• Profil

  Na Srebrnej Górze w otoczeniu lasu Wolskiego znajduje się kościół i klasztor kamedułów. To niezwykle pięknie położone miejsce jest domem dla niewielkiego zakonu, który żyje według bardzo surowych zasad. Mnisi spędzają tu czas głównie w odosobnieniu, modląc się i kontemplując.

  Zakon kamedułów został utworzony w 1012 lub 1027 roku przez św. Romualda. Od 1072 roku funkcjonuje jako osobny zakon wyodrębniony z benedyktynów. Obecnie składa się on z dwóch kongregacji.

  Do Krakowa, kamedułów sprowadził w 1603 roku marszałek wielki koronny Mikołaj z Podhajec Wolski. Mnisi żyją według bardzo surowych zasad opartych na regule benedyktyńskiej. Dzień zaczyna się dla nich bladym świtem – wstają o 3:30. Jako, że jest to zakon monastycznych pustelników, mnisi spotykają się niezwykle rzadko. Mieszkają w pustelniach lub pojedynczych celach a ich życie upływa głównie na modlitwie, pokucie i zachowaniu milczenia.

  Obecnie zakon kamedułów to niewielkie zgromadzenie. Na świecie istnieje dziewięć klasztorów, w których mieszka około 80 mnichów. Niemal połowa z nich to Polacy.

  Kościół pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej oraz klasztor kamedułów były budowane w latach 1609-1630. W trakcie trwających prac budowlanych miała miejsca katastrofa – zawaliła się część świątyni.

  Na wschód od kościoła zbudowana została strefa dla kamedułów. To tu znajdują się małe, skromne domki, w których mieszkają milczący zakonnicy.

  Ze względu na reguły zakonne jakich przestrzegają mnisi, klasztor nie jest dostępny dla wszystkich. Zwiedzać go mogą wyłącznie mężczyźni, codziennie przez cały rok. Grupy wpuszczane są co pół godziny pomiędzy 8 i 11 oraz 15 i 16:30. Kobiety mogą przekroczyć bramy klasztoru zaledwie w 12 dni w ciągu roku. Są to głównie święta m.in Boże Narodzenie, Zielone Świątki czy Wniebowzięcie NMP.

  Kościół znajdujący się na terenie klasztoru mogą natomiast obejrzeć wszyscy. Surowo przestrzegana jest natomiast zasada odpowiedniego stroju. Należy okryć kolana i ramiona.

  Czytaj więcej: Klasztor kamedułów w Krakowie – milczenie i modlitwa

  Wstęp dla kobiet tylko 12 dni w roku, zgodnie z bullą papieża Pawła V:
  7 lutego
  Zwiastowanie Pańskie
  Zmartwychwstanie Pańskie – Niedziela Wielkanocna
  Niedziela Zesłania Ducha Świętego (msze św. 8, 10, 16)
  Poniedziałek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego (msze św. 10, 16)
  Boże Ciało
  19 czerwca
  Niedziela po 19 czerwca
  Wniebowzięcie N.M.P. – 15 sierpnia
  Narodzenie N.M.P. – 8 września
  Niepokalane Poczęcie N.M.P – 8 grudnia
  Boże Narodzenie – 25 grudnia.

 • Więcej informacji
  Adres: Aleja Konarowa 1-16
  Kraków
  małopolskie
  30-248
  Polska
  Godziny otwarcia: Dla mężczyzn codziennie: 10-11; 15:30-16:30
  Telefon: 12 429 76 10
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.