Który polski rynek jest największy, najdłuższy, najwyżej położony, a który… trójkątny? Zestawiliśmy najciekawsze rynki w Polsce i prezentujemy ciekawostki, o jakich nie mieliście pojęcia!

1. Największy rynek – wcale nie krakowski!

Rynek w Olecku. Fot. J. Kunicki, wikimedia commons. Zdjęcie zajawkowe, Wrocław z drona, fot. Artur Kowalczyk

Olecko w województwie warmińsko-mazurskim może się poszczycić największym rynkiem w Polsce, w dodatku trapezoidalnym. Ma ponad 6 ha powierzchni (najdłuższy bok trapezu, według pomiarów po zewnętrznej stronie otaczających go ulic, mierzy 340 m a najkrótszy 225 m). Z kolei ten krakowski, powszechnie uważany za największy, ma 4 ha powierzchni (200 na 200 metrów).

2. Największy wiejski rynek jest w Latowiczu

Latowicz. Fot. Jacek Maria Jeliński, wikimedia commons

Krakowski rynek tak naprawdę jest trzeci w Polsce pod względem wielkości. Wyprzedza go rynek w Latowiczu w woj. mazowieckim. Latowicz może być Wam znany z serialu Ranczo, gdyż kilka tamtejszych budynków występuje na małym ekranie. Np. urząd gminy w Latowiczu gra urząd gminy w Wilkowyjach. Wiedzieliście, że budynek ten stoi przy drugim co do wielkości rynku w Polsce?

Latowicz był niegdyś miastem, obecnie jest wsią. Rynek mierzy aż 260 na 180 m co jest dużym osiągnięciem jak na wieś. Znajduje się na nim kościół parafialny i szkoła podstawowa. Złośliwi mogą się przyczepić, że to po prostu kwartał wiejskich ulic nazwany rynkiem, ale fakt jest faktem – plac jest naprawdę duży.

Czytaj więcej o tym, gdzie kręcili Ranczo:

Gdzie kręcili Ranczo i Samych Swoich? Sprawdź

3. Najdłuższy rynek – gdzie się znajduje?

Rynek w Pułtusku – najdłuższy w Polsce

Pułtusk, czyli Wenecja Mazowsza, ma najdłuższy rynek miejski w Polsce. Mierzy on niemal 400 metrów! Według niektórych jest tym samym najdłuższy w Europie. Obecnie służy za parking i uzupełnia najciekawsze rynki w Polsce o imponujący rekord.

4. Najwyżej położony rynek – Boguszów-Gorce

Najwyżej położony w Polsce rynek znajduje się w Boguszowie-Gorcach, czyli w dolnośląskich Sudetach. Plac ten znajdziemy na wysokości 591,58 m n.p.m. Miasto może się poszczycić także najwyżej położonym stadionem w Polsce przy ulicy Kusocińskiego  (664 m n.p.m.) i najwyżej położoną stacją kolejową i dworcem na linii Wrocław – Jelenia Góra (547 m n.p.m.).

Boguszów-Gorce – Top 6 atrakcji dla wymagających

5. Trójkątny rynek w Łowiczu

W Łowiczu układ ulic i przebieg rzeki wymusiły stworzenie rynku… trójkątnego. Żeby była jasność, jest także stary kwadratowy rynek. Uzupełniają go ten trójkątny – Nowy Rynek, a także Przyrynek.

Trójkątny rynek w Łowiczu – jedyny taki w Polsce

6. Trójkątne rynki w innych miastach

Rynek w Białymstoku, fot. Nightman 1965, Shutterstock

Nasi czujni Czytelnicy zwrócili nam uwagę, że trójkątne rynki znajdują się także w kilku innych miastach. Taki kształt mają np. Rynek Kościuszki w Białymstoku i Duży Rynek w Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie). Można powiedzieć, że to z pewnością najciekawsze rynki w Polsce.

7. Najstarszy rynek w Polsce

Wrocław, Piwnica Świdnicka, fot. Aleksei Kruhlenia, Shutterstock

Rynek we Wrocławiu powstał między 1214 a 1232 rokiem i z pewnością jest jednym z najstarszych. W Krakowie wytyczono Rynek Główny w 1257 roku, czyli sporo później. Rynki wytyczane były w miastach lokowanych w średniowieczu jako miejsca wymiany handlowej.

Jedno jest pewne. Najstarszy i największy ratusz w Polsce, to ten wrocławski. A nastarsza restauracja w Europie, Piwnica Świdnicka, znajduje się właśnie na Rynku we Wrocławiu i działa nieprzerwanie od 1273 roku! Gościli w niej Chopin, Słowacki, Wybicki czy też Goethe. Można się tam napić oryginalnego piwa i wybornie zjeść.

8. Najwyższy ratusz w Polsce

Ratusz w Gdańsku i Długi Targ, fot. Shutterstock

Ratusz w Gdańsku jest najwyższy, jego wieża mierzy ponad 80 m. Trzeba jednak przyznać, że Długi Targ nie jest typowym rynkiem, choć pełnił jego funkcję. Gdzie jest więc najwyższy ratusz na rynku? W Głogowie w woj. dolnośląskim. Tam mieści się druga co do wysokości wieża ratuszowa w Polsce, mierząca 80,35 m i kilkanaście cm niższa niż ta gdańska.

Zobacz też:

Gdańsk – skarb Pomorza z lotu ptaka

9. Prywatny rynek w mieście Zamoyskich

Rynek w Zamościu, fot. Shutterstock

Zamość był prywatnym miastem Zamoyskich. Najbardziej miał zachwycać Rynek Wielki, którego nazwa mówi sama za siebie. Kwadratowy plac o boku stu metrów nie jest największym rynkiem w Polsce, ale ponieważ jest pusty, sprawia wrażenie dużo większego. Charakterystyczne w nim jest to, że ratusz znajduje się nie na środku, ale przy jednej z pierzei. Jest ku temu powód. To Pałac Zamoyskich miał wyróżniać się wśród zabudowy jako najważniejszy, Jan Zamoyski nie pozwolił, by konkurencję stanowił ratusz. To daje wrażenie dużej przestrzeni, która latem zapełnia się ogródkami kawiarni.

Darmowe atrakcje Zamościa – zwiedź prywatne miasto

10. Najciekawsze rynki w Polsce. A najpiękniejszy? Oceń sam

Wrocław, Ratusz i Rynek, Shutterstock

Najciekawsze rynki należy uzupełnić o te najładniejsze. Wrocław? Zamość? A może Poznań lub Kraków? Które miasto ma najpiękniejszy rynek? Na zdjęciu rynek we Wrocławiu. Więcej ciekawych ujęć znajdziecie poniżej.

Wrocław z drona – pokazujemy inną perspektywę