzelecki, CC BY-SA 4.0

Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą ma ponad 605 km kwadratowych powierzchni. W jego skład wchodzą Chełmiński Park Krajobrazowy, Nadwiślański Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Góry Łosiowe (najmłodszy w Polsce). Całość obejmuje tereny wzdłuż Wisły od Bydgoszczy do Kozielca w gminie Nowe.

Jeśli myślicie, że w wielu miejscach w Europie zachowano naturalne siedliska przy największych rzekach, jesteście w błędzie. Nasz polski park jest unikatowy, gdyż chroni starorzecza Wisły, przyległe do niej lasy, wąwozy i inne formacje.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego

pogórze przemyskie, parki krajobrazowe w Polsce
Pogórze Przemyskie. Fot. Shutterstock

6. w Polsce pod względem powierzchni jest Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. Jest niewiele większy od poprzedniego i także ma ponad 605 km kw powierzchni. To ciekawe miejsce dla miłośników przyrody. Można tu spotkać niedźwiedzie, rysie, jelenie, czy też bardzo rzadką żabę dalmatyńską oraz orła cesarskiego i puszczyka uralskiego. Rosną tu m.in. bluszcz pospolity i wawrzynek wilczełyko.

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

Zamek Ogrodzieniec, parki krajobrazowe w Polsce
Zamek Ogrodzieniec. Fot. Shutterstock

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd jest dość dobrze znany dzięki pięknym zamkom tworzących dawniej jedną linię obronną (tak zwanym Orlim Gniazdom). Powierzchniowo jest on jednym z największych w Polsce i ma 5. miejsce zajmując obszar ponad 608 km kwadratowych. Obejmuje część Małopolski i woj. śląskiego od przełomu Warty do doliny Białej Przemszy.

Czytaj także: Szlak Orlich Gniazd – najpiękniejsze zamki

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

Puszcza Knyszyńska
Puszcza Knyszyńska. Fot. Shutterstock

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej jest 4. największym w Polsce zajmując powierzchnię ponad 728 km kw. Znajduje się niedaleko Puszczy Białowieskiej i chroni formy polodowcowe, m.in. liczne moreny i ozy. Są tu zarówno rzeka (Supraśl) jak i wydmy. Bogactwo form geologicznych zasługuje na uwagę. Mieszka tu wiele gatunków ptaków, płazów i gadów.

Nadbużański Park Krajobrazowy

nadbużański park krajobrazowy
Nadbużański Park Krajobrazowy. Fot. Shutterstock

Nadbużański Park Krajobrazowy jak wskazuje nazwa leży nad Bugiem, w którego okolicy rosną m.in. lasy łęgowe. W skład parku wchodzi m.in. Puszcza Biała. Przechodzą tamtędy liczne szlaki piesze i ścieżki dydaktyczne z tablicami informacyjnymi. Można się z nich wiele dowiedzieć m.in. o rybach i ptakach drapieżnych zamieszkujących teren parku. Nadbużański Park Krajobrazowy ma 741,36 km kw i jest 3. pod względem wielkości w Polsce.

Krajeński Park Krajobrazowy

Krajeński Park Krajobrazowy
Krajeński Park Krajobrazowy. Fot. Nakiel, CC BY-SA 4.0

Krajeński Park Krajobrazowy jest 2. największym w Polsce z powierzchnią 749,8 km kw. Leży w woj. kujawsko-pomorskim. Można tam spotkać łosia, jelenia, daniela, borsuka, jenota, kunę, kuropatwę, a także liczne płazy i ryby. Znajduje się tam także 96 pomników przyrody, głównie drzew i głazów narzutowych.

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

stawy milickie dolina baryczy
Stawy Milickie, Dolina Baryczy. Fot. Shutterstock

Na terenie województw dolnośląskiego i wielkopolskiego leży Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, największy w Polsce. Ma aż 870,4 km kw. Obejmuje m.in. rezerwaty Wydymacz (koło Antonina) oraz Stawy Milickie.

Wśród rzadkich roślin można tam znaleźć chabry, storczyki, turzyce, trzciny, grzybienie białe, czy też wawrzynka wilczełyko. Zwierzęta występujące w parku to głównie ptaki, m.in. warzęchy, rybitwy, derkacze, czajki, kormorany, perkozy, zimorodki, bąki, czaple, czy też bociany. Nie można także zapominać o karpiu.

Czytaj więcej: Stąd pochodzą karpie na wigilię

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE