Co zwiedzić w Polsce? Top listy najczęściej odwiedzanych atrakcji zawierają głównie starówki wielkich miast. My stworzyliśmy zestawienie niebanalnych, intrygujących miejsc, które naprawdę Was interesują. Zebraliśmy najczęściej czytane przez Was artykuły o niesamowitych polskich zabytkach, tajemniczych tworach, pięknych miastach, starych kopalniach, zagadkowych lokalizacjach. Oto te robiące prawdziwą furorę najciekawsze atrakcje Polski od miejsca 23 do 1. Która wygrała?

23. Kudowa-Zdrój, Kotlina Kłodzka i Kaplica Czaszek w Czermnej

Pokazaliśmy Wam Kotlinę Kłodzka z drona. Ten niezwykły rejon to obowiązkowy punkt na liście odwiedzających Dolny Śląsk. Są tam niezwykłe jaskinie, uzdrowiskowe miejscowości, ciekawe zalesione szlaki górskie. W Czermnej znajdziemy Kaplicę Czaszek, podczas trekkingu wejdziemy na Szczeliniec Wielki.

Kaplica Czaszek – refleksyjna atrakcja Kudowy-Zdroju

Tak zaczyna się lista, w której znajdziecie najciekawsze atrakcje Polski. Kliknij w kolejną kartę, by zobaczyć jeszcze bardziej zdumiewające miejsca!

22. Łazienki Królewskie

Rezydencja dla Stanisława Augusta Poniatowskiego wraz z ogrodem miała zostać utrzymana w stylu angielskim. Kolejne budynki powstawały według projektu Dominika Merliniego – włoskiego architekta. W tej unikatowej, przepięknej scenerii, koniecznie trzeba się przespacerować.

Łazienki Królewskie – tu czas się zatrzymał

21. Świątynia Wang w Karpaczu

Najciekawsze atrakcje Polski koniecznie musi uzupełnić świątynia w mieście poszukiwaczy złota, do której zbudowania pierwotnie nie użyto ani jednego gwoździa. W celu transportu, z Norwegii najpierw do Szczecina, potem Berlina, a następnie Karpacza, kościół Wang został rozłożony. Złożono go w Karpaczu w 1842 roku. Podobno na miejsce dotarła ledwo jedna piętnasta elementów oryginalnego kościoła. Dziś Wang uznaje się za najstarszy zachowany drewniany kościół w Polsce. Uważni obserwatorzy doszukają się gwoździ w jego konstrukcji.

Karpacz – miasto poszukiwaczy złota

20. Dęby Rogalińskie i pałac Raczyńskich

Pałac Raczyńskich, wielkie kilkusetletnie dęby, mauzoleum wzorowane było na rzymskich świątyniach… Rogalin – idylliczna miejscowość w pobliżu Poznania. Punktem obowiązkowym jest galeria obrazów, a także pięknie urządzone pałacowe pokoje. Musicie zobaczyć także stajnię i powozownię. W tej ostatniej zobaczymy karety, bryczki i wolanty. Jedna z karet ostała się nawet z czasów przedwojennych.

Dęby rogalińskie – Lech, Czech i Rus

19. Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze

To perły architektury na dolnośląskim szlaku. Oba dolnośląskie kościoły, i w Jaworze, i w Świdnicy, zostały wybudowane na mocy porozumień pokoju westfalskiego po wojnie trzydziestoletniej w 1648 roku. W wojnie tej protestanckie kraje Świętego Cesarstwa Rzymskiego (I Rzesza) wraz z licznymi protestanckimi koalicjantami, np. Czechami (a także m.in. katolicką Francją), walczyły z katolicką dynastią Habsburgów.

Na mocy pokoju cesarz Ferdynand III Habsburg zezwolił na wybudowanie trzech Kościołów Pokoju na Dolnym Śląsku. Trzeci stanął w Głogowie i stał się pierwszą ewangelicką świątynią w tym mieście. Szybko runął. Pomimo odbudowy, niestety, nie przetrwał do naszych czasów.

Kościół Pokoju – drewniany cud w Świdnicy i Jaworze

18. Żuraw w Gdańsku

To największy i najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. Można go podziwiać nad Mołtawą. Powstawał w latach 1442-44 i służył załadunkowi statków. Dziś jest najchętniej odwiedzanym zabytkiem gdańskiego Starego Miasta. To niezwykły przykład architektury i historycznie bardzo ciekawy obiekt.

Darmowe atrakcje Gdańska – to musisz zobaczyć

17. Trzęsacz – uzupełnia najciekawsze atrakcje Polski

Kościół w Trzęsaczu znikał bardzo szybko w wyniku podmywania lądu przez morze. Dziś została z niego ściana. O kościele krążą liczne legendy tłumaczące, dlaczego budowla była stopniowo zabierana przez bałtyckie fale. Jedną z nich jest opowieść o morskiej bogini-syrenie, Zielenicy, która została złowiona przez rybaków. Więził ją proboszcz parafii w Trzęsaczu, a po śmierci została pochowana w przykościelnym cmentarzu. Jej ciało starał się wykraść jej ojciec, Bałtyk, który stopniowo podmywał wybrzeże.

Kościół w Trzęsaczu – została ściana

16. Krzywy las

Wymieniając najciekawsze atrakcje Polski nie sposób pominąć krzywego lasu. Dlaczego ma wygięte drzewa? Sosny rosną pod dziwnym kątem, a ręce maczał w tym człowiek. Prawdopodobnie pałąki wycięte z pni miały służyć do budowy instrumentów. Nadawałyby się na harfy. Sosny mogły także służyć do celów stolarskich, ale nie tylko. Jesteście ciekawi do czego jeszcze?

Krzywy las – dlaczego ma wygięte drzewa?

15. Wiadukty w Stańczykach

Betonowe mosty wyrastają spośród gęstego lasu. Strzeliste konstrukcje robią wrażenie na każdym, kto zapuszcza się w te okolice. Przypominają arkadowe rzymskie akwedukty, które zostały żywcem przeniesione z Italii. Wiadukty są czasami nazywane Akweduktami Puszczy Romnickiej.

Wiadukty w Stańczykach uznawane są za najwyższe w Polsce, mają 36,5 m wysokości i zbudowane są z pięciu przęseł o łącznej długości 180 metrów.

Wiadukty w Stańczykach – kolosalne łuki

14. Zamek Czocha

To najbardziej nawiedzone miejsce w Polsce. Duchy spotkamy już na moście prowadzącym do zamku. Legenda o nich sięga aż 1719 roku, kiedy to drewniany most zawalił się w momencie, gdy szedł po nim kondukt żałobny. Pątnicy nie dotarli do cmentarza, gdzie chcieli pochować jednego z mieszkańców zamku i do tej pory słychać ich potępieńcze jęki.

Zamurowane sale w podziemiach Zamku Czocha pobudzają wyobraźnię poszukiwaczy skarbów. Podobno ukryte są tam kosztowności właściciela – Ernesta Gütschowa, który miał bogactwa, o jakich nie śniło się jemu współczesnym.

Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce

13. Zalipie

Gdy chcemy znaleźć najciekawsze atrakcje Polski w internecie, pokaże nam się Zalipie. Przepięknie malowane domy w Zalipiu sprawiają, że to najpiękniejsza polska wieś. Położone niedaleko Krakowa malownicze miejsce, w którym czas się zatrzymał. Kwieciste malunki w izbach i na bielonych ścianach domów, zaczęły powstawać w Zalipiu dzięki Felicji Curyłowej. Ozdobiła w ten sposób swój dom i to zapoczątkowało trwającą do dziś tradycję. W Zalipiu co rok, w pierwszy weekend po Bożym Ciele, odbywa się konkurs na najpiękniej pomalowaną chatę. Wtedy malunki z poprzedniego roku są zastępowane nowymi.

Najpiękniejsza polska wieś – Zalipie

12. Zamek w Malborku

Twierdza w Malborku to największy w pełni zachowany zamek na świecie. Ogromna krzyżacka warownia była siedzibą wielkich mistrzów zakonu, a później władz całych Prus. Przez wieki swojego istnienia zamek w Malborku był wielokrotnie oblegany, częściowo niszczony i następnie przebudowywany. Ale dalej zachwyca, a zamkowi przewodnicy z łatwością potrafią zaintrygować zagadkowymi opowieściami i legendami.

Zamek w Malborku na weekend

11. Wieliczka i Bochnia

Wieliczkę zna każdy, bo to jedna z największych atrakcji Polski. W kopalni tej latano już balonem i skakano w podziemiach na bungee. Kaplica Św. Kingi to majstersztyk, który widnieje na wielu pocztówkach, wysyłanych stąd przez turystów we wszystkie krańce świata. Łączna długość korytarzy kopalni to 245 kilometrów, podczas gdy do zwiedzania udostępniono jedynie około trzech.

Kopalnia Soli w Wieliczce – co o niej wiesz?

Bochnia to z kolei najstarsza kopalnia soli w Polsce, ale nie tylko. Jest ona najstarszym działającym zakładem przemysłowym w całej Europie! Historia wydobycia soli w tym miejscu sięga nawet 3,5 tys. lat p.n.e. Obie kopalnie zajmują wysokie miejsce w zestawieniu na najciekawsze atrakcje Polski.

Bochnia – najstarsza kopalnia soli

10. Afrykarium

To jedyne tego typu oceanarium na świecie i znajduje się we Wrocławiu. Mieści się tu 15 mln litrów wody w 19 akwariach i kilka tysięcy zwierząt z ponad 200 gatunków (m.in. ryb). Do pawilonu Kongo, gdzie wilgotność jest bliska stu procent (by imitować tropikalne warunki), sprowadzono z Holandii 12-metrowe drzewa.

By zbudować pawilon Afrykarium długi na 160 i szeroki na 54 m, potrzeba było aż ok. 40 podwykonawców. Na budowie pracowało na raz kilkuset pracowników, inwestycja kosztowała 220 mln zł i z pewnością była warta swoich pieniędzy. Na krótko po otwarciu frekwencja w zoo w ciągu tygodnia przebijała tę, na której osiągnięcie potrzeba było wcześniej całego miesiąca.

Afrykarium – unikatowe oceanarium w skali świata

9. Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska to jedyna taka formacja w Europie. Według legend powstała dzięki diabłu. Czarty zbiesiły się, że ludzie tworzą w okolicy Olkusza kolejne kopalnie srebra i ołowiu, a stukot kilofów przeszkadza diabłom w złowieszczych podziemnych naradach. Belzebub nabrał więc w wór piasku znad morza i przytargał aż do granicy Śląska i Małopolski.

Pustynia Błędowska – jedyna w Polsce, ale coraz mniejsza

8. Bóbrka

Tu znajduje się najstarsza kopalnia ropy na świecie. Już w 1854 r. założyli ją Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki.  Kopalinę tę Polacy zaczęli wydobywać w Bóbrce, miejscowości w województwie podkarpackim w powiecie krośnieńskim. W 1872 roku Łukasiewicz postawił pośrodku kopalni kamienny obelisk, który stoi tam po dziś dzień. Muzeum można zwiedzać, a szyby naftowe wciąż oglądać.

Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy na świecie

7. Tajemnicze kręgi na Kaszubach

Zachwycamy się Stonehenge, a w Polsce mamy równie intrygujące tajemnicze kręgi. Znajdujące się na Kaszubach megality tworzą kurhany (kopce nagrobne) i kregi (najprawdopodobniej) miejsca sądów. Kamienne kręgi na Kaszubach powstały między I a III wiekiem, co nie pozostawia wątpliwości badaczy. Archeolodzy dociekli, że zostały zbudowane przez antycznych Gotów przybyłych ze Skandynawii między innymi w rejony Pomorza. Kręgi można uznać za godnego reprezentanta top 23 na najciekawsze atrakcje Polski.

Kamienne kręgi na Kaszubach – polskie Stonehenge

6. Piramida w Rapie

Piramida w Rapie. Fot. Shuttertock

Von Fahrenheid był najbogatszym baronem w całej okolicy, w dodatku wykształconym mecenasem dzieł sztuki i zapalonym podróżnikiem. Słuchał wykładów Kanta w Królewcu i jeździł po całej Europie. Prawdopodobnie w Paryżu zetknął się z egiptologią, a zafascynowany piramidami postanowił sam sobie jedną sprawić.

Piramida w Rapie, podobnie jak te egipskie, stała się grobowcem. Kąt nachylenia ścian wewnętrznych piramidy w Rapie jest analogiczny jak w piramidzie Cheopsa w Gizie. Co ciekawe stosunek krawędzi bocznej piramidy do długości podstawy wynosi w przybliżeniu fi, a więc jest złotą liczbą, charakterystyczną dla złotego podziału geometrycznego.  Tajemnic jest jednak więcej…

Piramida w Rapie – dlaczego powstała?

5. Szlak Orlich Gniazd

Zamek Bobolice – najciekawsze atrakcje Polski

Bobolice, Mirowiec, zamek w Olsztynie… Same perełki można znaleźć na niezwykłym Szlaku Orlich Gniazd. Zamki powstały w XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Wzniesione na tych terenach grody obronne miały m.in chronić szlaki handlowe, a także strzec ówczesnej stolicy – Krakowa. Na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd udostępniono 3 szlaki: pieszy (163,9 km), konny (250 km) oraz rowerowy (188 km).

Szlak Orlich Gniazd – najpiękniejsze zamki

4. Kraków – Wawel, smok, Rynek i moc zabytków

Turyści przyjeżdżający do Polski najczęściej odwiedzają właśnie Kraków. Trudno im się dziwić, bo grodu Kraka nie sposób pominąć w żadnym zestawieniu ze względu na moc zabytków i pomników historii. W mieście królów zobaczymy najciekawsze atrakcje Polski m.in. Wawel i Bazylikę Mariacką, ale równie interesujące są m.in. żydowski Kazimierz i krakowskie muzea. To tu możemy zobaczyć Damę z Gronostajem Leonarda da Vinci.

Kraków – 17 obłędnych spojrzeń na miasto

3. Zamek Książ i Riese

To jedna z największych zagadek historii Polski. Co skrywają tunele pod Zamkiem Książ i w kompleksie Olbrzym, czyli Riese w Górach Sowich? Nikt nie zna ich przeznaczenia, a nawet dokładnej siatki. Nie wiadomo ile kilometrów korytarzy pozostaje nieodkrytych w powiecie wałbrzyskim, a ile jeszcze planowanych było do wydrążenia. Gdzie miały prowadzić? Czy okolice Walimia miały być połączone z zamkiem Książ? Co z tym wszystkim ma wspólnego Złoty Pociąg? Do tej pory więcej jest pytań, niż odpowiedzi.

Tunele w górach Sowich wybijali więźniowie. Nikt nie pytał, po co korytarze są drążone. Nikt nie dociekał, dla kogo pracuje.

– O tym się nie gadało – stwierdza lakonicznie Hieronim Grębowicz, przymusowy robotnik kompleksu Riese. Każdy mógł być agentem. Za nieposłuszeństwo robotnicy byli bici. – Człowiek nie miał pojęcia co to było, a może i Niemcy nie wiedzieli – dodaje więzień Riese. – Zastrzelić się nie wolno było. Nie było czym…

Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

2. Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec niemal wygrał zestawienie na najciekawsze atrakcje Polski. W latach 1941-44 w Wilczym Szańcu (Wolfsschanze) znajdowała się kwatera Hitlera. W lesie gierłoskim na podmokłym terenie na wschód od Gierłoża (niedaleko Kętrzyna) zbudowano kilkadziesiąt drewnianych baraków i żelbetowych, celowo dobrze ukrytych bunkrów. W kolejnych latach kwaterę rozbudowywano. Do budowy ogromnego kompleksu zaangażowano 20 tys. robotników. Wilczy Szaniec naziści otoczyli zasiekami z drutu kolczastego i polem minowym, a dookoła znajdowało się kilka kwater pomocniczych. Np. Göring miał swoją w Puszczy Piskiej, Joachim von Ribbentrop w pałacu w Sztynorcie 21 km od Wilczego Szańca, w Pozezdrzu 27 km od Gierłoży została zbudowana kryjówka Himmlera, a placówka Abwehry znajdowała się w Mikołajkach.

Wilczy Szaniec – kwatera Hitlera w Polsce

1. Zamek w Mosznej

Tu znajduje się szkoła czarodziejów i plenery godne serii filmów o Harrym Potterze. Zamek Moszna to niezwykłe połączenie różnych stylów architektonicznych. Budowla powstała jako pałac barokowy, niestety w 1896 roku w kompleksie wybuchł pożar i strawił część budynku. Około roku 1900 powstała wschodnia część w stylu neogotyckim. Zaledwie dekadę później zamek w Mosznej doczekał się części zachodniej w stylu neorenesansowym. Całość robi piorunujące, bajkowe wrażenie.

A jakie są wasze ulubione najciekawsze atrakcje Polski?

Zamek Moszna – miejsce jak z bajki