• Profil

  Zamek w Kwidzynie z charakterystycznym gdaniskiem, czyli wieżą sanitarną do dziś zdumiewa swym ogromem.

  Niegdyś w miejscu Kwidzyna znajdowała się osada Kwedis, gdzie krzyżacy wybudowali pierwszy zamek. Obecny jest drugi z kolei, wzorowany na tym pierwszym i wzniesiony na przełomie XIII i XIV w.

  Najpierw czworoboczny zamek z wieżami w narożnikach istniał jako samodzielna warownia, a dopiero później połączono go z katedrą i jedną z wież przekształcono w dzwonnicę. Całe miasto wraz z katedrą i dwoma zamkami stało się w XIV wieku twierdzą obronną.

  Zamek w Kwidzynie był siedzibą Kapituły Pomezańskiej, a na mocy pokoju toruńskiego stał się warownią krzyżaków. Został zniszczony w wyniku działań wojennych (Wojna Księża).

  W XVIII w. zatrzymał się tu car Rosji Piotr I. Następnie zamek przekształcono w magazyn żywności dla garnizonu, a częściowo zaadaptowano na cele więzienne. Pełnił on rolę sądu i więzienia. W czasie II wojny światowej był siedzibą hitlerowskiej szkoły Hitlerjugend.

  Gdanisko to znak rozpoznawczy, z którym kojarzony jest zamek w Kwidzynie. Charakterystyczna wieża to największy na terenie państwa krzyżackiego sanitariat tego typu. Wieża służyła także do celów obronnych, ale przede wszystkim była toaletą. Połączenie Gdaniska z głównym zamkiem, jest najdłuższym zamkowym arkadowym gankiem na świecie.

  Czytaj więcej: Zamek w Kwidzynie – intrygująca twierdza

  Bilety normalne: 10 zł, ulgowe: 5 zł

 • Więcej informacji
  Adres: Katedralna 1
  Kwidzyn
  pomorskie
  82-500
  Polska
  Godziny otwarcia: wt-ndz: 9-15
  Telefon: 55 646-37-80
  Ceny biletów: 10zł
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.