Strona głównaTop 10Zaskakująco piękne pałace, których nie znałeś (Top 11)

Zaskakująco piękne pałace, których nie znałeś (Top 11)

Podróżując po Polsce można zawędrować w nieznane wcześniej zakątki i odkryć ciekawe budynki. Niektóre z nich to prawdziwe perełki architektury. Wiemy, że bardzo lubicie pałace, więc przygotowaliśmy zestawienie 11 pięknych posiadłości poza utartym szlakiem.

Pałac w Kopicach

pałac w kopicach
Pałac w Kopicach, opolskie. Fot. Shutterstock. Zdjęcie zajawkowe: także pałac w Kopicach

Ten przepiękny pałac w ruinie pochodzi z XIX wieku i znajduje się w woj. opolskim. Kiedyś tymi ziemiami władały rody szlacheckie, a ruina jest częścią zabytkowego zespołu, w skład którego wchodzi także park, kaplica grobowa Schaffgotschów i folwark. Pałac był kilkukrotnie wystawiany na sprzedaż za kilka milionów złotych. W 2017 r. kupiła go spółka, która miała zamiar stworzyć tutaj muzeum pałacowe i odnowić park w ciągu 7 lat.

Pałac w Sorkwitach

Pałac w Sorkwitach
Pałac w Sorkwitach, woj. warmińsko-mazurskie. Fot. piotrbb, Shutterstock

Pałac w Sorkwitach znajduje się w woj. warmińsko-mazurskim w pobliżu Mrągowa, między jeziorami Gielądzkim i Lampackim. Już w średniowieczu stała w tym miejscu pruska strażnica. W XIX wieku wybudowano piękny pałac przypominający nieco dworzec Wrocław Główny. Była to siedziba rodu szlacheckiego von Mirbach, a potem rodu von Paleske. Ostała się także wozownia.

Pałac w Paszkówce

Pałac w Paszkówce
Pałac w Paszkówce. Fot. Agnes Kantaruk Shutterstock

Pałac w Paszkówce to doskonały przykład rewitalizacji. W tym pięknym białym budynku z XIX wieku należącym niegdyś do rodziny Wężyków, znajduje się obecnie 4-gwiazdkowy hotel. Paszkówka to wieś w woj. Małopolskim nieopodal Krakowa. Niegdyś pałac w Paszkówce stanowił uposażenie kanonii przy Katedrze Wawelskiej. W środku zachowała się część oryginalnego wyposażenia i zdobień.

Pałac w Kobylnikach

Pałac w Kobylnikach
Pałac w Kobylnikach. Fot. canon_shooter, Shutterstock

Pałac w Kobylnikach w woj. wielkopolskim został zbudowany w 1886 r. dla Tadeusza Twardowskiego. Obok nasadzony został również park, jest tam także staw i stara gorzelnia. W XX w. był to zwykły budynek mieszkalny. Obecnie w tym miejscu znajduje się luksusowy hotel i restauracja. Organizowane są tam także wesela i inne uroczystości.

Pałac w Poddębicach

Pałac w Poddębicach
Pałac w Poddębicach. Fot. MrMR, Shutterstock

Poddębice to dawne miasto szlacheckie w woj. łódzkim i to właśnie tam znajduje się XVII-wieczny pałac ufundowany przez wojewodę Zygmunta Grudzińskiego, jednego z przywódców rokoszu Zebrzydowskiego. Warte uwagi są tu m.in. arkadowe krużganki i liczne dekoracje naścienne oraz stiuki. W środku można oglądać wystawę ukazującą historię Poddębic.

Pałac w Kamieniu Śląskim

pałac w kamieńcu śląskim
Pałac w Kamieniu Śląskim. Fot. Maciej Rawluk, Shutterstock

To ciekawy pałac, bo obecnie mieści się w nim sanktuarium św. Jacka Odrowąża. Święty urodził się w tym budynku w 1183 roku. Wtedy była to średniowieczna warownia i wyglądała inaczej. Przebudowa na barokowy pałac miała miejsce pięć wieków później. W dawnym pokoju św. Jacka Odrowąża mieści się kaplica.

Pałac w Sulisławiu

pałac w sulisławiu
Pałac w Sulisławiu. Fot. Shutterstock

Pałac w Sulisławiu w woj. opolskim pochodzi z I połowy XIX wieku. Od średniowiecza istniał w tym miejscu zamek i majątek rycerski. W 1888 roku właścicielem tych ziem został Hans Karl Hrabia von Schaffgotsch, syn właściciela pałacu w Kopicach, a rezydencję przebudowano w stylu neogotyckim.

Pałac w Teresinie

pałac w teresinie
Pałac w Teresinie. Fot. piotrbb, Shutterstock

Pałac w Teresinie znajduje się w woj. mazowieckim w powiecie sochaczewskim. Nazwa Teresin wzięła się od Teresy, córki właściciela tych ziem, a także m.in. Nieborowa, Jerzego Radziwiłła. Co roku w październiku są tam organizowane imieniny Teres z całej wsi. Samego pałacu nie wybudowali jednak Radziwiłłowie. Ten, który oglądamy teraz, postawił przedsiębiorca Mieczysław Epstein.

Pałac w Zakrzewie

pałac w zakrzewie
Pałac w Zakrzewie. Fot. Shutterstock

Pałac w Zakrzewie w woj. wielkopolskim wyróżnia się elegancką białą fasadą. Ta XIX-wieczna perełka architektury znajduje się na szlaku pałaców i dworów Powiatu Gnieźnieńskiego. Rezydencję nakazał wybudować hrabia Albin Belina Węsierski, który podobno inspirował się wystawą światową w Paryżu. Na uwagę zasługuje też XVI-hektarowy park.

Pałac w Promnicach

Palac w promnicach
Pałac w Promnicach

Pałacyk myśliwski w Promnicach we wsi Kobiór w powiecie pszczyńskim różni się od innych w tym zestawieniu ciekawą budową. Ma elementy budowli szachulcowej, a jego przeznaczenie było inne niż pozostałych. Wybierano się stąd na polowania. W XVIII wieku Księstwem Pszczyńskim zarządzała rodzina Promnitzów. To własnie oni wznieśli na tych terenach pierwszy pałac w latach 1760-1766.

Czytaj więcej: Pałac w Promnicach – tu odpoczywała elita

Pałac w Drzeczkowie

Pałac w Drzeczkowie
Pałac w Drzeczkowie. Fot. Shutterstock

Pałac w Drzeczkowie w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim powstał w XIX w., podobnie jak gorzelnia. Dziś jest neogotyckim zabytkiem i szczególnie urokliwym plenerem do zdjęć. W Drzeczkowie jest też XVIII-wieczny dworek. Wszystko to otoczone pięknym 15-hektarowym parkiem. Obecnie znajdują się tam apartamenty hotelowe i organizowane są m.in. wesela. Można tu znaleźć ogród sensoryczny, pole do minigolfa i wodospad.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE