A gdyby tak rzucić to wszystko i pojechać w Bieszczady? To hasło stało się tak popularne w memach, że raczej nie zastanawiamy się dlaczego akurat Bieszczady wpadły autorowi do głowy. Może dlatego, że jak już wyjeżdżać z dala od problemów i całego świata to tam, gdzie czas płynie wolniej. A w Bieszczady nie musimy zabierać ze sobą zegarka.

1. Widoki

Na bieszczadzkich szlakach zobaczymy rozległe połoniny, łąki, górskie lasy i strumyki. Jesienią z pewnością znajdziemy jagody i grzyby. Bieszczady nie są bardzo wysokie, przez co nie zauważymy tu charakterystycznych pięter. Ale każdego dnia rano, wychylając głowę z namiotu, będziemy zdumieni pięknym widokiem.

2. Cerkwie

Bieszczady słyną z drewnianych cerkwii pozostawionych tu przez Bojków i Łemków. W niektórych nadal odbywają się nabożeństwa. Cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku na zdjęciu powyżej, znajduje się na liście UNESCO. Warto zobaczyć ikonostas, dzwonnicę i przycerkiewny cmentarz. Pasmo ciągnie się przez Polskę, Ukrainę i Słowację, a we wszystkich tych krajach możemy spotkać podobne kościółki.

3. Powietrze

Nigdzie nie oddycha się tak jak w Bieszczadach. To właśnie Bieszczady są obok Mazur, Gór Izerskich i Suwalszczyzny są regionem z najczystszym powietrzem w Polsce.

4. Ludzie

Jeśli zdarzy nam się wypuścić w Bieszczady samotnie, możemy nie widzieć ludzi przez kilka dni. Wysunięte dalej na zachód szlaki, np. na Pikuj z Sianek na Ukrainie, są rzadko uczęszczane. Na pewno radosne „dzień dobry” usłyszymy w Bieszczadach rzadziej niż w Tatrach, jeśli porównamy najpopularniejsze trasy w obu tych pasmach. Ludzie też tacy jakby bardziej zamyśleni, zawsze przyjaźni i pomocni.

5. Szczyty

Relaks relaksem, ale w każdym drzemie chęć, by pokonywać codzienne szczyty. Chodzenie po górach może tylko pomóc w odpoczynku od pogoni za codziennością. Najwyższy szczyt polskich Bieszczad, Tarnica, ma jedynie  1 346 m n.p.m. To niewiele, gdy porównamy je z innymi polskimi pasmami. Najwyżej w całych Bieszczadach wybija się wspomniany Pikuj na Ukrainie, ma 1405 m. n.p.m. Zdobyć te góry to może nie wielki wyczyn, ale ogromna satysfakcja z samej wędrówki.

6. Zachody słońca

Można tak siedzieć, patrzeć i rozmyślać z kubkiem ciepłej herbaty. Życie w Bieszczadach toczy się od wschodu do zachodu. Gdy chcemy wybrać się na dłuższą wycieczkę, weźmy plecak, namiot, śpiwór, menażkę i paczkę znajomych. Będzie nam brakowało już tylko rozpalonego ogniska. No, może też gitary.

7. Przyroda

W bukowych lasach Bieszczad żyją nawet żubry, niedźwiedzie i wilki. Dużo częściej spotkamy tu jelenie. Bieszczady są rejonem występowania rysi i żbików. Na niebie możemy wypatrzyć bociany czarne i orły przednie. Na połoninach wśród traw wić się mogą węże eskulapa. Wypoczniemy na łące i leśnej polanie wśród tysięcy gatunków roślin.

8. Klimat

W Tatrach pada śnieg, a nad morzem piętrzą się bałwany? W Bieszczadach klimat jest łagodny i nawet w chłodniejszych miesiącach jesteśmy w stanie zorganizować dłuższe wypady na połoniny. Latem temperatury utrzymują się w okolicach 15 stopni. Pogoda idealna do spacerowania.

9. Kultura greckokatolicka

Bieszczady są regionem, gdzie możemy spotkać najwięcej zabytków kultury greckokatolickiej. Na pograniczu Bieszczad znajdziemy szlak cerkiewny między Ustrzykami Dolnymi i Górnymi. Cerkiew w Równi (na zdjęciu) obecnie służy jako kościół. W tamtych stronach wciąż można spotkać małe społeczności, którzy często przodków mieli na Ukrainie i nadal kultywują dawne obrządki.

10. Zalew nad Soliną

Zalew wraz z tamą to chyba najczęściej odwiedzana bieszczadzka atrakcja. Zaporę można zwiedzać od wewnątrz i przejść po niej górą. Jest możliwość wypożyczenia kajaka lub roweru wodnego. Popularne są także kąpiele w zalewie. Część kąpielisk jest strzeżona.